Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хората трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента." Как изглежда от Одрин вотът в неделя?

Снимка: Мира Стефанова

На парламентарните избори в неделя сънародниците ни в район Източна Тракия в Турция ще могат да гласуват в 29 секции. Машините за вота и изборните книжа вече са в Генералното ни консулство в Одрин. Предстои транспортирането им до секциите. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители. Как протича организацията за вота и как сънародниците ни в южната ни съседка се подготвят за изборите на 2 април? Репортаж от Одрин на Мира Стефанова.  

"Ние сме с двойно гражданство, ние милеем и за двете държави", споделя Джеват Гюнеш, ръководител на Дружеството за култура и солидарност на тракийските и балканските турци. Роден е в България, но от години живее в Одрин. Запознат е с живота и от двете страни на границата и е наясно, че често разделителните линии и границите са само в главите на политиците, не на обикновените хора. Доказателство за това е помощта след разрушителните земетресения в Турция през февруари и първата подадена по съседки ръка.  

"Когато имахме нужда от помощ, на нас ни съдействаха най-близките ни съседи. българите бяха сред най-близките, които пристигнаха на турска земя."

Тази година турците с български паспорти имат шанс да участват в промяната на бъдещето на две държави – като гласуват за 49-ти български Парламент на 2-ри април, а на 14 май дадат вота си на парламентарните и президентските избори в Турция, казва Джеват Гюнеш.

През последните две години на четирите парламентарни вота в южната ни съседка гласуваха между 60 хиляди и 88 хиляди наши сънародници. Джеват Гюнеш очаква повече турци с български паспорти да отидат до урните тази неделя.

"Целта ни е да гласуват повече хора, за да има стабилно правителство в България."

29 са изборните секции, за които отговаря Генералното ни консулство в Одрин. Те са в района на Източна Тракия, която включва областите Текирдаг, Къркларели и Одрин. Изборните книжа и машините за вота вече са доставени в Генералното ни консулство. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители - по един представител във всяка секция. Те преминаха кратко организационно и техническо обучение. Генералният ни консул в Одрин Борислав Димитров не очаква проблеми на изборите тази неделя. На последния парламентарен вот преди шест месеца гласувалите в района на Източна Тракия са близо 6 хиляди души.

"Гласуват. Не знам дали са изморени, но в Турция си има политическа култура и хората гласуват. Не очакваме проблеми. Ние имаме за секциите, в които са предвидени, машини. Бюлетини имаме достатъчно. Поискали сме охрана, пожарни, медицински екипи, осигуряване на електрозахранване, интернет връзка. В методическите указания е разписано как се обработват резултатите. Това вече зависи и от членовете на самите секционни избирателни комисии - доколко са се запознали и доколко са подготвени. Техника, бюлетини - това ще бъде раздадено, със съответни заповеди и протоколи, на командированите служители, ще бъде транспортирано с охрана до съответните избирателни комисии. В предизборния ден те ще ги предадат на комисиите, ще се подготви помещението. Не мога да кажа, че имахме някакви съществени затруднения в организирането."

Очакват ли се струпвания от гласуващи и опашки пред секциите?

"Лично аз не очаквам. Зависи от самата секция. Тези заявления, които са подадени, не са меродавни. Може да отидат и повече хора, може да отидат и по-малко", коментира Димитров.

Юсуф Абди

Изборът на родения в Кърджали Юсуф Абди, който от години живее в Турция, е  тази неделя да гласува в България – в хасковското село Козлец.

"Ще гласуваме. В неделя сме в България." 

Той очаква след тези избори да се състави правителство.

"Този път може да направят."

С такава надежда и по икономически причини преди години дошъл в Одрин и останал.

"Тук дойдохме да работим и тук останахме."  

А промяната е свързана и с това да гласуваш на избори, казва Джеват Гюнеш.

"Хората са тези, които трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38