Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи" в помощ на животните в Турция след опустошителните земетресения

Снимка: Марсел Фенс

Международната организация за защита на животни "Четири лапи", предоставя целия си капацитет на три от най-засегнатите провинции в Турция - Хатай, Османие и Малатия, за оказване на помощ на животните там, след като две силни земетресения удариха района на Южна Турция и Северна Сирия.

Партньорската турска организация - HayTap, работи неуморно още от първия ден на бедствието, спасявайки животни от отломките и предоставяйки им първа помощ на място в полеви палатки за медицинско лечение. Около 700 животни вече са спасени благодарение на незабавната им реакция.  

Експертът на "Четири лапи" за помощ при бедствия, д-р Джаксън Зи, изчислява, че в рамките на максимум десет дни животните все още могат да бъдат спасени живи, преди да е станало прекалено късно. "Четири лапи" работи активно в райони, засегнати от природни бедствия, вече почти десет години. 

"Бил съм свидетел на много природни бедствия, но двете големи земетресения от миналата седмица се отличават с въздействието си върху всички живи същества в региона. Усилията ни трябва да са незабавни и ефективни, но и да се прилагат внимателно, тъй като хуманитарната криза не е отшумяла. Основната ни цел сега е да подкрепим партньорите си с всичко, което можем да предоставим - логистика, финансова помощ и експертен опит. Много животни -кучета, крави, но също и птици и овце, вече могат да се съберат отново със своите стопани. Други, които трагично са загубили стопаните си, са закарани в приюти в по-големи градове като Истанбул и Анкара. Това е надпревара с времето и всяка минута е от значение."  

Силните земетресения, които разтърсиха Анадолската плоча под границата на Турция със Сирия и при които трагично загинаха 46 000 души, имат опустошително въздействие върху цялото общество. Възстановителният процес се очаква да продължи години, ако не и десетилетие.   

"Четири лапи" ще подпомогне дейностите по издирване и спасяване на HayTap и ще окаже финансова подкрепа за разходите за ветеринарно лечение и консумативи, първа помощ, храна и осигуряване на безопасни временни домове за нуждаещите се животни, докато се намери дългосрочно решение.

За хуманитарната криза разказва директорът на Четири лапи Йозен Пфабиган:

"Хуманитарната криза е огромна, броят на жертвите се увеличава всеки ден, местните жители скърбят за загубата на членове на семействата си и приятели. В момента животните-компаньони, като кучета и котки, както и селскостопанските животни, страдат от наранявания, недохранване и стрес. "Четири лапи" работи в райони, засегнати от природни бедствия, вече почти десет години и ще направим всичко възможно да подкрепим нашите местни партньорски организации, тъй като тези животни зависят от нашата помощ."

Животни - Турция

Предистория 

"Четири лапи" има дългогодишен опит в успешното оказване на помощ на животни в резултат на бедствия в целия свят. Със специално подготвен екип, действащ по Програмата за готовност и устойчивост при бедствия (DPRP) на д-р Джаксън Зи, той работи в региони, засегнати от природни бедствия като наводнения, земетресения или суша. 

Често тези спешни мисии се предприемат съвместно с местни организации. В Индия ЧЕТИРИ ЛАПИ работи в тясно сътрудничество със Синия кръст (BCI), което продължава успешно вече почти десет години. Малко преди началото на пандемията, Австралия беше засегната от опустошителни горски пожари през 2019 г., които отнеха живота на над един милиард ценни диви животни. "Четири лапи" помогна за набирането на средства и подкрепи местните организации. 

Отново през 2019 г. транспортен кораб, превозващ над 14 000 овце, се преобърна край бреговете на Румъния. ЧЕТИРИ ЛАПИ незабавно предприе действия, за да спаси живота на поне 250 животни от удавяне. 

Когато през 2020 г. вулканът Таал на остров Лусон, Филипините, изригна, изпращайки облаци от пепел на стотици метри във въздуха, жителите в района се принудиха да оставят покъщнината си. "Четири лапи" осигури над 1000 кг храна и лекарства за местните животни. 

През 2018 г. Флорида беше засегната от мощния ураган Флорънс, който предизвика тежки наводнения и хиляди местни трябваше да напуснат домовете си. Много от тях бяха принудени да изоставят животните си. DPRP помогна с осигуряването на храна и консумативи за животните. 

Програмата за готовност и устойчивост при бедствия (DPRP) ще продължи с полезната си работа в районите, засегнати от природни бедствия, уверявайки се, че нито едно животно няма да бъде изоставено.

Репортаж на Добрина Карамболова чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53