Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска: Има ръст на случаите на туберкулоза след пандемията

При правилно лечение не остават следи от болестта. Голям проблем са резистентните форми, отбелязва управителят на Белодробната болница в Троян

Снимка: БТА

На 24 март от 1996 г. насам се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата. Първата у нас специализирана болница за активно лечение на белодробни болести - в Троян, организира Десетдневка на отворените врати и безплатните прегледи за туберкулоза ще продължат до края на месеца.

Превенцията и профилактиката са най-важните неща за заболяване като туберкулозата. След пандемията от Covid-19 наблюдаваме ръст на случаите с туберкулоза. Наблюдаваме увеличение на територията на Ловешка област, но и в други области на страната се отчита ръст на случаите за 2022 г., коментира пред БНР управителят на Белодробната болница в Троян д-р Цветомила Дудевска.

За сравнение – през 2021 г. в болницата в Троян случаите са били 17, а през 2022-ра са нараснали до 22. И тъй като заболеваемостта се отчита на 100 000 души население, медиците отбелязват това като значителен ръст.

В 90 на сто от случаите туберкулозата засяга дихателната система. В останалите случаи са засегнати други органи и системи.

Продължителна кашлица с необясним характер, експекторация, дълго поддържане на субфебрилна температура, безсилие, безапетитие, нощни изпотявания са сред симптомите на туберкулозата, изброени от д-р Дудевска.

д-р Цветомила Дудевска  Снимка: Пламен Христов

Когато пациентът потърси много късно лекарска помощ, а туберкулозата е обхванала големи площи от белия дроб, а също и когато лицето е в тежка интоксикация, заболяването може и да не се излекува успешно, обръща внимание тя. Затова са важни профилактичните прегледи.

"Голям проблем са резистентните форми на туберкулоза. Която с обичайните медикаменти първи ред не може да бъде излекувана. Разполагаме и с медикаменти от втори и трети ред."

Всички възрастови групи могат да бъдат обхванати, но по-често туберкулозата се среща при хора на средна възраст и в третата възрастова група, когато имунната система отслабва. Всички, които са диагностицирани със заболявания, намаляващи имунната защита, е добре да направят профилактичен преглед, апелира управителят на Белодробната болница в Троян.

Туберкулозата е пандемия, тъй като се открива на всички континенти. Азия и Африка се отличават с най-висока заболеваемост. Заболяването е инфекциозно – един болен може да зарази 20 души в рамките на година, поради което контактът с пациент с туберкулоза е изключително рисков.

Около 22% от контактните на болен лица могат да се заразят, а от тях – 10 на сто могат да развият туберкулозно заболяване на етап от живота си, когато са с намален имунитет.

В повечето случаи при правилно проведено лечение не остават трайни следи от болестта, отбелязва д-р Цветомила Дудевска.

Латентните форми на туберкулоза се откриват с лесния тест на Манту, който спасява живот, посочва още тя.

Целта на медицинската общност е в световен мащаб до 2025 г. заболеваемостта от туберкулоза да се намали с 25%, а на смъртността – със 75%. Това според д-р Дудевска е възможно.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05