Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът на хумора и сатирата в Габрово представя изложбата „Маскарад“

Габровският карнавал е след по-малко от месец. Веселите сюжети в шествието на 20 май ще бъдат обединени от темата „100+ години карнавал“, защото традицията на местните хора да се маскират е на повече от век. В навечерието на очакваното събитие, най-мащабното в Габрово, Домът на хумора и сатирата представя изложбата със заглавие „Маскарад“.

Звънът на медни чанове се разнася в пространството на Дома на хумора. В музея посетителите удрят езиците на хлопките от реда, за да изгонят злите сили надалеч, каквото е поверието. Тази ритуалност е част и от габровския карнавал. Тя е пресъздадена в няколко живописни платна в тематичната изложба „Маскарад“, подредена в Музея на смеха.

Живописните творби са рисувани в последните 50 години и са подбрани от колекцията на Дома на хумора и сатирата. Сред подредените платна виждаме творби на именити наши художници - Златю Бояджиев, Иван Кирков, Цветан Цеков-Карандаш, Юри Буков.


В работите откриваме познати персонажи, световни символи на смеха и габровски емблеми, като котката например. В многоцветните платна са претворени карнавални сцени и циркови арени.

Маски се използват още от античността като защита срещу зли сили, както и в различни ритуали и церемонии по целия свят. В по-нови времена хората се маскират за забавление, за да отпразнуват комичното в живота, а понякога и за да уважат духовете на мъртвите. Поставянето на маска е и вид защитен механизъм, с нея можеш да се скриеш от света и да станеш друг.

Кога за първи път габровци са се маскирали е трудно да се каже, но днешната традиция стъпва на някогашната „Олелийня“. Така се наричал празникът в съботата преди Сирни Заговезни, който се провежда още от края на 19 век.

82 са живописните платна, подредени в изложбата с името „Маскарад“, която ще е на разположение цяло лято в зала 3 на Дома на хумора и сатирата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51