Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хормоните на бъдещите майки трябва да се изследват преди забременяването и да се следят по време на бременността

Доц. Пламен Попиванов: Над 60-70% от хората са засегнати от проблеми на щитовидната жлеза

При повишена или при понижена функция на жлезата началните състояния лесно се бъркат с неврози, предупреди специалистът

доц. Пламен Попиванов
Снимка: БГНЕС

Без щитовидна жлеза може да се живее само 3 месеца. Над 60-70% от хората по някакъв начин са засегнати от проблеми, свързани с щитовидната жлеза.

Това са част от данните, които трябва да повишат обществената информираност за заболяванията на щитовидната жлеза. За целта се организира кампанията  "Заболявания на щитовидната жлеза и генетичният фактор".

След 50-годишна възраст минимум половината от жените имат минимум по един възел в щитовидната жлеза, предимно доброкачествен. Повишената функция на щитовидната жлеза обхваща 3-5% от възрастната популация над 18 години. Недостатъчна функция – при младите хора тя засяга 1-2%, но става между 10 и 15% за възрастните хора над 50 години.

Това обясни пред БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов. По думите му заболяванията на щитовидната жлеза са сред най-честите.

Снимка: архив

За автоимунната тиреоидна болест той посочи, че 15% от цялата популация имат антитела срещу щитовидната жлеза – това е риск, който с времето води до недостатъчна функция на жлезата.

Това е лесно да се установи при подуване на гушата, подчерта доц. Попиванов.

"Когато се промени функцията на щитовидната жлеза, човек или "заспива  зимен сън", когато има недостатъчност, подобно на мечките – става по-бавен, мисли по-бавно, чувства се слаб, отпаднал, безсилен, все е унесен. Това нещо настъпва постепенно, няма конкретна външна изява. Когато е повишена функцията, човек става нервен, напрегнат, възбудим, има сърцебиене, поти се, трескав - типичните прояви на една невроза."

Винаги в началото – дали при повишена или при понижена функция, тези състояния лесно се бъркат с неврозите, предупреди специалистът.

Планинските територии на България са йоддефицитни зони, напомни още доц. Пламен Попиванов.

Снимка: Алами/Ройтерс

За да се развие нормално мозъкът на бебето, още в първите дни и седмици на развитието му са необходими тиреоидни хормони и витамин Д. Ако има дефицит на такива хормони, мозъкът на бебето не изгражда необходимите невронни мрежи и в перспектива детето може да има различни психични отклонения и дори да се развие интелектуален дефицит, изтъкна още ендокринологът. Той е категоричен, че хормоните трябва да се изследват още преди забременяването, а в самото начало на бременността - да се измерят TSH 3 и TSH 4, като след това редовно да се проследяват.

До определен период от развитието си преди раждането бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на щитовидната жлеза на майката, отбеляза доц. Пламен Попиванов. 

"Когато се роди, може да има някаква болест на жлезата, в тези условия бебето ще започне да забавя развитието си. Задължително в България, както в целия останал цивилизован свят, бебето като се роди, го бодват по петичката, попиват една капчица кръв и се изпраща кръв в специализирана лаборатория – на всички бебета трябва да се изследва веднага този хормон – TSH."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50