Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"След края на историята" с Александър Сивилов: Франция 1968

"При днешните самозабравили се елити е напълно възможно 1968-а да се върне"

доц. Александър Сивилов
Снимка: Стоп кадър

На 6 май 1968 г. Париж е залят от един от най-големите студентски протести. С него се поставят основите на френската 1968 г. До края на месеца страната ще стигне на ръба на революцията. Днес ситуацията във френската столица е подобна и много хора я сравняват със събитията от преди 55 години. За съжаление, доста малко помнят причините и хода на сблъсъците тогава.

През периода на Петата република във Франция се отбелява съществен икономически ръст. Този факт рязко контрастира с живота на голяма част от французите след 1965 г. Почти 500 хиляди души са безработни. Голяма част от тях са точно младежите, които стават основата на протестното движение. Два милиона души работят за минимална заплата, която едва осигурява някакво съществуване. Голяма част от тях са заводските работници, жени и емигранти. В много от големите градове започват да се появяват гета, които за съжаление днес са много повече не само във Франция, но и в покрайнините на почти всички европейски столици.

През 1968 г. студентите често са свидетели на живота на хората в тези изоставени от държавата квартали. В случая с Нантер, откъдето започва френският май на 1968 г. такива гета има съвсем близо до университета.

Разширяването на достъпа до висшето образование изправя студентите пред неочаквано изпитание – недостиг на общежития, с което животът им става доста труден и много от тях са принудени да търсят работа, каквато и без това няма.

Политиката на страната преминава през сложен период. Партията на Шарл Дьо Гол доминира управлението, но опозицията в ляво започва да се засилва все повече. Под водачеството на Франсоа Митеран социалдемократическите сили се обединяват. Радикалната левица и комунистическата партия също получават своето присъствие. ХХ конгрес на комунистическата партия в СССР довежда до много дълбоко разцепление в международното ляво движение. Тогава Франция и нейните философи като Жан Пол Сартр и Симон Бовоар се превръщат в едни от лицата на Новата левица, която е революционна и отрича нормите на съветския държавен социализъм, но се прекланя пред маоизма, кубинската революция и борбата на Виетнам срещу Съединените Щати.

На 22 март една малка група от радикално леви студенти окупира една от административните сгради на Парижкия университет в Нантер. Те провеждат съвет, на който обсъждат дискриминацията, социалното разделение и бюрократизацията във френското общество и след като срещу тях е изпратена полиция, се разотиват. Тогава е създането ядрото на бъдещите протести. През следващите месеци все повече започва да се задълбочава конфликтът между студентите и администрацията на университета. На 2 май ръководството го затваря. На следващия ден и студентите от кампуса в Сорбоната излизат на протест, за да защитят колегите си от Нантер. След като срещу тях е изпратена полицията, Националния съюз на студентите на Франция организира общ марш, който е срещу полицейското превземане на университета. Митингът е насрочен за 6 май 1968 г. Ядрото му е от 20 хиляди студенти, преподаватели и поддръжници на искането за освобождаване на Сорбоната, към която се отправят. Полицията атакува в опит да разпръсне тълпата, по време на сблъсъците студентите започват да строят барикади от всичко, което намират. Павета, извадени от улицата, политат срещу полицаите. Стотици от протестиращите са арестувани. На следващият ден в движението се включват и учениците от гимназиите. Исканията са за сваляне на обвиненията срещу арестуваните и отваряне на университетите.

Протестът на 10 май довежда до още по-голямо нарастване на напрежението. Ударите на властта събуждат симпатии към младежите сред все по-широки групи от обществото и скоро към движението се включват и синдикатите. На 13 май е обявена обща стачка, която напълно блокира страната. Над един милион души се изправят срещу полицията и правителството. Положението във Франция е на прага на революцията и гражданската война. След включването на работниците в протестите се появяват и ясни политически искания за смяна на кабинета. Ситуацията е толкова тежка, че на 28 май Франсоа Митеран обявява, че вече не съществува държава и изявява готовност да организира един кабинет, който да бъде приет от обществото. На този фон Шарл Дьо Гол е принуден да замине за ФРГ, за да се опита да намали напрежението и да осигури подкрепа от военния контингент там при евентуална гражданска война. В същото време негови поддръжници органиизират огромен митинг. На 30 май правителството на Помпиду обявява, че поддава оставка и ще проведат избори през юни. По улиците на Париж минават 800 хиляди голисти, носещи националния флаг. Армията е мобилизрана и стои в предградията, за да се намеси, ако левицата започне сблъсъци.

По този начин загасват майските протести във Франция. От една страна се дава надежда за промяна с оставката, а от другата стоят силите на държавата – полиция, армия, организирани привърженици на правителството. Днес повечето от нас помнят само лозунгите на студентите – „Забранено е да се забранява“ и „Плажът е под паветата“. Водачите на младежите казват, че тогава са направли социална революция, но не са успели да постигнат политическата, защото следващите правителства в страната, независимо че са десни, се опитват да поддържат социалния баланс.

За съжаление, 55 години по-късно ножицата межу бедни и богати в обществата на Европа се отваря все повече. Във Франция недоволството се засилва с годините. Започна се с движението на „Жълтите жилетки“, които протестираха срещу цените, а сега протестите са предизвикани от увеличаването на пенсионната възраст и социалната и икономическа криза. За момента те са ограничени там, но при днешните самозабравили се елити, които не знаят какво е да живееш от заплата до заплата и да трябва да избираш между това да си платиш тока или парното, е напълно възможно 1968 година да се върне

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55