Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска: Има ръст на случаите на туберкулоза след пандемията

При правилно лечение не остават следи от болестта. Голям проблем са резистентните форми, отбелязва управителят на Белодробната болница в Троян

Снимка: БТА

На 24 март от 1996 г. насам се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата. Първата у нас специализирана болница за активно лечение на белодробни болести - в Троян, организира Десетдневка на отворените врати и безплатните прегледи за туберкулоза ще продължат до края на месеца.

Превенцията и профилактиката са най-важните неща за заболяване като туберкулозата. След пандемията от Covid-19 наблюдаваме ръст на случаите с туберкулоза. Наблюдаваме увеличение на територията на Ловешка област, но и в други области на страната се отчита ръст на случаите за 2022 г., коментира пред БНР управителят на Белодробната болница в Троян д-р Цветомила Дудевска.

За сравнение – през 2021 г. в болницата в Троян случаите са били 17, а през 2022-ра са нараснали до 22. И тъй като заболеваемостта се отчита на 100 000 души население, медиците отбелязват това като значителен ръст.

В 90 на сто от случаите туберкулозата засяга дихателната система. В останалите случаи са засегнати други органи и системи.

Продължителна кашлица с необясним характер, експекторация, дълго поддържане на субфебрилна температура, безсилие, безапетитие, нощни изпотявания са сред симптомите на туберкулозата, изброени от д-р Дудевска.

д-р Цветомила Дудевска  Снимка: Пламен Христов

Когато пациентът потърси много късно лекарска помощ, а туберкулозата е обхванала големи площи от белия дроб, а също и когато лицето е в тежка интоксикация, заболяването може и да не се излекува успешно, обръща внимание тя. Затова са важни профилактичните прегледи.

"Голям проблем са резистентните форми на туберкулоза. Която с обичайните медикаменти първи ред не може да бъде излекувана. Разполагаме и с медикаменти от втори и трети ред."

Всички възрастови групи могат да бъдат обхванати, но по-често туберкулозата се среща при хора на средна възраст и в третата възрастова група, когато имунната система отслабва. Всички, които са диагностицирани със заболявания, намаляващи имунната защита, е добре да направят профилактичен преглед, апелира управителят на Белодробната болница в Троян.

Туберкулозата е пандемия, тъй като се открива на всички континенти. Азия и Африка се отличават с най-висока заболеваемост. Заболяването е инфекциозно – един болен може да зарази 20 души в рамките на година, поради което контактът с пациент с туберкулоза е изключително рисков.

Около 22% от контактните на болен лица могат да се заразят, а от тях – 10 на сто могат да развият туберкулозно заболяване на етап от живота си, когато са с намален имунитет.

В повечето случаи при правилно проведено лечение не остават трайни следи от болестта, отбелязва д-р Цветомила Дудевска.

Латентните форми на туберкулоза се откриват с лесния тест на Манту, който спасява живот, посочва още тя.

Целта на медицинската общност е в световен мащаб до 2025 г. заболеваемостта от туберкулоза да се намали с 25%, а на смъртността – със 75%. Това според д-р Дудевска е възможно.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17