Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дюните на Крапец - в административна безтегловност. Какви са последиците от неточното им картографиране?

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

За изготвяне на подробна специализирана карта на дюните на плаж Крапец - север настояват от Зелени закони. Причината – липсва категоризация на типа дюни, разположени на площ от 452 декара. Според инициативата това е предпоставка за редица нарушения и унищожаване на дюните, без да има възможност да се приложи пълноценно Законът за Черноморското крайбрежие.  

В бели, сиви и облесени дюни се забранява строителството и поставянето на преместваеми обекти, поставянето на шатри и палатки, преминаването и паркирането на превозни средства. За зараждащите се, или ембрионални дюни, законът не предвижда същата защита, затова е важно картите да упоменават изрично вида на дюните. Специализираната карта, изготвена през 2012 г., последно е била обновявана през 2015 г., отбелязват от Зелени закони.

В случая на плаж Крапец - север дюните не са определени по тип и по тази причина не попадат в забранителния списък, алармират от екологичното сдружение.

Има ли пропуски при картографирането на дюните при Крапец – север?

Министерството на туризма да прекартира дюните и да отрази типа им в специализираната карта, настояват от Зелени закони.

До 2025 г. всички дюни следва дас е прекартират наново, но заради извънредността на казуса с Крапец от организацията са се обърнали към ведомството с молба процедурата да се ускори и да се случи още тази пролет.

Министерството на туризма дължи защита на тези прекрасни дюни, смята Стефан Аврамов от Зелени закони.

"Всяко нарушение на тяхното опазване може да остане ненаказано, може да бъде лесно обжалвано. Процедурите по опазването им стават много по-сложни. Дюните са уж опазени, но неопазени", коментира Аврамов за сегашната ситуация.

Има още няколко места с подобни пропуски в специализираната карта, но там площите са много малки, посочи Аврамов, визирайки райони около Камчия и Черноморец.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Безкраен къмпинг върху дюните – така описва картината пред БНР кметът на Шабла Мариян Жечев, който подчертава колко е важно детайлното картиране на дюните. Жечев настоява за бързи действия, защото това ще е шанс да се преустанови практиката всяко лято върху дюните да се разполагат каравани, кемпери и палатки. 

Регламентираните приходи от туризма в района са нула, за сметка на това годишно общината извозва от тези зони около 500 тона отпадъци, останали от летовниците. Това струва на Община Шабла около 100 000 лв. всяка година.

Жечев изтъква, че румънските туристи идват със заредени автомобили и каравани, тоест няма косвени ползи за общината от престоя им, има по-скоро негативи.

"Ние на практика изхвърляме боклуци, които не следва да са на наша територия, имаме трансгранично внасяне на отпадък."

Действия по казуса с дюните на Крапец вече се извършват. Проучени са били всички служебно достъпни източници, увери в предаването "Хоризонт до обед" арх. Мария Митрева от Министерството на туризма. 

Данните за вида на дюните са предоставени от МОСВ на Агенцията по геодезия, картография и кадастър през 2013 г. Същата година данните са били попълнени в специализирания регистър на морски плаж Крапец, но видът на дюните не е отразен в специализираната карта.

Общата площ на пясъчните дюни в обхвата на наетата площ на плаж Крапец е 47 000 квадратни метра, уточни тя.

Не би следвало да има рискове за опазването на дюните, смята арх. Мария Митрева. По думите ѝ във всички договори за отдаване на концесия или под наем на плажове е вменено опазване на цялата отдадена територия.

"Независимо от вида дюни, тези концесионери или наематели са длъжни да опазват територията."

Изработва се техническото задание за обществената поръчка, чрез която ще бъде възложено изменение на специализираната карта, съобщи арх. Митрева. В нея ще бъдат отразени не само вида дюни, но и всички изменения, възникнали от създаването ѝ до момента.

На всеки 10 години Агенцията по кадастър проверява и обновява данните. В случая с Крапец тази дейност ще бъде извършена от министъра на туризма, а данните ще бъдат попълнени чрез изменение на специализираната карта, увери експертът.

В последния сезон са били съставени актове за диво къмпингуване на къмпинг "Корал" – за разпъване на палатки върху дюните, даде пример за наложени санкции Мария Митрева.

Министерството на туризма може да съставя актове само в границите на морския плаж. Извън тези граници, за опазването на защитените зони следи МОСВ, поясни тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51