Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронният бебешки дневник - в помощ и на родителите, и на лекарите

Елена Бачева: Дневникът позволява родителят да води историята на случващото се по един красив и емпатичен начин

Снимка: Facebook /@IskamBebe

Дигитално приложение за родители и здравни специалисти улеснява отглеждането на децата в най-ранната им възраст. Електронният бебешки дневник е носител на награда за социална иновация на МТСП.

Електронният бебешки дневник е приет радушно от родители и специалисти, каза пред БНР Елена Бачева, докторант по социология и експерт по детско здравеопазване, основател и изпълнителен директор на "Дневникът на мама и татко".

Приложението позволява родителите да водят дневник на своето бебе, но им дава и информация месец по месец какво да очакват и как да се справят по-успешно с отглеждането му, посочи тя в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: Ани Петрова

Не само у нас има недостиг на лични лекари. В много успешни световни практики в тази период на отглеждане на детето виждаме замяната им от здравни специалисти и семейни центрове, предлагащи универсални социални услуги. Дигиталното приложение не може да замени тази услуга, но може да даде важна информация на родителя, като спести доста време на натоварените лични лекари, коментира Бачева.

По думите ѝ "дневникът позволява родителят да води тази история на случващото се по един много красив и емпатичен начин".

За проследяването на детското развитие в тази най-ранна възраст са въведени тракери, които записват историята на отглеждането по часове и позволяват на родителите да засичат информация кога детето е кърмено, кога са сменяни пелени и т.н., допълни Елена Бачева.

Снимка: БГНЕС

Елена Бачева работи по детските здравни записи в Националната здравно-информационна система към Министерството на здравеопазването.

В Националната здравно-информационна система родителите могат да достъпят информация за себе си, но засега не и до такава за детето си – това предстои, поясни още тя.

Елена Бачева Снимка: Ирина Недева

Детските електронни здравни записи все още не са пълни. Тази година се работи върху създаването на модул "Детско здраве", в който те ще бъдат отразени много по-адекватно.

"По отношение на децата все още цялата информация се въвежда в много насипен вид, което не позволява тя да бъде анализирана впоследствие."

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу завода на "Кроношпан" ще се проведе във Велико Търново

Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..

публикувано на 11.10.25 в 04:47

Празникът на духовната музика започва в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..

публикувано на 11.10.25 в 04:41

България ще отбележи Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят.  За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..

публикувано на 11.10.25 в 04:32
Празник на бозата в Радомир през 2024 г.

Безплатна боза ще бъде раздавана в Радомир в деня, посветен на напитката

Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..

публикувано на 11.10.25 в 04:09
Доналд Тръмп

Тръмп: Ще увеличим със 100% митата за Китай

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА.  Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..

публикувано на 11.10.25 в 03:50

Сагата с френското правителство продължава с повторното назначаване на Себастиан Лекорню за премиер

Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност.  Себастиан Лекорню е отново премиер на Франция. Той приема "като дълг" назначението си от президента Макрон и обещава да..

публикувано на 11.10.25 в 03:30

Съдия Христина Марева пое поста на председател на Окръжния съд в Сливен

Съдия Христина Марева официално встъпи в длъжност като председател на Окръжен съд - Сливен. Церемонията се състоя в Апелативен съд - Бургас, където тя подписа акта за встъпване.  На 23 септември Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра съдия Марева за административен ръководител на Окръжния съд. По време на изслушването пред ВСС Марева..

публикувано на 11.10.25 в 01:53