Мястото на провеждане е площад "Свобода", където ще бъдат подредени шатрите на над 50 занаятчии от цялата страна. На фестивала ще бъде отворена "Работилница за сръчковци", а главният кулинар на курортен комплекс "Албена" ще проведе "Кулинарно ателие" с възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм в Добрич. Подготвена е и богата музикално-танцова програма, а специален гост на фестивала ще е народната певица Галина Дурмушлийска, наричана "славеят на Добруджа". Подготвени са и ретро ревюта за облекло и прически от началото на 19-и век, както и изложба на ретро автомобили.
Фестивал на занаятите и изкуствата в Добрич не е бил провеждан в продължение на 30 години, но неговите традиции бяха възстановени миналата година. Тогава той се осъществи от Фондацията „Добруджа – история, традиции и култура“ по проект с Община Добрич, посочи Пепа Рашева от фондацията.
"Идеята е да се даде възможност на хората, които упражняват занаяти и изкуства, да представят своето творчество. Като цяло са художествени занаяти, традиционни занаяти, приложни и изобразителни изкуства. Ще има и работилници за малки и големи."
Сред участниците е художникът на свободна практика от Добрич Николай Ханзъров. Той споделя, че е много щастлив да участва в гилдията на занаятчиите, защото по този начин хората се приближават до изкуството и занаятите. Според него организираният фестивал на празника на занаятите преди месеци е бил изключително полезен.
"Една педагожка, млад човек, доведе децата и пред всеки от колегите остават по 5-10 минути им разказва – за направеното, за духа на българина. Невероятно добро посрещане от обществото. Много е разнообразно, много е красиво. Идентичността на една нация. Това е лицето, това е обликът на една нация."
Майсторът ковач Мирослав Милев също ще покаже своя занаят на фестивала. По думите му, кованото желязо има своите почитатели и колкото и да е трудно, успява да се храни от занаята си, който определя като мръсен и труден, но хубав и увлекателен.
"Малко рисуване, малко познания за металите и започнахме да работим. Както художниците продават картини, така и ние продаваме метални изделия. Всяко културно събитие е за хората. Няма начин някой да ни забележи, ако си стоим в ателиетата, в работилниците. Всяко изложение е от полза."
С Мирослав Димитров сме свикнали да се виждаме преди коледните празници, защото в неговия малък цех той произвежда познатите ни от детството стъклени елхови играчки. Сега е допълнил асортимента си и прави украса и за други празници, защото иска да осигурява целогодишна заетост за своите работници.
"Както всяко едно изкуство и занаят, произвеждането на такива стъклени изделия, сувенири и елхови играчки, само по себе си е и занаят, и изкуство."
Във фестивала своите накити от естествени материали ще покаже и Алекс Николов, който се занимава вече 30 години с този занаят.
"Хората искат да видят нещо автентично, нещо майсторско, нещо различно. По този начин се възраждат и занаятите. И културата се повишава, и тонусът на обществото."
С дейността на Фондацията "Добруджа – история, традиции и култура" , с появата на ежеседмичния Фермерски пазар в Етнографския комплекс "Старият Добрич" занаятчийските дюкяни и разнообразната им продукция стават все по-лесно достъпни и видими както за жителите, така и за гостите на града. Фестивалът очаква своите посетители през следващите три дни, когато Добрич ще бъде домакин на творци и занаятчии от цялата страна.
"През последните години се случва така, че отборът е съставен от момчета и миналата година така се получи, но за първи път отборът е съставен изцяло от НПМГ , мъжки състав". Това обясни пред БНР основният ръководител на отбора проф. Албена Йорданова , която е и преподавател по биохимия в Медицинския факултет на СУ: "Надявам се да покажат сили,..
" Пазарът на петрол в момента е в паника от това, което наблюдаваме от сутринта, защото рано тази сутрин всъщност станаха ударите на Израел ". Това каза пред БНР Светослав Бенчев , председател на Сдружение "Българска петролна и газова асоциация" (БПГА): "Пазарът просто не знае какво се случва и решава да бъде сигурен. Има сериозно увеличение, с..
"Не бих казала, че в годините социалната политика в лицето на изпълнителната власт , на местната власт и на неправителствения сектор, който е специализиран в грижите за възрастни хора, не са полагали необходимите усилия. Още по-малко, че в потвърждение на това има Национална стратегия за дългосрочна грижа, чийто хоризонт е до 2031 година". Това..
" Рискове винаги съществуват. Има ги и сега". Така коментира пред БНР темата за влизането на България в еврозоната Румен Гълъбинов , икономист и бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор: "Въпросът е, че в сегашната ситуация Българска народна банка се справя много добре, управлява текущата ликвидност на банките, включително и..
"Мирът според мен трябва да бъде на ниво между самите хора. Когато има мир и разбирателство между самите хора , мирът, за който много често в днешно време се говори, ще бъде на лице , така че не само между хората в една страна, разбира се, това е най-важното, но също така и между хората и нациите на различни страни". Това каза пред БНР Кети Канг ,..
"Украйна: любов + война" е първата по рода си дигитална изложба , чиято цел е да покаже по нестандартен и запомнящ се начин над 700 визуални изображения и доказателства за насилието и военните престъпления, извършвани от Русия на украинска земя, анонсират инициаторите на изложбата. В рамките на проекта за пръв път 149 фоторепортери от 29..
Над 100 сигнала и писма прати от началото на годината КАТ-Кюстендил до общините и служби, имащи отношение към безопасността на движението по пътната мрежа в региона, за бърза реакция и отстраняване на нередности и проблеми, казаха от Областната дирекция на полицията. Тази комуникация дава добри резултати. Последните дни се работи по пътя..
Не смятам, че може да се разберем за историята със Северна Македония. Това заяви пред БНР професор Николай Овчаров и поясни, че той е правил докторска..
Учебните програми въобще не са толкова важни, колкото това да има дисциплина и ред в училище , заяви пред БНР учителят Теодосий Теодосиев...
От вчера в Израел има извънредно положение. Затворено е международното летище. Не работеха училищата, поликлиниките, банките и административните служби...