Миналата година на този ден в зелено са били осветени обекти в 690 държави на пет континента. 20 емблематични обекта в 12 града на България ще грейнат в зелено по случай празника на Ирландия.
"Ирландците са разпространили бръшляна си навсякъде по света."
Това каза в интервю за БНР сънародничката ни Пепа Николаева, която живее от 20 години в Лимерик, Ирландия.
"Навсякъде по света има ирландци. Предприемчивата им и адаптивна душа ги е завела във всички точки на планетата. Те са много дружелюбни, бързо се сприятеляват, пускат корени."
Интересен щрих е, че заради енергийната криза тази година известни архитектурни и исторически паметници по света няма да са осветени в зелено, допълни Николаева.
"Хората очакват венеца на честванията – парада днес в Дъблин и в по-големите градове на страната. Регистрираните участници в парада са около 4000. Весело, шумно, пъстро двучасово шествие", разказа тя.
Какво не знаем за Ирландия?
"Ирландците не живеят в миналото. Те го почитат, но много бързо тръгват в крак с времената, развиват се, адаптират се. Може би това слага тази мъничка държава – по площ колкото България, населението е две трети от нашето понастоящем – сред големите, икономически добре развити държави в света", подчерта сънародничката ни.
Запитана как се живее днес в Ирландия, Пепа Николаева коментира:
"Ирландците, с позитивния си дух и оптимизъм ще преборят и тези времена, ще преминат и през тези времена. Ние можем да си вземем лист хартия от тази тяхна тетрадка как да се справяме с кризите, защото те са минали през много такива."
Пепа Николаева описа и известна ирландска наздравица, която гласи: "Нека чашата ви е винаги пълна, покривът над главите ви винаги здрав и дано се озовете в рая половин час преди дяволът да разбере за смъртта ви".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..