„Познавам майки, чиито деца са се излекували от тази вода. При потапянето в корито с нея, което става точно в полунощ на Хадърлез“.
За да стигнат до извора снощи, хората изкачиха пеша стръмния връх. Само децата и трудноподвижните бяха превозени с коли. Някои от тях пристигнаха още по светло. Всички търпеливо изчакаха полунощ, когато според вярванията гората започва странно да шуми. И Дамбалъ се огласи от детски плач. Родителите потапяха децата си в ледената вода и така вярваха, че те ще оздравеят благодарение на чудото от лековития извор и от светеца - Георги за християните, и Хъдър и Иляз за мюсюлманите.
Вярата в магията на този ден е надхвърлила границите на религиите, а празникът е единственият, който събира на едно място различните групи. Цялото Източно Средиземноморие тачи на 6 май светците, казва изследователят Георги Кулов.
В държавния архив се пазят спомени за духа на 6 май от началото на 20-те години на миналия век. В крумовградското село Черничево помнят как празникът е събирал всички. Още едно място събира днес различните религии в Родопите - джамията на 7-те девойки в село Подкова, известна с това, че е построена без нито един пирон.
Още за празника - чуйте в звуковия файл.
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..