Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Злато, диаманти и американската мечта на Румен Шойлеков

3
Румен Шойлеков в златарската си работилница
Снимка: Елена Цанева

За злато, за диаманти и за американската мечта на Румен Шойлеков и неговото семейство разказваме в поредната рубрика в "Закуска на тревата" -  “Америка -  илюзии и реалности".

От  юношеските си години Румен Шойлеков мечтае за Америка. Опитва се да получи виза, но неуспешно. Съпругата му Даниела обаче печели зелена карта. Тя заминава първа, а след 3-4 месеца тръгва и той с 3 год. им дъщеричка Рая. В България остава по-голямата му дъщеря Ина. Днес 20 години по-късно  Рая е завършила психология, но помага  в  бизнеса на баща си, а Ина развива свой бизнес в България.

Шойлеков заминава за Америка с мечтата да има своя работилница за бужута и да прави това, което обича.

От векове златото и диамантите са израз на любов, власт и богатство, а показват и и талант, умение и високата  класа на един бижутер. Румен Шойлеков казва,че  едно от най-скъпите украшение, което е изработил досега е специална златна брошка с 200 диаманта, поръчка за американка.

Румен Шойлеков е в този занаят близо  30 години.

Българинът носи гените на Троянските занаятчии. Работил е в Задругата на майсторите, а металите са му познати отдавна.

"Да, някога в България бижутерите нямаха диаманти въобще и рядко се срещаха бижута, дори с полускъпоценни камъни и повече. Всичко беше само метал, докато в Америка бижутата са изключително с диаманти и с камъни.
Даниела, Румен Шойлеков и Рая (от ляво на дясно)
Сега като че ли започва да се завръща жълтото злато на мода. Дълги години бялото преобладаваше, а когато дойдох тук, дори платината беше най използваният метал. След това, поради цената донякъде златото пак за надмощие, но винаги бялото, сподели още за "Хоризонт" Шойлеков.

"Извън работота семейството ни много обичаме да пътуваме, когато можем. Обичаме да караме колелета. Пътували  сме на много места в Америка и много ни се иска да можем да пътуваме в Европа, защото се оказва, че за толкова години, освен в България, никъде не сме ходили в Европа. Тази пролет отидохме в Аризона на шоу за скъпоценни и полускъпоценни камъни, което е отворено само за хора, които са в бизнеса и благодарение на Румен ние успяхме да бъдем там, каза за "Закуска на тревата" съпругата му Даниела.

 


Румен Шойлеков в рубриката  “Америка -  илюзии и реалности “ пред Елена Цанева.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55