Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бранислав Сланчев: Случилото се в Русия е опит за преразпределяне на власт и ресурси в Кремъл

"Вагнер" ще остане да съществува под някаква форма, смята той

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това, което стана, не е било опит да се разклати властта на Путин и не е било срещу самия Путин, а по скоро е опит за преразпределяне на ресурси и власт в Кремъл между различни кланове. Не ми е ясно точно кои, но това, че кланът на Шойгу е доста силен и са използвали това да се опитат да отнемат част от ресурсите, с които разполага - според мен това е станало. Аз така си обяснявам цялата тази история с Пригожин".

Това коментира пред БНР проф. Бранислав Сланчев - преподавател по международни отношения и сигурност в Калифорнийския университет, Сан Диего.

"Определено е проблем за Путин, защото такова нещо да се развихри в Кремъл, показва, че той е загубил част от възможността си да регулира този вид конфликти, които преди това са минавали през него. Това е голям проблем за него. Но дали това му е разклатило властта - много се съмнявам в това", добави мнението си той.

Част от уговорката с Пригожин, която са направили и да му позволят да се измете така, значи, че е направил някакви отстъпки, но само в план, че това не е срещу него, каза още проф. Сланчев. 

Според него е имало сериозна заплаха, че това може да излезе от контрол и че може да прерасне в голям конфликт

"Не е тайна за никой, че в армията много хора ненавиждат и Шойгу, и Герасимов. Това не означава, че ще тръгнат срещу Путин. Но със сигурност може да стане патаклама, в която те да започнат да взимат участие. Веднъж тези сили като се отприщят, край. Мисля, че те затова спряха толкова рязко, защото всичко може да излезе извън контрол".

Според него не само Западът, но и ФСБ са знаели какво ще се случи.

"Няма начин да пропуснат такъв вид заговор и подготовка", категоричен бе проф. Сланчев в интервю за предаването "Събота 150".

По думите му ако има наказания и чистки, те ще останат скрити от погледа, защото те не искат да покажат, че е имало реална заплаха. 

"Кремъл се опитва да покаже, че няма пукнатини. Публични наказания за измяна ще е много сериозно нещо. Даже ако гонят Пригожин сега, то ще е по други параграфи, не толкова за измяна, ако изобщо го гонят, което е под въпрос". 

"Лукашенко се опита да се изкара спасител за Русия, но после му отрязаха крилцата Кремъл и дадоха други версии, където не беше чак толкова активен, въпреки че му бяха благодарни. И там е мътна историята", коментира експертът. 

Той не смята, че "Вагнер" са се обърнали срещу Путин. Според него "Вагнер" ще остане да съществува под някаква форма

"Мисля, че причината да спре това, което ставаше толкова бързо, е защото са разбрали, че Путин няма да ги подкрепи, че това е било начин да се опитат да направят преразпределение, като привлекат Путин на тяхна страна. И като разбират, че не става, няма смисъл да продължават. Това, че части на "Вагнер" - тези, които са в Украйна, ще минат под контрол на Министерството на отбраната, това може да стане. Чувам непотвърдени слухове, че в Сирия са се опитали от Министерството на отбраната да вземат под контрол части на "Вагнер". Там, където има официално присъствие на руските въоръжени сили, там може би ще се опитат да ги интегрират по някакъв начин и да ги вземат под контрол. Там обаче, където няма, ще си останат. В една или друга форма голяма част от "Вагнер" ще си остане така, както е".

Винаги си опасен, когато си силен, подчерта проф. Бранислав Сланчев относно коментари, че отслабнал, Путин е още по-голяма заплаха за Европа. 

"Какво видяхме с пуча на Пригожин - Путин се уплаши, явно се бяха панирали елитите, крили са пари и са се готвили да се изнасят от Москва, и какво направи Путин - отиде и започна да преговаря. Това, което показва е, че явно желанието му да си спаси кожата надделява над всичко друго. Всички идеи, че Путин по-слаб е по-страшен - абсолютно са неверни, или идеите, че ако Путин падне, ще настане хаос, който може да е още по-зле - това са пълни абсурди". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49