Не бих бил по-щастлив в никоя друга професия. Това споделя Иван Русланов, водещ, редактор и репортер в програма "Хоризонт" на БНР. Той е в радиото от почти 10 години, а авторското му предаване „Понеделник вечер“ ще отпразнува една година в ефир на 20 март.
"Успях да достигна до различни световни личности. Видях, че те са по-достъпни, отколкото очакваме".
Вече е изгубил броя на интервютата, които е направил, но като най-неочаквано определя това с майката на Илън Мъск-Мей.
"Тя ми разказа за началото на тази голяма фамилия и за пътя към богатството"
Един от най-емоционалните му разговори пък е с арменската писателка Нарине Абгарян.
"Мога да го сравня само с емоцията от интервюто ми с Едит Егер-унгарка от еврейски произход, която попада в Аушвиц. Нарине също е човек, преживял войните в Армения, но казва, че дължим на живота да бъдем щастливи. Затова я избрах за мой гост на рождения ден на „Понеделник вечер“
В предаването "Хоризонт за вас" Иван Русланов сподели, че му пишат много българи в чужбина.
"Виждам, че слушат БНР и им е интересно какво се случва в България. Така поддържат връзката със страната ни. Разбрах, че слушателите обичат да мислят. Харесва им и връзката с водещия, както и музиката. Затова подбирам за тях произведения от различни страни и ги запознавам с артисти, които не са толкова популярни у нас"
Иван Русланов е доктор по журналистика и обича да се среща със студенти. Преподава в УНСС. Казва, че младите хора се интересуват много от кухнята на журналистиката и от въздействието на медиите върху обществото.
Фотографията е друга негова страст. Обожава да запечатва залези и изгреви. Често отскача до Несебър, където си има любимо място, от което наблюдава как изгрява слънцето.
Журналистът има издадени книги, но в момента, както казва, леко е обърнал гръб на литературата.
„За да мога да представям българските писатели и да им помагам. Литературата ме вдъхновява да търся отвъд ежедневието, да стигам до по-трудно достъпни събеседници".
Освен нея, зареждащи за Русланов са срещите с добри хора и хубавите филми.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Иван Русланов може да чуете в звуковия файл.
"Езикът е като живо същество. Всяко поколение има свой език. Дори националните ни трагизми влияят на езика. Езикът е визитната картичка на човека. Говоренето трябва да имаме като свещенодействие ". Това каза пред БНР поетът Балчо Балчев. И допълни, че за децата е важно още от малки да имат богат речник, за да може да се изразяват пълноценно :..
"Като диригент песента "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми . За мен това е обединяващата песен в България". Това сподели пред БНР акад. Валентин Бобевски, който от 65 години е на сцената като диригент, композитор, аранжор. Тази година той празнува и 85-годишен юбилей. В предаването "12+3" диригентът припомни за канона..
Паметен знак пред сградата на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен пази мястото, където се е намирала родната къща на една забележителна българка – Анастасия Димитрова. Днес нейното име носи едно от средните училища в града. През късната есен на 1840 г. Анастасия Димитрова открива в Плевен първото девическо училище в..
"Празникът 24 май ни завръща към нещо, което ни предопределя в голяма степен, което иска рефлексия, мисъл за нас самите и това е свързано с пребиваването ни в обществото и културата. Празникът е центриран около словото, около нещото, което произвежда смисъл , около разказа за нашия живот". Това сподели пред БНР режисьорът Явор Гърдев. И допълни,..
Отец Серафим е свещеноиконом на манастира в Кремиковци от 2014 година. "Българският патриарх /Неофит/ ми възложи това послушание, да обгрижвам манастира, да се грижа за неговото възстановяване, за неговото съхранение и, на първо място, за детските лагери, които се провеждат ежегодно в манастира и за работата с децата в детските центрове."..
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи този следобед наградите „Златен век“. Церемонията беше в галерия „Средец“. Отличията се дават традиционно от Министерството на културата в навечерието на 24 май. Наградите „Златен век“ се дават от 2007-а година на творци и артисти от различни области на изкуствата за техния принос в..
Късно вечерта на 22 април българският алпинист-ветеран Господин Динев се завърна от Хималаите, където направи опит да сбъдне своя над 30-годишна мечта - да изкачи връх Анапурна. През 80-те години на миналия век Динев участва в националната експедиция, която осъществява първото българско изкачване на този връх. Тогава двама от алпинистите..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало..
" Стана невъзможно да се избере правителството, което беше представено пред обществеността. Този шанс беше пропилян заради това, че се случи рискът да..
Във всяка една нормална държава думите и действията на съпредседателите на "Продължаваме промяната", за които научихме вчера, щяха да доведат до..