Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Обработваема земя, която може да изхранва 80 милиона души, се използва за засаждане на памук

Цената на бързата мода

Александър Николов: Нивото на рециклиране на дрехи е много по-ниско в сравнение с хартията, пластмасата и стъклото

Снимка: БГНЕС

Обновяването на гардероба преди летния сезон може да се случи безплатно, ако се включите в инициативата "Here we swap again". Събитието е посветено на Деня на Земята. Утре, 22 април, то ще започне от 13.00 ч. с прожекция на филм. Мястото е бар "Кева" на столичната ул. "Г. Раковски" 141. Предвидена е и работилница за поправяне на любими дрехи.

Желаещите да се включат могат да донесат до 10 дрехи в много добро състояние, които вече не използват, както и книги и аксесоари.

"Добре е всеки да влезе в бройката дрехи до 10. Дрехите да са в перфектно състояние – да са изпрани, здрави", поясни пред БНР Александър Николов от фондация "Биоразнообразие".

Размяната на дрехи и удължаването на живота на любимите аксесоари има за цел размисъл за екологичната цена на бързата мода.

"Основната цел е да покажем истинската цена на дрехите, на бързата мода - екологична, социална, финансова. Хората да разберат, закупувайки си бърза мода, какво е тяхното въздействие върху тези сфери. Цялото производство потребява огромно количество вода", коментира Николов.

Обработваема земя, която може да изхранва 80 милиона души, се използва за засаждане на памук, даде пример Николов.

20% от отпадните води от индустрията, обслужваща производството на дрехи в глобален мащаб, се изхвърлят в природата. Около 180 химикали пък се използват при обработката на текстила, допълни той.

Снимка: Ани Петрова

Въпреки възможността за рециклиране на текстил, в световен мащаб нивото на рециклиране на дрехи е много по-ниско в сравнение с хартията, пластмасата и стъклото, заяви Александър Николов в предаването "Хоризонт до обед".

"Много често тези компании се опитват да подлъгват своите потребители, че използват рециклирани материали в дрехите си. Истината е, че да превръщаме бутилки от пластмаса в тениски не е решение. Докато пластмасата може да бъде рециклирана няколко пъти, веднъж превърнала се в тениска, бутилката спира да бъде рециклирана."

"Решението е да купуваме по-качествени дрехи, които да ползваме по-дълго време. Много по-добре е за околната среда дрехите да са от по-качествени материали, естествени, защо не вълна, отколкото постоянно да купуваме, да носим по два пъти и да хвърляме", изтъкна Николов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
брадат лешояд

Започва проект за връщането на брадатия лешояд у нас

Започва проектът "Живот за брадатия лешояд". В него се обединяват усилията на 8 партньора от 3 европейски страни – България, Нидерландия и Румъния. " Главната цел е връщането на брадатия лешояд , но това е изключително трудна задача", поясни пред БНР Анелия Павлова от "Зелени Балкани". Съпътстващи дейности са свързани с поддържането на..

публикувано на 25.09.23 в 13:41
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Чистенето на речните корита – "златна ябълка" за областните управители

" Има внесен законопроект за изменение на Закона за водите, с който се ограничават сечите в санитарно-охранителните и вододайните зони . Трябва да го подкрепят депутатите. Това е едно от нещата, с които трябва да се започне". Това каза пред БНР Димитър Куманов, член на УС на Сдружение "Балканка", и изказа очакване ДПС да подкрепи този законопроект,..

публикувано на 07.09.23 в 13:19

Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи

Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи. То е единственото, родено това лято в стадото, което живее в дивечовъдния участък „Студен кладенец“. Там преди 10 години бяха докарани зубри от Германия и това бе първата стъпка за възстановяване на този изчезващ вид в дивата природа. Проектът е инициатива на фондация „По-диви..

публикувано на 27.08.23 в 04:30
Рада Бонева и Венцеслава Кожухарова

Венцеслава Кожухарова: Климатичните феномени вече са просто едни ежедневни явления

"Ние си мислим, че това е далеч в бъдещето, но е нещо, което се случва в момента. Климатичните феномени вече спират да са такива, те са просто едни ежедневни явления ". Това каза пред БНР Венцеслава Кожухарова, която беше на експедиция в Гватемала.  "Това, което ние си мислихме, че е много далече, на другия край на света и ще се случи в..

публикувано на 16.08.23 в 10:56

Експерти искат спешни мерки за ограничаване последствията от климатичните промени

През изминалата седмица в медийното пространство, социалните мрежи и научната общност се зароди дискусия около изказани мнения на български учени, които поставят под съмнение човешката дейност като фактор за възникване на глобалното затопляне и последващите климатични промени. Те дори отричат действията (на глобално и локално ниво) за намаляване на..

публикувано на 03.08.23 в 10:31

Оскъпяват ли акумулаторните батерии слънчевата енергия?

В началото на август се очаква Министерството на иновациите и растежа да публикува списъците с фирмите, които ще получат финансиране за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия. Интересът е голям и общата стойност на подадените проекти надхвърля значително бюджета по мярката, който е в размер на 200..

публикувано на 31.07.23 в 10:45
Натали Петрова-директор на фестивала

"Приключенско кино под звездите" започва на 27 юли в Банско

На площада в Банско от 27 до 29 юли ще се проведе лятната филмомания "Приключенско кино под звездите". Ще бъдат представени 8 филма от пет държави. Голяма част от филмите са пълнометражни, информира организаторът Натали Петрова: "Филмите включват различни пътешествия, приключения, ски, алпинизъм, катерене, парапланеризъм. Ще бъдем на Южния полюс, в..

публикувано на 23.07.23 в 07:13