Миналата неделя Ердоган спечели третия си президентски мандат на балотаж срещу Кемал Кълъчдароглу от Народнорепубликанската партия.
Политическият анализатор от консултантската компания Eurasia Group Емре Пекер коментира темата в интервю за БНР и предаването "Събота 150".
Имаше ли въобще опозицията какъвто и да било шанс да надвие Ердоган?
"Това беше най-добрата възможност за опозицията да свали Ердоган през 20-годишното му управление. Той винаги е имал надмощие, защото е бил много силен по всички важни за турските избиратели въпроси без икономическия. Освен това се възползва от всички ресурси, които си е осигурил с властта. Успя да спечели въпреки критиките, че не реагира както трябва след опустошителните земетресения през февруари. Опозицията имаше своите шансове, но битката ѝ беше тежка. А и изборът тъкмо на Кемал Кълъчдароглу за кандидат за президент не беше оптималният. Истинско предизвикателство за Ердоган щеше да е някой, който е по-близо до политическия център и дори малко в дясно, също и популист. А Кълъчдароглу не е такъв."
Можеше ли опозицията да реагира по-сполучливо в критичните етапи на предизборната кампания?
"Кампанията на Кълъчдароглу всъщност беше много успешна. Всички от коалицията около него обикаляха неуморно избирателите из цяла Турция и така наваксаха липсата на достатъчно достъп до медиите, повечето от които са под контрола на държавата. Но проблемът според мен е, че 45-те процента, които получи Кълъчдароглу на първия тур, бяха таванът на възможностите му. На балотажа спечели малко повече, но след като с позитивна кампания не влезе в директен сблъсък с Ердоган и това му помогна на 14 май, миналата неделя не сработи опитът му чрез по-радикална реторика да привлече повече консервативни и националистически избиратели. Успя само да консолидира твърдия си електорат.
Загубата на тези избори е тежък удар за Народнорепубликанската партия, не на последно място, защото електоратът й трябваше да преглътне коалирането с няколко малки формации, чрез които в парламента влязоха доста спорни за него фигури. Всичко това, разбира се, беше в името на помирението с миналото и противопоставянето на едно обединително движение около Кълъчдароглу срещу поляризиращата политика на Ердоган...
"Видя се, че това беше печеливша стратегия в кампанията. Но малките формации не донесоха повече гласове за Народнорепубликанската партия, която се представи горе-долу като през 2018 година. Остана със същия брой депутати."
Дали ще съумее тя да бъде отново успешна на местните избори догодина, както през 2019-а?
"С твърдия си електорат и с подкрепата на кюрдите Народнорепубликанската партия е най-солидната опозиция на Ердоган. Капацитетът й обаче е едва 20-25 процента от гласовете. И тя ще ги получи, стига да не се появи алтернативна опозиция - центристка или дясноцентристка. Но във всеки случай не мисля, че Народнорепубликанската партия ще може някога да се мери по популярност с партията на Ердоган."
Каква ще е политическата съдба на Турция през следващите 5 години начело отново с Ердоган?
"Мисля, че не ни очакват особени промени. Ердоган ще се стреми да консолидира още повече власт и да я предаде след този си мандат на своята Партия на справедливостта и развитието и на наследника си на лидерския пост, който и да е той. Това означава още по-дълбоко разделение в обществото, още по-големи репресии срещу опозицията."
Какъв сигнал дава президентът с очакваното повторно привличане в управлението на популярния на Запад бивш вицепремиер и финансов министър Мехмет Шимшек?
"Предполагам, че това може да се приеме като сигнал за частично връщане към ортодоксалните икономически политики. Но се съмнявам такова завръщане да продължи дълго. Ердоган все пак направи заявка, че ще продължи да държи лихвите ниски, въпреки инфлацията."
Очаквате ли промени в поведението на Ердоган на международната сцена?
"Очаквам Ердоган да продължи с много деликатното си балансиране, особено по отношение на руско-украинската война. Отношенията му със западните партньори на Турция - Съединените щати и Европейския съюз - ще останат транзакционни. От време на време ще стават напрегнати, но няма да бъдат изкарани от релсите."
Под транзакционни имате предвид сделки от типа "дайте ми Ф-16, а аз ще дам зелена светлина за присъединяването на Швеция към НАТО"...
"Турция отчаяно иска тези изтребители. Те са важни за модернизацията на военновъздушните й сили. На Ердоган му е ясно, че няма начин да ги получи, ако не пусне Швеция в НАТО. Затова ще се стигне до компромис - ако не преди срещата на върха на НАТО през юли, поне преди края на годината.
В същото време добрите отношения на Ердоган с Русия ще си останат - и дипломатическите, и икономическите. Но там Ердоган ще бъде малко по-предпазлив, за да избегне санкции от западните си съюзници заради помощ за Путин да заобикаля санкциите срещу Русия. В същото време и с Украйна отношенията ще продължат да са много енергични, включително в отбранителната сфера.
Не смятам, че някой храни надежди за решителен завой на Турция обратно към лоното на Запада. Трябва по-скоро да се помисли за по-ефективно сътрудничество с Ердоган, за да са по-предвидими и стабилни отношенията с него и по-малко да ругае Америка и Европа, когато сметне, че е в интерес на вътрешната му политика."Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..