Гергана Хрисчева с награда за Подкаст в конкурса "За чиста журналистика" - Web Report
Отличието беше връчено за епизода - „Трансплантирани за трансплантациите: Държавата абдикира!“ от авторския подкаст „В центъра на системата“ – поредица от епизоди на дългогодишният журналист и здравен репортер в програма „Хоризонт“ на БНР - Гергана Хрисчева, която понастоящем e автор и редактор в дирекция "Дигитални програми".Хрисчева има още два авторски подкаста - тематичният подкаст - "Кожа и слънце" и подкастът, посветен на пандемията от Covid - 19 - "Covid ваксините", който също спечели отличие на конкурса "В името на живота - Даниела Сеизова" на Федерация Български пациентски форум.
Гергана Хрисчева: Казусът с детската болница продължава да ме вълнува
Подкастът на БНР "В центъра на системата" разказва пациентски истории, търси отговор на въпросите по различни казуси от здравната ни система, представя важните теми на здравеопазването от гледна точна на пациента."Искам специално да благодаря на "Нощен Хоризонт" и на Кармен Манукян, за доверието и отношението към толкова важните теми в здравеопазването, които се стремя да разнищвам във вече над 70 епизода от подкаста "В центъра на системата".
БНР има над 30 аудиоподкасти в най-разнообразни сфери от култура до икономика и това е огромно богатство за националната медия. Аудиоподкастите са хит в Европа, във Великобритания, в САЩ. Най-голямото предимство на аудиоподкастите е, че те могат да бъдат слушани навсякъде, по всяко време, докато шофирате, докато си почивате и вършите обичайните си дейности.
Всъщност подкастите затова са толкова разпространени в държави, в които на хората им се налага с часове да пътуват до работа и обратно до домовете си.
Когато решавахме какъв да бъде подкаста след този, който беше конкретно посветен на пандемията - "Covid ваксините" във време, когато хората се нуждаеха от точна, проверена и най-нова информация за болестта и за ваксините, и който чрез БНР даде точно такава информация на широката общественост, се спряхме на здравен подкаст, който максимално широко да представи проблемите и успехите в здравеопазването.
Така се роди авторския подкаст „В центъра на системата“ - с лице, обърнато към пациената - пациентът в центъра на системата, разказа още Гергана Хрисчева.
Вече имам обратна връзка от много от пациентски групи, които слушат и споделят мнение - критики или похвали за епизодите в подкаста, благодарение на разпространението в социалните платформи на БНР.
А как се прави един успешен подкаст - след основната концепция и заглавие, темите трябва да бъдат уникални и не е нужно да следват потока на актуалната журналистика.
Те трябва да бъдат достатъчно добре представени чрез възможно най-много гледни точки от компетентни събеседници, които са доказали се професионалсти в своята област, що се отнася до здравеопазването, какъвто е моят подкаст.
Защото всяка невярна информация в медицината може да доведе до заблуди в обществото. А БНР е на висотата да представя качествена информация и чрез своите подкасти.
Видеоподкастите, които БНР започна също да развива, са още една стъпка към разнообразна и общестено полезна информация през дигиталното съдържание на БНР, съдържание, което може да се гледа след една, две или пет години, каквато е идеята на всеки добър подкаст.
Кои са най-слушаните подкасти по света, научих от моя събеседник, той беше и мой ководещ в едни от епизодите, посветени на сърдечните заболявания - младият кардиолог от болниац "Лозенец" д-р Петър Илиев, който освен, че е безкрайно отдаден на пациентите си, е и голям почитател на световните подкасти, както и на "В центъра на системата". Кой желае да нучи повече за това какво слушат лекарите в сводобното си време, нека си припомни епизода с д-р Илиев:
Д-р Петър Илиев и кои са най-слушаните здравни подкасти по света
Здравните журналисти за здравеопазването – с ко водещ доц. Антон Тонев
Любимият ми подкаст, един от любимите - разговора за щастието в навечерието на Коледа с доц. Михайл Околийски.
Доц. Михаил Околийски: Щастието е в малките неща
Загуби се и възможността да имаме реална статистика в здравеопазването, по ред причини, а когато няма актуални и точни база данни, не могат да се очертават мерки, нито стратегии за развитие, нито да се вземат правилните решения в здравеопазването.
А иначе си пожелавам още уникални срещи в подкаста - "В центъра на системата"!, обобщи журналистът от БНР Гергана Хрисчева.
Още по темата в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..