Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

В Плевен представиха пиесата "Елате ни вижте"

В Плевен  продължават театралните предизвикателства. Пиесата „Елате ни вижте“ от проф. Кирил Топалов е втората премиера за тази година на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.

“Помъчил съм се с тази пиеса да дам една тема за размисъл на съвременния зрител, човек, гражданин за това какви са неговите права и задължения, каква е неговата роля за развитието на обществото. Както знаем винаги злите сили са по-силни от добрите и това не се е променило от дядо Вазово време до днес.“

Това каза авторът на премиерния спектакъл проф. Кирил Топалов:

„Чудесна е режисурата, чудесна е сценографията и костюмите са чудесни, решенията са много съвременни, модерни, въздействащи.“

1989 година пролетта е написана пиесата, но никой не е искал да я постави, казва професор Топалов. Звучала актуално и тогава и сега.


Режисьор на спектакъла Владлен Александров харесва темата, защото в основата й е Иван Вазов. Без него е нямало да има литература и български език.

В ролята на Иван Вазов е Емил Марков. За гост актьора тази роля има и сантиментален момент :

„Баща ми беше преподавател по философия, човек на книгите. Още от дете сме правили вкъщи състезания за рецитации. Много често сме рецитирали и правили състезания кой-най добре ще прочете „Опълченците на Шипка.“

В пиесата изговаря голяма част от думите на Вазов, които и днес звучат актуално.

Повече чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на световната премиера на „Виртуозни движения“ за пиано и струнен оркестър от Васил Казанджиев

Пианистката Надежда Цанова и диригентът Йордан Камджалов за първи път обединявават творческите си енергии, за да отдадат почит на двама композитори – Волфганг Амадеус Моцарт и Васил Казанджиев. На 29 май в зала „България“ от 19.30 ч. заедно с оркестър „Генезис“, създаден и ръководен от Камджалов, ще бъде осъществена световната премиера на..

публикувано на 28.05.23 в 11:32
Мерве Диздар

Мерве Диздар отличена като най-добра актриса в Кан, Коджи Якушо с най-добра мъжка роля

Туркинята Мерве Диздар бе призната за най-добра актриса на тазгодишния фестивал в Кан за ролята си във филма "Сухи треви" на режисьора Нури Билге Джейлан. Японецът Коджи Якушо спечели наградата за най-добра мъжка роля за участието си в "Съвършени дни" на Вим Вендерс. Наградата на най-добра режисура беше присъдена на  родения във..

публикувано на 28.05.23 в 08:40

Детски балет по приказка на Андерсен

На 3 юни е премиерата на новия български балет за деца "Принцесата и граховото зърно" , който изпълняват деца от студиото за класически балет "Тиара" . Автор на музиката е композитора Румен Бояджиев-син . Кино-театър „Освобождение“ е домакин на спектакъла по приказката на Ханс Кристиан Андерсен , като на самия 3 юни постановките ще са..

публикувано на 27.05.23 в 20:41

Откриха музей-галерия "Владимир Рилски" във възстановеното училище в Широка лъка

Музей-галерия на името на художника Владимир Рилски, творил в Родопите след 1949-та година, се откри в с. Широка лъка в сградата на възстановеното неделно килийно училище. Инициативата е на община Смолян, Регионалния исторически музей "Стою Шишков", Художествената галерия, Пловдивска света митрополия и кметството на селото. "В..

обновено на 27.05.23 в 15:24
Мая Василева-Четрокова и Стефан Четроков

Стефан Четроков за "Пътят на светлината": Вложих цялата си душа и любов в нея!

Тази вечер специални гости в "Нощен Хоризонт" са семейство артисти и романтици - това са Мая Василева-Четрокова и Стефан Четроков. Те не само са се посветили на изкуството, но и го преподават на деца. Именно тази вибрация да общуваш с лекота с млади таланти насища със смисъл това, което правят. Мая и преподава музика, а Стефан и..

публикувано на 26.05.23 в 16:51
Ралица Игнатова

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица..

публикувано на 26.05.23 в 14:10

Оперните звезди Роберто Аланя и Александра Кужак за първи път на българска сцена

Знаменитият френски тенор от италиански произход Роберто Аланя ще пее тази вечер в зала 1 на НДК заедно с партньорката си на сцената и в живота – полския сопран Александра Кужак , и Софийската филхармония под диригентството на министъра на културата Найден Тодоров. В програмата: арии и ансамбли из опери на Пучини, Халеви, Джордано, Чилеа и..

публикувано на 26.05.23 в 13:01