Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се образуват звезди, или какво ни разкрива космическият прах?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По-мощните телескопи като "Джеймс Уеб" ни разкриват нови тайни, виждаме в детайли неща, които не сме виждали преди, например очертанията на "ръбовете" на междузвездните комплекси от газ и космически прах.

Това разказва за работата си Петя Янчулова Мерика-Джоунс, постдокторант в Научния институт за Космическия телескоп в  Балтимор в щата Мериленд в САЩ. Това е институтът, който събира данните от космическите телескопи в Космоса.

Янчулова работи в САЩ от 30 години.

"Засега предимно през "Хъбъл" съм наблюдавала и съм използвала данните на "Хъбъл". "Джеймс Уеб" засега се справя добре. Някои неща работят по-добре от очакваното. Няма големи спънки. "Джеймс Уеб" ни позволява да наблюдаваме Космоса в безпрецедентни детайли. В светлина, в която с "Хъбъл" не можехме да го наблюдаваме. По този начин можем да правим нови открития."

Снимка: Добромир Видев

Петя Янчулова Мерика-Джоунс изучава междузвездния прах, определя го като любимата си космическа материя.

"Той е навсякъде, направен е от миниатюрни частици, подобни на сажди. Не е като праха в хола ни, под леглото. Миниатюрни частици, които можем да наблюдаваме чрез тяхното взаимодействие със светлината. Те ни разказват, разкриват ни невероятни тайни – откъде е започнала Вселената, как се образуват звезди, как се образуват галактики, какво става "на края" на звездите, какви молекули и атоми има в Космоса - градивните частици на Космоса може да научим чрез изучаване на междузвездния прах."

А "Джеймс Уеб" позволява на учените да виждат "по-навътре в този прах, звездообразуването как работи", пояснява Петя Янчулова.

Телескопът помага на астрономите да разберат повече за отделните планети и техния състав, уточнява тя. С "Хъбъл" Петя наблюдава близки галактики, които не са толкова надалеч, открива как прахът се влияе от звездообразуването, как взаимодейства с газовете в междузвездната среда.

Снимка: Добромир Видев

Оказва се, че всеки може да даде предложения какво да се наблюдава с "Джеймс Уеб" или "Хъбъл". Начинът на действие е неограничен, изтъква сънародничката ни.

"Дайте идеи на учените, те могат от ваше име за го напишат на технически език, за да се одобри", апелира тя.

България се развива много добре в астрономията, признава Петя Янчулова Мерика-Джоунс.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39

Връчват наградите "Млад благодетел" - отличени са ученически проекти с каузи

Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел" . Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта. За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си " Дигитална фолклорна палитра "...

публикувано на 24.06.25 в 10:12