Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Алкалай: Важните теми трябва да се доближат до ежедневието на новите поколения

Мария Алкалай и Езекиел Ведана да Роса
Снимка: Ирина Недева

Ателието за обучителни иновации събира на едно място учители, родители и ученици , които да създават заедно иновации в образованието. това обясни пред БНР Мария Алкалай, сдружение „Възможности без граници“

"Често чуваме, че децата само играят на игри, без да  научават нищо от тях. Искаме да обърнем перспективата и да покажем, че през игри могат да се създават знания и умения".

Тя разказа, че в Деня на Земята са събрали 5 настолни игри, чрез които участниците в Ателието могат да вземат отношение към спасяването на биоразнообразието, зеленото предприемачество и решаване на климатичните промени.

"Участие взеха над 60 души. Дойдоха ученици от София, Бургас, Смолян, Златица и Русе. Важните теми трябва да се доближават до  ежедневието на новите поколения".

При настолните игри има възможност за директно общуване, посочи тя.

"Чрез тях се развиват комуникативни и презентационни умения, насърчава се творчеството и креативността. Създава се възможност за работа в екип и условия за сътрудничество" 

В нашата игра „Барабар“  се спасява света от 15 апокалиптични сценария, разказа Мария Алкалай.

"В нея има 75 героя, които са известни личности от миналото и настоящето. Подбрали сме много млади предприемачи, зелени активисти и защитници на уязвими групи, защото искаме те да бъдат ролеви модели и да вдъхновяват младите".

Един от тях  е Езекиел Ведана да Роса, млад предприемач от Бразилия и посланик на целите за устойчиво развитие на ООН. Той е разработил иновативен метод за спестяване на вода в тоалетните. 

"Започнах да се занимавам с предприемачество на 16-годишна възраст. В Сао Пауло, Бразилия 42% от дневната консумация на вода отива за  тоалетната. Това са повече от 25 милиона души. С моето предприемаческо съзнание реших да направя нещо. Не съм химик, но знам какъв е проблемът. Разработих биоразградим продукт, който да се използва специално в тоалетните за третиране на урината. Вместо в канала да отиват 10 литра вода, може да използвате съвсем малко количество от този продукт, за да  се почисти, дезинфекцира и ароматизира.  Спестената вода може да се използва за други цели. Използваме нанотехнология и химикали, които имат щадящ ефект върху околната среда. По-евтино е да се използва този продукт, отколкото да се плати сметката за водата".

Бъдещето на Земята не е в ръцете на един супер герой, а в работата на всички нас, вярва той. Оптимист е за бъдещето и смята, че новите поколения са по-осъзнати. Вярва в силата на технологията и на осъзнатите хора. Мария също е оптимист и смята , че промяната е възможна и е функция на личния ни пример.

Цялото интервю на Ирина Недева с Мария Алкалай и Езекиел Ведана да Роса може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05