Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев: За предпочитане е да има специализиран закон за ландшафта

Любомир Попйорданов: Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж

Роженските поляни
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали

Закон за ландшафта е част от политическата дискусия в последните 15 години, а идеята за такъв закон влезе в политическите програми на много партии, посочи пред БНР експертът в "Зелени закони" Тома Белев. 

Той отбеляза обаче, че изработването на такъв закон не е пожелателно, защото става въпрос за прилагане на Европейската директива за опазване на ландшафтите, приета през 2000 г. и ратифицирана от България. Тя ни създава определени задължения, подчерта Белев в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Според него дали ще се направи самостоятелен закон или ще бъдат променени множество закони е въпрос на законодателна целесъобразност:

"Аз винаги съм застъпвал тезата, че вместо да пипаме 30 закона е по-добре да разработим един. Не може да се извърши самото съгласуване при толкова много закони - все някой нещо се променя и съответно трябва да се отразява във всички останали, което е много сложно чисто законодателно. От тази гледна точка е за предпочитане да има специализиран закон".

Пейзажите не могат да се опазват само през Закона за опазване на околната среда, смята Любомир Попйорданов, председател на Асоциацията за алтернативен туризъм.

"Това, което вдъхновява хората, са пейзажите. Понякога има и човешка намеса, но която се вписва в тези пейзажи. Това е и което търсят туристите. Те не търсят пейзажи, нападнати от строителство, както е българското Черноморие, в които има агресивно присъствие на строежи и архитектурни решения. Това е проблем на българския туризъм. Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж. Наблюдаваме как българският туризъм практически изяжда, той е като един термит, той унищожава един от най-важните ресурси на българското наследство, който произвежда в други държави бизнес, възможности, а в България с начина, по който застрояваме пейзажа в планините или на морето, или това, което искаме да направим на Рожден, ние в никакъв случай няма да постигнем нещо добро".

Има много изоставени обекти и към много от тях си заслужава да бъдат насочени средства, за да бъдат премахнати, изказа мнението си Любомир Попйорданов. Според него посоката трябва да бъде към това да се сложи точка на по-нататъшното застрояване на черноморското крайбрежие. По думите му трябва да се направят законови промени.

Той не смята, че "Бузлуджа" трябва да се премахва, защото това е паметник на една епоха, който привлича със своите мащаби много хора. По скоро трябва да се социализира отново този обект, каза Попйорданов. 

Ако искаме да приоритизираме пейзажа като ценност, трябва да имаме закон, категоричен бе още той. По думите му по-голямата тема е за ландшафта, който може да произвежда бизнес, възможности и здраве. 

Пилон "Рожен" ще бъде открит с тържествена церемония на 13 юли - ден преди началото на Рожденския събор. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47