Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хормоните на бъдещите майки трябва да се изследват преди забременяването и да се следят по време на бременността

Доц. Пламен Попиванов: Над 60-70% от хората са засегнати от проблеми на щитовидната жлеза

При повишена или при понижена функция на жлезата началните състояния лесно се бъркат с неврози, предупреди специалистът

доц. Пламен Попиванов
Снимка: БГНЕС

Без щитовидна жлеза може да се живее само 3 месеца. Над 60-70% от хората по някакъв начин са засегнати от проблеми, свързани с щитовидната жлеза.

Това са част от данните, които трябва да повишат обществената информираност за заболяванията на щитовидната жлеза. За целта се организира кампанията  "Заболявания на щитовидната жлеза и генетичният фактор".

След 50-годишна възраст минимум половината от жените имат минимум по един възел в щитовидната жлеза, предимно доброкачествен. Повишената функция на щитовидната жлеза обхваща 3-5% от възрастната популация над 18 години. Недостатъчна функция – при младите хора тя засяга 1-2%, но става между 10 и 15% за възрастните хора над 50 години.

Това обясни пред БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов. По думите му заболяванията на щитовидната жлеза са сред най-честите.

Снимка: архив

За автоимунната тиреоидна болест той посочи, че 15% от цялата популация имат антитела срещу щитовидната жлеза – това е риск, който с времето води до недостатъчна функция на жлезата.

Това е лесно да се установи при подуване на гушата, подчерта доц. Попиванов.

"Когато се промени функцията на щитовидната жлеза, човек или "заспива  зимен сън", когато има недостатъчност, подобно на мечките – става по-бавен, мисли по-бавно, чувства се слаб, отпаднал, безсилен, все е унесен. Това нещо настъпва постепенно, няма конкретна външна изява. Когато е повишена функцията, човек става нервен, напрегнат, възбудим, има сърцебиене, поти се, трескав - типичните прояви на една невроза."

Винаги в началото – дали при повишена или при понижена функция, тези състояния лесно се бъркат с неврозите, предупреди специалистът.

Планинските територии на България са йоддефицитни зони, напомни още доц. Пламен Попиванов.

Снимка: Алами/Ройтерс

За да се развие нормално мозъкът на бебето, още в първите дни и седмици на развитието му са необходими тиреоидни хормони и витамин Д. Ако има дефицит на такива хормони, мозъкът на бебето не изгражда необходимите невронни мрежи и в перспектива детето може да има различни психични отклонения и дори да се развие интелектуален дефицит, изтъкна още ендокринологът. Той е категоричен, че хормоните трябва да се изследват още преди забременяването, а в самото начало на бременността - да се измерят TSH 3 и TSH 4, като след това редовно да се проследяват.

До определен период от развитието си преди раждането бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на щитовидната жлеза на майката, отбеляза доц. Пламен Попиванов. 

"Когато се роди, може да има някаква болест на жлезата, в тези условия бебето ще започне да забавя развитието си. Задължително в България, както в целия останал цивилизован свят, бебето като се роди, го бодват по петичката, попиват една капчица кръв и се изпраща кръв в специализирана лаборатория – на всички бебета трябва да се изследва веднага този хормон – TSH."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28