Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелено, зелено и пак зелено - ирландците отбелязват националния си празник

Пепа Николаева: Може да се учим от ирландците как да се справяме с кризи

"Ирландците, с позитивния си дух и оптимизъм ще преборят и тези времена"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Зелено облекло, зелена храна, зелена бира. Това е част от колорита на днешния ден - на Св. Патрик, в който ирландците навсякъде по света отбелязват националния си празник.

Пещера в Латвия е осветена в зелено при едно от предишните чествания на националния празник на Ирландия

Миналата година на този ден в зелено са били осветени обекти в 690 държави на пет континента. 20 емблематични обекта в 12 града на България ще грейнат в зелено по случай празника на Ирландия. 

"Ирландците са разпространили бръшляна си навсякъде по света."

Това каза в интервю за БНР сънародничката ни Пепа Николаева, която живее от 20 години в Лимерик, Ирландия.

Националният празник на Ирландия, отбелязван в Ню Йорк,  2022 г.

"Навсякъде по света има ирландци. Предприемчивата им и адаптивна душа ги е завела във всички точки на планетата. Те са много дружелюбни, бързо се сприятеляват, пускат корени."

Интересен щрих е, че заради енергийната криза тази година известни архитектурни и исторически паметници по света няма да са осветени в зелено, допълни Николаева.

"Хората очакват венеца на честванията – парада днес в Дъблин и в по-големите градове на страната. Регистрираните участници в парада са около 4000. Весело, шумно, пъстро двучасово шествие", разказа тя.

Дъблин празнува Деня на Св. Патрик, 2021 г.

Какво не знаем за Ирландия?

"Ирландците не живеят в миналото. Те го почитат, но много бързо тръгват в крак с времената, развиват се, адаптират се. Може би това слага тази мъничка държава – по площ колкото България, населението е две трети от нашето понастоящем – сред големите, икономически добре развити държави в света", подчерта сънародничката ни.

Запитана как се живее днес в Ирландия, Пепа Николаева коментира:

"Ирландците, с позитивния си дух и оптимизъм ще преборят и тези времена, ще преминат и през тези времена. Ние можем да си вземем лист хартия от тази тяхна тетрадка как да се справяме с кризите, защото те са минали през много такива."

Пепа Николаева описа и известна ирландска наздравица, която гласи: "Нека чашата ви е винаги пълна, покривът над главите ви винаги здрав и дано се озовете в рая половин час преди дяволът да разбере за смъртта ви".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47