Не бих бил по-щастлив в никоя друга професия. Това споделя Иван Русланов, водещ, редактор и репортер в програма "Хоризонт" на БНР. Той е в радиото от почти 10 години, а авторското му предаване „Понеделник вечер“ ще отпразнува една година в ефир на 20 март.
"Успях да достигна до различни световни личности. Видях, че те са по-достъпни, отколкото очакваме".
Вече е изгубил броя на интервютата, които е направил, но като най-неочаквано определя това с майката на Илън Мъск-Мей.
"Тя ми разказа за началото на тази голяма фамилия и за пътя към богатството"
Един от най-емоционалните му разговори пък е с арменската писателка Нарине Абгарян.
"Мога да го сравня само с емоцията от интервюто ми с Едит Егер-унгарка от еврейски произход, която попада в Аушвиц. Нарине също е човек, преживял войните в Армения, но казва, че дължим на живота да бъдем щастливи. Затова я избрах за мой гост на рождения ден на „Понеделник вечер“
В предаването "Хоризонт за вас" Иван Русланов сподели, че му пишат много българи в чужбина.
"Виждам, че слушат БНР и им е интересно какво се случва в България. Така поддържат връзката със страната ни. Разбрах, че слушателите обичат да мислят. Харесва им и връзката с водещия, както и музиката. Затова подбирам за тях произведения от различни страни и ги запознавам с артисти, които не са толкова популярни у нас"
Иван Русланов е доктор по журналистика и обича да се среща със студенти. Преподава в УНСС. Казва, че младите хора се интересуват много от кухнята на журналистиката и от въздействието на медиите върху обществото.
Фотографията е друга негова страст. Обожава да запечатва залези и изгреви. Често отскача до Несебър, където си има любимо място, от което наблюдава как изгрява слънцето.
Журналистът има издадени книги, но в момента, както казва, леко е обърнал гръб на литературата.
„За да мога да представям българските писатели и да им помагам. Литературата ме вдъхновява да търся отвъд ежедневието, да стигам до по-трудно достъпни събеседници".
Освен нея, зареждащи за Русланов са срещите с добри хора и хубавите филми.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Иван Русланов може да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..