Ако пушилката се вдигна с взрива по колата на Гешев, то пушката гръмна с изявлението на кандидата за премиер Мария Габриел на 11 май, четвъртък:
"Първото, което ще направи министърът на правосъдието в моето правителство, е да внесе пред ВСС искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев поради уронване на престижа на съдебната власт."
Габриел буквално иззе живеца, знамето в програмата, политическата състоятелност на така желания партньор в управлението ПП – ДБ, особено на ДБ, настоявайки за "правосъдна реформа, механизъм за разследване на главния прокурор в НПК, реформи в КПКОНПИ и нейното разделяне", както и давайки заявка за конституционна реформа.
От ДБ заподозряха неискреност. "Всички разбираме, че след странния инцидент с г-н Гешев той вече вероятно е нетърпим дори за онези сили, които доскоро го крепяха на поста", коментира Христо Иванов.
Оказа се, че да жертват Гешев, са съгласни и от ДПС. В свое изявление на следващия ден Мустафа Карадайъ посочи:
"Идеята за внасяне във ВСС за отстраняването е добра идея. Има създадено напрежение в обществото и това напрежение трябва да бъде преодоляно, по един или друг начин."
Последваха взаимни обвинения – за предателство, за натиск – с изкушения и заплахи, ритуално късане на оставка. И оправдания.
"Ясно е какъв е политическият боклук в Народното събрание, съдейки от изявленията на някои т.нар. политици", каза Гешев.
"Да наречеш избраниците на народа "политически боклук" също не е коректно", отвърна Борисов.
От този ден насетне преговорите за съставяне на правителство с първия мандат минаха под знака не на водещия до този момент рефрен - приемането на нов бюджет, а на случващото се във и около държавното обвинение. От ГЕРБ изоставиха търсенето на подкрепа от ПП-ДБ и се насочиха към останалите в парламента. И докато кандидат-премиерът Мария Габриел беше убедена, че идеята ѝ за експертен кабинет с хоризонт на действие 1 година, се радва на подкрепа - "стъпка по стъпка вървим напред", ДПС и ИТН насочиха вниманието си към предложенията за вакантните министерски позиции, уверени в експертната си сила.
"В ДПС имаме самочувствието, че имаме експерти в почти всички сфери на обществения живот", декларира Карадайъ. "В ИТН имаме експерти във всички сфери", добави и Тошко Йорданов.
Пътят към бъдещо редовно управление изглеждаше чист. Само в един ден обаче – понеделник – Мария Габриел се оказа с връчен от президента Румен Радев мандат в ръка, с приета оставка като еврокомисар и… всичко се върна отново в изходна позиция, когато от БСП отказаха участие.
"Резервна гума и резервен пръст в парламента на бутоните няма да бъдем", заяви Корнелия Нинова, прекратявайки разговорите с ГЕРБ за първия мандат – "нито за участие, нито за подкрепа".
Някои видяха пръста на Гешев в решението на левицата, други – ехото от поисканата му оставка, но това засега остава в сферата на предположенията. Надеждите отново се насочиха към ПП-ДБ заради колебливото поведение на един от лидерите на коалицията - Кирил Петков, който в края на срещата с Габриел в петък остави отворена за компромис врата.
Също тогава лидерът на ГЕРБ се обърна към ПП-ДБ с думите: "По-лошо от тези две години служебни правителства няма. Ще проиграем голям шанс."
Четири дни премисляне, Коалиционен съвет, заседания на партийните органи доведоха до очаквания резултат. Снощи по тъмно Кирил Петков обяви, че няма да подкрепят първия мандат, както беше решението досега" и започват да работят за втория като единствена алтернатива за България да не ходи на шести избори.
Политиците в 49-ия парламент може и да не могат да съберат 121 гласа за избор на редовен кабинет, за да сменят "лошите" служебни правителства на президента, когото все обвиняват в превишаване на правомощията, но пък – ето – поне част от тях, смятат за възможно на фона на инфлация и ниски доходи да съберат 160 гласа за конституционна промяна.
Вчера другите парламентарно представени формации се смълчаха.
В понеделник следващата седмица в 15 часа Габриел трябва да представи на Радев или състав на кабинет, или да върне празна папка.
Ще опитат ли ГЕРБ с план А – кабинет на малцинството? Ще дадат ли подкрепа първите на вторите? Ще се стигне ли до връчване на третия мандат? Ще ходим ли отново на избори? Колко още трусове ще предизвика прокурорската война и как ехото от този гръм ще заглъхне?
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...