Парите, с които разполагат личните лекари, за да изпращат пациентите си на изследвания и консултации, са намалени за текущите три месеца спрямо първото тримесечие на годината. Това твърдят общопрактикуващи лекари от София и търсят обяснение от Здравната каса за орязването на тези разходи, което, по думите им, ще засегне наблюдението на хронично болните и лечението на хора с остри заболявания.
От обществения фонд обясниха, че общите разходи за тези дейности не са намалени, няма промяна и в броя направления за изследвания и консултации, с които всяка районна здравна каса разполага като рамка, по която плаща на личните лекари и лекарите специалисти.
На всеки три месеца личните лекари получават пари от Здравната каса, в рамките на които да назначават изследвания, консултации със специалисти и високоспециализирани дейности, например ехокардиография. От отпуснатите средства зависи колко такива дейности могат да се назначат за тези три месеца, обясни д-р Виктория Чобанова от Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите ѝ парите за април, май и юни са намалени. Конкретно при нея – с 35 процента по-малък е бюджетът за изследвания, с 15 процента са намалени възможностите за консултации и със 70 процента – парите за високоспециализирани дейности.
За намаление на парите сигнализира и д-р Станислава Крайселска – според нея броят на медицинските направления за ехокардиография е орязан с над 80 процента, а проблемът е масов и не само при личните лекари в София.
Това ще засегне хората с хронични заболявания, като пациентите с диабет, които имат нуждата от изследвания поне два пъти годишно, обясни д-р Чобанова. Хората с нарушения във функцията на щитовидната жлеза трябва да правят хормонални изследвания, които също не са евтини. И всичко това е разписано в наредба.
Не става ясно откъде идва намалението на парите за изследвания и консултации. От НЗОК обясниха за "Хоризонт", че тези средства за текущите три месеца не са променени като заложен разход в сравнение с първите три месеца. Парите са в бюджетната рамка за специализирана извънболнична помощ. Здравната каса определя брой такива дейности и стойността на разходите за тях за всяка районна каса и за всяко тримесечие. В тази рамка районната каса плаща дейности по договорите с лични лекари и лекари специалисти.
Няма намаление на броя направления за изследвания и консултации, свързани с профилактика, наблюдение или лечение на остри заболявания, няма промяна и при направленията за високоспециализирани дейности, а разходите за медико-диагностични дейности като ядрено-магнитен резонанс и тестове за Covid са същите, като за първите три месеца на годината.
От фонда припомнят, че при изчерпване на възможностите, с които разполагат личните лекариq и при мотивирана необходимост те могат да поискат от районните каси допълнителни бройки за специализирани дейности. И че в проектобюджета за тази година, който все още не е приет, са заложени с 10 процента повече средства за специализирана извънболнична помощ. За какви дейности и в какви обеми ще се разпредели този бюджет, ще се определи в новия рамков договор между Здравната каса и Лекарския съюз.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..