Растенията не могат да се движат, но могат да реагират, казва проф. Хадани. Решихме най-напред да разберем дали растенията възприемат обезкуражаващата ги среда и дали само реагират на нея или по някакъв начин се опитват да й повлияят. Опитните ни обекти бяха на само цветя, но и цъфнали дървета. Най-напред следяхме кога и защо отварят и затварят цветовете си. Знаехме, че с аромата и цвета си привличат пчелите или пеперудите. За тях те са важни заради опрашването. Записахме и им пускахме звук на жужене на пчели. Най-напред, те максимално широко разтваряха венчелистчетата си, освен това създаваха допълнителен нектар за привличане на пчели. Тези от растенията, които разчитат на пеперуди, не създаваха допълнителна сладост. Стана ни ясно, че но някакъв начин цветята чуват звук. За нас беше важно да разберем чрез коя част на растението то „слуша“. Най-напред изолирахме стеблото и листата, но то продължаваше да „чува“. След това откъснахме няколко венчелистчета. Оказа се ,че те служат като усилватели и без тях слушането са затруднява. Направихме и друг опит. Внимателно почистихме от всякакъв сладък нектар цветчетата. След това пуснахме записа на жужене. Много бързо цветчетата се напълниха с нектар. Стани ни ясно, че цветята не само чуват , но и реагират адекватно. Интересно, че не всички цветчета на цъфнала овошка образуват в равно количество нектар. Дървото „знае“ ,че не би могло да изхрани прекалено много плодове и сякаш само определя от кои цветове да се завърже плод. Подобни опити правихме и с плодовете. По различен начин дървото реагира на звук на прилеп, на мишка, на птичка.
Вторите ни опити бяха дали самото дърво, освен да флиртува с насекоми, птици или бозайници, може да предаде някаква информация. Всичко започна от забравена включена записвачка. Открихме ,че има някакви щраквания, но на честоти, на които човешкото ухо не може да слуша. Поставихме растения от домат, тютюн, кактус и в звукоизолирани кутии. Някои от растенията не бяха поливани от 5 дни. На други бе изрязано част от стеблото. Имаше и контролна група от здрави и напоени. Инсталирахме техника, която да записва на високите честоти. Доволните растения имаха по няколко щракания на час. Искащите храна сигнализираха всяка минута. Звуците стигаха за няколко дни своя пик, а после , с изсъхването на растението - заглъхваха. Подрязаното растение се оплакваше особено силно в първите дни. После само започваше да се „лекува“ и възстановява. Открихме, че растенията сигнализират и за липса на определени елементи в почвата.
Проф. Хадани работи заедно с проф. Йоси Ювал от Катедрата по биология на бозайниците, Секция неврология. Той е специалист по прилепите. Все пак става въпрос за високочестотни сигнали.
При различните етапи с нас работиха специалисти от Музея за природата, от института по зърнените храни, от катедрите по математика и кибернетика, на учени от Института по неврология Сагол . Много сме благодарни и за работа с нас през цялото време на студентите Ицхак Хайт и Охад Левин- Епщайн, допълни проф. Хадани.
В звуковия файл чуйте репортажа на кореспондентките ни в Изарел Искра и Феня Декало.
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.
На 12 юни преди 60 години, врати отваря едно уникално културно пространство в сърцето на София – Театър 199. Разположен в уютно подземие в центъра на столицата, Театър 199 е създаден с идеята да бъде място за камерни постановки. Името му е свързано с броя на местата – 199, но след няколко ремонта залата вече разполага с 169 зрителски места . Тук..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.