Макар че отдавна трябваше да са заложили разсада за краставици и домати, оранжериите в Санданско-Петричкия район все още берат маруля, репички и зелен лук. Разходите са огромни, обещаната помощ от държавата не дойде с първите щъркели, а от страха на родните производители се възползваха търговците, които заляха българския пазар със зеленчук, дошъл от Азия и Африка, но придобил гръцки произход на Солунското пристанище. И ако предпочитате родното производство, в магазина ще ви ги предложат като български.
Тази схема от години преглъщат производителите на оранжерийни зеленчуци. Но 800 процента по-високи разходи за последната година и половина е трудно да понесат, споделя Велин Георгиев от Петрич, който е и председател на Българската асоциация на оранжерийните производители.
Без помощ от държавата оранжерийното производство няма да оцелее, за да гарантира продоволствената сигурност на страната, убеден е Георгиев. А обещаните за март тази година компенсации заради войната в Украйна не идват. От бранша настояватте да се дават не за площ, както е сега, а като процент от реалните разходи и евентуални загуби чрез така наречената "технологична карта".
За да не плащат данъци, по-дребните търговци масово внасят зеленчука, обявявайки го за лична консумация. И в повечето случаи номерът минава, признава Георгиев.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..