Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"При сегашните политики постигането на климатична неутралност остава много далеч"

Костанца Рангелова: Рискуваме въглищните централи да се превърнат в динозавър в енергийния сектор

"Нямаме ясен план и стратегия как да се случи справедливият преход"

Костанца Рангелова
Снимка: БГНЕС

Центърът за изследване на демокрацията ще представи 3 различни сценария, които изследват доколко е възможно страната ни да постигне климатична неутралност. Дискусията е под надслов "Пътна карта за климатична неутралност на България до 2050 г."

При сегашните политики постигането на климатична неутралност остава много далеч. При алтернативни политики до 2030 г. може да се постигне много дълбока декарбонизация, а до 2050 г. пълна климатична неутралност.

Това каза в интервю за БНР Костанца Рангелова, старши анализатор в Програма "Енергетика и климат" на ЦИД. Тя смята, че политиките трябва да са по-амбициозни, а вместо това ноблюдаваме митове и внушения по темата.

"В момента няма едно разбиране за това, че тази упоритост за запазването на въглищните централи на всяка цена до безкрай, спъва много повече икономиката и данъкоплатците", посочи Рангелова в предаването "Преди всички".

По думите ѝ България е единствената страна в ЕС, която все още няма одобрени планове за справедлив преход, което е червена лампичка. Нямаме ясен план и стратегия как да се случи този преход, подчерта тя. Според нея парите за справедлив преход трябва "да бъдат похарчени умно", с ясна стратегия, а не "да изтекат в канала".

Рискуваме след 5-6 години, когато повечето държави вече ще са извели въглищните централи, нашите да стават все по-неикономични и да не могат да се конкурират на пазара, изтъкна Костанца Рангелова.

"Ситуация, в която енергийният ни сектор да бъде в още по-лошо състояние и все повече ще тежи на бюджета. Нашите въглищни централи ще бъдат използвани като някакъв динозавър в енергийния сектор."

В момента се поддържат много закостенели митове, че въглищните централи са крайъгълният камък на нашата енергетика. Създава се и впечатлението, че икономиката няма да може да поеме трансформацията, коментира Рангелова. 

Хората правят асоциация с ранните години на демокрацията и затварянето на предприятия. В момента обаче не сме в такава ситуация, защото има рекордно ниска безработица и икономика, жажда за работна ръка, поясни тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чешмата на капитан Петко в Мароня и вековният чинар, под който той е пиел кафе

Къде отекват стъпките на капитан Петко войвода

Нов туристически маршрут в Гърция събира любители на приключенията. Той води по стъпките на капитан Петко Воевода и разказва известни и не толкова истории за живота на легендарния български хайдутин. Туристите имат шанса да посетят къщата музей в родното село на воеводата и знакови места на сраженията, в които е участвал. Маршрутът..

публикувано на 27.05.23 в 15:29
Поморийското езеро

Гражданско сдружение сигнализира прокуратурата за засипване със земни маси до Поморийското езеро

Сдружението "Граждани за Поморие" подаде жалба в прокуратурата заради засипване със земни маси в района на Поморийското езеро, съобщиха от неправителствената организация. Според местните хора засипването нарушава екоравновесието на водния басейн и застрашава техния туристически продукт , който се крепи на лечебната кал, извличана от езерото. От..

публикувано на 15.05.23 в 06:50

Броят на врабчетата в България намалява

Броят на врабчетата у нас продължават да намалява. Тази полезна за човека птица, която е свикнала да живее близо и заедно с нас, изчезва именно заради хората. За седма поредна година се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците „Ние броим врабчетата“. През 2022 г. дружеството представи резултатите от 19-годишно..

публикувано на 07.05.23 в 07:57

Столичната община включва и детските градини в проект за насърчаване на разделното събиране на отпадъци

Столичната община включва и детските градини в проект за насърчаване на разделното събиране на отпадъци. В 197 училища вече има контейнери, като такива ще бъдат раздадени и във всички общински детските градини. "Разделното събиране е най-интелигентният начин за събиране на отпадъците, затова Столична община включва и детските градини в пилотен..

публикувано на 07.05.23 в 05:30
Египетски лешояд

Двойка египетски лешояди се прибраха в България

Преди броени дни известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Вече 13 години орнитолозите наблюдават на живо редките птици в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Видът се превърна в символ на града. Повече за световно застрашения вид птици ще..

публикувано на 30.04.23 в 06:21
Ветрогенератори в германски териториални води

Гигантски вятърен парк в Северно море - между икономическите ползи и заплахата за екосистемите

Енергийният преход в Европа прави първите си гигантски крачки. Девет държави обединяват усилия, за да превърнат недружелюбното Северно море в най-големия европейски източник на вятърна енергия . Лидерите на Норвегия, Дания, Германия, Нидерландия, Белгия, Франция и Великобритания, които имат излаз на Северно море, както и Ирландия и Люксембург,..

публикувано на 29.04.23 в 11:45
ТЕЦ

Петко Ковачев: Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро за справедливия преход

Приключи последната информационна среща за напредъка на териториалните планове за справедлив преход, организирана от МРРБ. Ще загуби ли България 1,2 милиарда евро безвъзмездни средства от Фонда за справедлив преход, ще стане ясно през юни. "За разлика от другите два региона – Перник и Бобов дол, където местните власти са много по-напред, в Стара..

публикувано на 27.04.23 в 09:16