Това каза пред БНР Димитрина Петрова, правозащитник и основател на Българската общност за либерална демокрация (БОЛД). Според нея "умората и отчуждението на повечето хора е сигурен признак, че не вървим добре".
"Ясно е, че хората са уморени. Ясно е, че за много от нас няма политически субект, който споделя всички наши ценности. Във Франция, когато трябваше да избират между Макрон и Льо Пен, имаше движение на хора, които раздаваха щипки за нос и ръкавици и казваха – колкото и да ви е неприятно, отидете и направете своя избор и той да не е "Не подкрепям никого", което на практика е все едно да си останеш вкъщи или почти."
Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-малка ще бъде представителността, легитимността на парламента, изтъкна Петрова.
"Демокрацията по принцип е лош строй. Ние живеем в лоша демокрация. Малкият проблем е, че никой не е измислил нищо по-добро. Хората, които имат политическо поведение, трябва да се питат каква е алтернативата. Трябва да изберем най-малкото зло, което идва най-близко до нашите ценности."
След едно-две поколения демокрацията започва да се разгражда, даде пример с древногръцки практики Димитрина Петрова.
"След няколко поколения хората вече не помнят авторитаризма, несвободата и започват да не знаят защо трябва да защитават демокрацията. По-младите хора, на тях им казват, че при комунизма нямаше такива и такива свободи, но те не са го преживели, не знаят каква е алтернативата, ако не си пазим демокрацията."
"Ние престанахме да ценим нещата, които имаме. Изборите са изключително голяма ценност", смята Петрова.
Служебното правителство се оказа проблем. Това не беше предвидимо през 1990-91 година, отбеляза тя. Според нея логиката тогава е била това правителство да елиминира пълния контрол на една от партиите в изборния процес.
"Сега много хора поставят под въпрос самия институт на служебното правителство. Нещата не са такива, каквито бяха. Това, заради което беше въведено служебното правителство, вече го няма."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...