Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Радослав Христов: Хаосът с коридорите на солидарността и търговията със зърно ще продължи. В България контролът е най-занижен

Зърнопроизводителите: Продаваме под себестойност. Вече не говорим за печалба, а за по-малки загуби

От сектора се надяват на чудо - да се развижи пазарът за експорт на зърно, за да не посрещнат новата реколта с пълни складове

Снимка: БГНЕС

"Има една такава приказка по отношение на украинците, които воюват и на украинските фермери – ти си ми мил, но аз съм си по-мил. ЕС се опитва по всякакъв начин да помогне на Украйна, прие по-свободен режим на движение на украинските стоки и товари, коридорите на солидарността, което доведе до ново преразпределение на търговията със зърно, промени начина на търговия."

Това обясни в интервю за БНР Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

Украинските фермери продават на страшно ниски цени, цената там е два пъти по-ниска от цените преди войната. Това рефлектира върху българския пазар и върху пазарите в Източна Европа, заяви той.

"Защо негодуваме? Вече се налага да продаваме под себестойност."

Снимка: БГНЕС

Това, че са премахнати митата, не значи премахнато изискване по отношение на качеството на храните, продуктите и суровините, които влизат в ЕС, очерта Христов един от проблемите на сектора с украинското зърно.

В България контролът е най-занижен, подчерта той. Според него хаосът с коридорите и търговията със зърно ще продължи, а държавата няма желание да контролира.

"Драстично спадна вносът на пшеница, поради факта, че доста от пробите бяха доста негативни като качества. Ние сме си правили лично отделни проби, от държавните институции. Пшеницата, която беше тръгнала към България, не отговаря на изискванията. При слънчогледа нещата са доста страшни. Качеството не е лошо, на украинския слънчоглед, който срина цените на пазара в България."

Снимка: БГНЕС

Сумата 15 милиона евро за България по неофициални данни е подигравателна, коментира Радослав Христов по темата за настояването на страната ни да се отвори кризисния резерв за селско стопанство на ЕС.

Сумата е цинично ниска предвид вредите, нанесени от войната, категоричен е той.

Ако сумата е наистина такава, Христов ще предложи на колегите си от УС на НАЗ да излязат със становище за връщане на тази сума обратно в резерва.

Защо се нормализираха доставките на огромна част от суровините, които бяха нарушени заради войната, цените се върнаха на нивата отпреди войната, а минералните торове в България продължават да бъдат с 300% по-скъпи в сравнение с периода преди войната. На какво се дължи този дисбаланс, попита още той.

Снимка: БГНЕС

"Към кого да протестираме в момента? Всички са вперили погледи към 2 април. Демагогия, популизъм. Наслушах се на всичко. В момента не говорим за печалба, говорим за реализиране на по-малки загуби", изтъкна Радослав Христов в предаването "Преди всички".

Запитан какво ще правят, ако новата реколта завари зърнопроизводителите с пълни складове, Христов коментира:

"Надяваме се да стане чудо. Да се пораздвижи пазара по отношение на експорта на зърно. Поради ниските цени в Черноморския басейн – на руската и на украинската пшеница, това влияние ще се удължава и разширява, наистина ще бъдем в много затруднено положение."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: България може да подели с Естония ресор Енергетика. Имаме исторически шанс

Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. Ние  можем да договорим различен ресор и това е много добра възможност . Има ключови теми, по които България би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика. Това заяви пред БНР  евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на..

публикувано на 09.06.23 в 09:35
Боян Станиславски

Боян Станиславски: Опозицията в Полша трябва измисли нова идея, с която да повлияе върху общественото мнение

"Предстоят промени по инициатива на президента, но законопроектът предстои да влезе в сила до броени седмици ".  Това каза пред БНР политологът Боян Станиславски от Варшава във връзка със закона за създаване на комисия, която да разследва предполагаемото руско влияние върху полската политика.  П од ударите на този закон попадат политици като Доналд..

публикувано на 08.06.23 в 15:43

Иван Грошев: Очакванията за по-добър сезон спрямо 2022-ра са реалистични, но кривата няма да е толкова възходяща

В началото на юни е все още леко хладно . Времето влияе на туристите да решат дали да отменят резервацията си, или да я отложат. След 15 юни нещата рязко се обръщат , поясни за предаването "Хоризонт до обед" Павлин Косев, председателна Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация – Варна. Проф. Георги Рачев: Нямаме против Зарица..

публикувано на 08.06.23 в 11:11
Тони Николов

Тони Николов: Има една несекваща, необявена гражданска война в българското общество

"Дълбинното е, че като че ли има една  несекваща гражданска война в българското общество . Непрекъснати противоречия. Война без ясно обявена война. Непрекъснато две групи стоят една срещу друга." Това каза пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура, който представи книгата си "Има такава държава - Записки по..

публикувано на 08.06.23 в 10:01
главният секретар на гръцкото Министерство на туризма Олимпия Анастасопулу

Олимпия Анастасопулу: Гърция предлага на българските туристи автентично преживяване

Гърция е сред предпочитаните летни дестинации за много българи. Какво още обаче не сме открили като възможности за туризъм в южната ни съседка и какви са плановете на гръцката държава за привличането на повече туристи от България? " Туристическият поток между България и Гърция е изключително голям , особено в периода между 2015 и 2019-а..

публикувано на 08.06.23 в 07:23
Иван Плачков

Иван Плачков за взрива на "Нова Каховка": Мащабен руски терористичен акт

" Такъв терористичен акт не помня, много е мащабен.  ...  Не мога да разбера защо се води дискусия кой е взривил язовирната стена на "Нова Каховка" . Еднозначно е, че тя е взривена от руските окупатори . Дори от техническа гледна точка, ако се погледне, взривът е много отдолу на стената - там е машинната зала, където са хидротурбините и генераторите..

публикувано на 07.06.23 в 17:58
Светлана Дичева, д-р Георги Александров и Румяна Георгиева (от ляво на дясно)

Студентска книга за мисията на издателя

Сборникът „Пътищата между страниците“ е посветен на 25-годишнината на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Книгата е творческият резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров. Всички..

публикувано на 07.06.23 в 15:33