Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет, бивш вицепремиер и бивш министър на образованието и науката. Сега според него "петима анонимни предлагат, 17 анонимни приемат и всички сме щастливи".
"Във всяка област, за да има каквато и да е положителна промяна, трябва да има лидерство. Колко години вече говорим за съдебна реформа, даже някои говорят за съдебнаТА реформа, сякаш я познават поименно, сякаш са играли голи на плажа със съдебната реформа. Съдебната реформа в какво се изразява? Как един пък не стана да каже – според мен тя има 4 пункта, основни. Ние какво говорим? СъдебнаТА реформа, сякаш тя се подразбира. Нищо не се подразбира", подчерта Даниел Вълчев.
Вълчев посочи, че същите членове на ВСС, които сега искат отстраняването на главния прокурор, са били против, когато бившият служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов внесе такова искане. По думите му хора, които "до вчера казваха "Осанна!", сега казват "Разпни го!" и ние трябва да им ръкопляскаме".
"Същите тези хора тогава казаха – ама, то, ама, това, ама онова, и нищо не се получи. Изведнъж те, стоейки на слънце, узряха, за една вечер, шестима от тях от прокурорската квота, и внесоха същото предложение. И сега нищо чудно да мине. Някой не си е направил много добре сметката, защото главният прокурор се освобождава с указ на президента. Президентът няма срок, в който да се произнесе", коментира проф. Даниел Вълчев в предаването "Преди всички".
"Защото г-н Гешев направи заявка да свърши някаква работа, макар и в доста закъснял момент."
"Персоналните промени в една система, която и да е тя, почти никога не водят до реформа. Това не е реформа. Реформа означава промяна на правилата, а това не се прави. Народното събрание вече много дълго време не върши изключително важни неща – ВСС е с отдавна изтекъл мандат, Конституционният съд отдавна работи с 10 души вместо с 12. Институционалното поведение на повечето участници в тези процеси е изключително лошо", даде своята оценка проф. Даниел Вълчев.
Той изрази мнение, че "явно някакви по-силни послания трябва да се дадат на политическата класа" от избирателите.
"Такъв панаир някъде виждали ли сте? Наистина съм опулен в последните дни."
Центърът за правни инициативи, който от 2010 г. прави "Юридически барометър", сега има нова инициатива - "Здравен барометър". Днес тя ще бъде представена съвместно с проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести и здравен съветник на Столичната община.
Нормативната рамка на здравеопазването е една от най-неустойчивите, каза Даниел Вълчев, който е и ръководител на проекта.
Ако погледнем двете най-важни публични системи – на здравеопазването и образованието, може да се види, че делът на БВП за образование вече е 4%, а за здравеопазване – над 5%, "тоест има стремглаво нарастване на разходите за здравеопазване и човек си задава много въпроси", изтъкна той.
Според него инициативата "Здравен барометър" може да се използва като граждански инструмент за "позитивен натиск".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..