Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Христов: Хаосът с коридорите на солидарността и търговията със зърно ще продължи. В България контролът е най-занижен

Зърнопроизводителите: Продаваме под себестойност. Вече не говорим за печалба, а за по-малки загуби

От сектора се надяват на чудо - да се развижи пазарът за експорт на зърно, за да не посрещнат новата реколта с пълни складове

Снимка: БГНЕС

"Има една такава приказка по отношение на украинците, които воюват и на украинските фермери – ти си ми мил, но аз съм си по-мил. ЕС се опитва по всякакъв начин да помогне на Украйна, прие по-свободен режим на движение на украинските стоки и товари, коридорите на солидарността, което доведе до ново преразпределение на търговията със зърно, промени начина на търговия."

Това обясни в интервю за БНР Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

Украинските фермери продават на страшно ниски цени, цената там е два пъти по-ниска от цените преди войната. Това рефлектира върху българския пазар и върху пазарите в Източна Европа, заяви той.

"Защо негодуваме? Вече се налага да продаваме под себестойност."

Снимка: БГНЕС

Това, че са премахнати митата, не значи премахнато изискване по отношение на качеството на храните, продуктите и суровините, които влизат в ЕС, очерта Христов един от проблемите на сектора с украинското зърно.

В България контролът е най-занижен, подчерта той. Според него хаосът с коридорите и търговията със зърно ще продължи, а държавата няма желание да контролира.

"Драстично спадна вносът на пшеница, поради факта, че доста от пробите бяха доста негативни като качества. Ние сме си правили лично отделни проби, от държавните институции. Пшеницата, която беше тръгнала към България, не отговаря на изискванията. При слънчогледа нещата са доста страшни. Качеството не е лошо, на украинския слънчоглед, който срина цените на пазара в България."

Снимка: БГНЕС

Сумата 15 милиона евро за България по неофициални данни е подигравателна, коментира Радослав Христов по темата за настояването на страната ни да се отвори кризисния резерв за селско стопанство на ЕС.

Сумата е цинично ниска предвид вредите, нанесени от войната, категоричен е той.

Ако сумата е наистина такава, Христов ще предложи на колегите си от УС на НАЗ да излязат със становище за връщане на тази сума обратно в резерва.

Защо се нормализираха доставките на огромна част от суровините, които бяха нарушени заради войната, цените се върнаха на нивата отпреди войната, а минералните торове в България продължават да бъдат с 300% по-скъпи в сравнение с периода преди войната. На какво се дължи този дисбаланс, попита още той.

Снимка: БГНЕС

"Към кого да протестираме в момента? Всички са вперили погледи към 2 април. Демагогия, популизъм. Наслушах се на всичко. В момента не говорим за печалба, говорим за реализиране на по-малки загуби", изтъкна Радослав Христов в предаването "Преди всички".

Запитан какво ще правят, ако новата реколта завари зърнопроизводителите с пълни складове, Христов коментира:

"Надяваме се да стане чудо. Да се пораздвижи пазара по отношение на експорта на зърно. Поради ниските цени в Черноморския басейн – на руската и на украинската пшеница, това влияние ще се удължава и разширява, наистина ще бъдем в много затруднено положение."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15