Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска: Има ръст на случаите на туберкулоза след пандемията

При правилно лечение не остават следи от болестта. Голям проблем са резистентните форми, отбелязва управителят на Белодробната болница в Троян

Снимка: БТА

На 24 март от 1996 г. насам се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата. Първата у нас специализирана болница за активно лечение на белодробни болести - в Троян, организира Десетдневка на отворените врати и безплатните прегледи за туберкулоза ще продължат до края на месеца.

Превенцията и профилактиката са най-важните неща за заболяване като туберкулозата. След пандемията от Covid-19 наблюдаваме ръст на случаите с туберкулоза. Наблюдаваме увеличение на територията на Ловешка област, но и в други области на страната се отчита ръст на случаите за 2022 г., коментира пред БНР управителят на Белодробната болница в Троян д-р Цветомила Дудевска.

За сравнение – през 2021 г. в болницата в Троян случаите са били 17, а през 2022-ра са нараснали до 22. И тъй като заболеваемостта се отчита на 100 000 души население, медиците отбелязват това като значителен ръст.

В 90 на сто от случаите туберкулозата засяга дихателната система. В останалите случаи са засегнати други органи и системи.

Продължителна кашлица с необясним характер, експекторация, дълго поддържане на субфебрилна температура, безсилие, безапетитие, нощни изпотявания са сред симптомите на туберкулозата, изброени от д-р Дудевска.

д-р Цветомила Дудевска  Снимка: Пламен Христов

Когато пациентът потърси много късно лекарска помощ, а туберкулозата е обхванала големи площи от белия дроб, а също и когато лицето е в тежка интоксикация, заболяването може и да не се излекува успешно, обръща внимание тя. Затова са важни профилактичните прегледи.

"Голям проблем са резистентните форми на туберкулоза. Която с обичайните медикаменти първи ред не може да бъде излекувана. Разполагаме и с медикаменти от втори и трети ред."

Всички възрастови групи могат да бъдат обхванати, но по-често туберкулозата се среща при хора на средна възраст и в третата възрастова група, когато имунната система отслабва. Всички, които са диагностицирани със заболявания, намаляващи имунната защита, е добре да направят профилактичен преглед, апелира управителят на Белодробната болница в Троян.

Туберкулозата е пандемия, тъй като се открива на всички континенти. Азия и Африка се отличават с най-висока заболеваемост. Заболяването е инфекциозно – един болен може да зарази 20 души в рамките на година, поради което контактът с пациент с туберкулоза е изключително рисков.

Около 22% от контактните на болен лица могат да се заразят, а от тях – 10 на сто могат да развият туберкулозно заболяване на етап от живота си, когато са с намален имунитет.

В повечето случаи при правилно проведено лечение не остават трайни следи от болестта, отбелязва д-р Цветомила Дудевска.

Латентните форми на туберкулоза се откриват с лесния тест на Манту, който спасява живот, посочва още тя.

Целта на медицинската общност е в световен мащаб до 2025 г. заболеваемостта от туберкулоза да се намали с 25%, а на смъртността – със 75%. Това според д-р Дудевска е възможно.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21