Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от деветоюнския преврат

Проф. Мария Тодорова: Има две теории за преврата на 9 юни, които си сменят местата в ХХ век - едната е за това, че се спасява държавата, която легитимно упражнява насилие, а другата, че е легитимно революционното насилие и то идва от Коминтерна

Монархът дава зелена светлина за смяната на легитимно избраното правителство

проф. Мария Тодорова
Снимка: Ирина Недева
На 9 юни се навършват 100 години от военния преврат през 1923 година, с който е свалено правителството на БЗНС с министър – председател Александър Стамболийски. В навечерието на това важно събитие се проведе конференция по темата, организирана от Колектива за обществени интервенции. За да присъства на нея, у нас пристигна проф. Мария Тодорова, едно от знаковите имената в световната Балканистика. В момента тя е професор в Университета в Илинойс. 

"Има наслагване на различни интереси. С изборите през 1923 година, които са мажоритарни, БЗНС успява да получи абсолютно мнозинство. Има обаче мощна съпротива срещу социално-икономическите реформи на партията. Важна е и външната политика на Стамболийски, който е за мирно уреждане на отношенията и сближаване с Югославия"

Царят не е организирал преврата, но му дава зелена светлина, отбеляза професор Тодорова.



Съсловната идеология за паразитни и производителни класи на Стамболийски му създава естествени врагове, посочи още тя. 

"В паразитните класи влизат военните, адвокатите и църквата. Естественият съюзник – Комунистическата партия, която е втора сила в парламента , е разглеждана  като съперник. Не помагат и ексцесиите на Оранжевата гвардия. Превратът се състои и е разтурена най-голямата партия. Министър-председателят и неговите сподвижници са избити. Налага се диктатура на града над селото".

Има две интерпретации на преврата, обясни професор Тодорова. 

"Едната има за стожер държавността – идеята е, че се спасява България от хаос и диктатура. Тя е подплатена от теорията на Макс Вебер, че държавата има монопол върху насилието. Идеята е, че това насилие е легитимно. Тази интерпретация е господстваща до 9 септември и след 10 ноември.

Другата е тази около стожера на съпротивата, която също си позволява насилие, определяно като легитимно. Тя се основава на идеите на Френската революция". 

Тя разказа и за ролята на Коминтерна.

Цялото интервю на Ирина Недева с  проф. Мария Тодорова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
Изложба, свързана с книжовното наследство на българските католици от 17 - ти до 19 - ти век

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11