24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на славянската просвета и култура. Денят на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник на 11 май още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.
Общият празник на Св. св. Кирил и Методий се чества и от българската църква, а през Възраждането се превръща и в училищен празник на буквите. Празникът на Св. св. Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането не само в българските земи, но и зад граница - сред възрожденската имиграция в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир. През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Св. св. Кирил и Методий да бъде празнуван като празник на българските ученици.
След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих ,,Върви, народе възродени”. Химнът е озаглавен ,,Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи’’ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна.
24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия. Там се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. Братята са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език (придобил популярност в неговата руска редакция като църковно-славянски език, черковно-славянски език) и разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са от папата за покровители на Европа. Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.
Повече за делото на светите братя Кирил и Методий и за празника 24 май може да чуете в звуковия файл.
Шабан Мустафа спечели две световни титли в планинското бягане - това се случи в края на миналата седмица на Световното първенство за мастери в Мадейра, Португалия. 45-годишният българин стана първи в дистанциите 9 км (44:03 минути) и 32 км (2:11:52 часа) в групата на ветераните. Много добро представяне записа и другият български участник в..
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" от 17 септември 2023г. Водещ - Даниела Якова
Здравната каса да поеме генетичните изследвания на пациентите с онкологични заболявания, особено на тези с рак на белия дроб. Така ще може да се определи индивидуално лечение им. С помощта на тест онколозите могат да се ориентират какви съчетания от лекарства може да се приложат, за да се спре развитието на туморния процес. Стойността..
За първия учебен ден всички първокласници ще получат от Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" занимателен комикс. Чрез забавни илюстрации децата ще научат основни правила за безопасност на пътното платно. Светослав Васев от Държавната агенция "Безопасност на движението" разказа за инициативата в предаването "Хора, пътища,..
Прилагането на новите мерки, залегнали в НК, първо със задържането на автомобила, а по-късно и с конфискацията на колата, ако пробата за употреба на наркотици или алкохол е положителна, дават резултат, сочат събраните данни. Вече има образувани над 400 наказателни производства, иззети са автомобили на шофьори, които са употребили алкохол или..
Някога на мястото на Боянския шедьовър е имало малка селска църква, тъй като в миналото разбиранията били такива, че всеки град, село или махала е трябвало да има храм. Смята се, че Боянската църква е била построена около XI век. През 1257 г. на българския престол е избран за цар Константин Асен Тих, който дотогава е бил управител на град Скопие...
" По точка 1 ние ще се подпишем, че наистина водим преговори и то не отсега." Това декларира министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред..
" Хората сме свикнали на лесното - да потребяваме бързо, да имаме богат избор и когато трябва да положим усилие, да се отказваме . На повечето неща от..
Събралите се край София земеделски производители обявиха край на протеста си. Техни представители се отправиха към столицата за подписване на..