Цифровият продукт стимулира търсенията от колекционери и не само, защото дигиталните пространства предлагат и безплатни продукти и такива на по-ниска стойност. Т.е. в дигиталния пазар за изкуство има всичко и той е достъпен от целия свят.
Как обаче този нов вид обмен на изкуство влияе върху ролята, възприятието и посланията, които носи изкуството и кой в интернет средата може да дефинира художествената стойност на дигиталното изкуство?
"С рисуване се занимавам още от дете, незная дали има много макроикономисти, които рисуват като мен, но аз съм от Пловдив и съм се учила от най-изтъкнатите пловдивски художници. Това са Станислав Самоковлиев, Амалия Петрова и те са ми дали основните насоки.
Но във времето съм се занимавала предимно с наука и преподавателска дейност, разказа в "Нощен хоризонт" доц. Мария Марикина, преподавател и изследовател по макроикономика и глобална политическа икономия. Тя е и автор на 7 книги по макроикономика.
"Най-накрая сега успях да намеря време и сили, и да събера картини и да представя тази своя първа самостоятелна изложба.
Доц. Марикина откри своя изложба, озаглавена „Открий светлината“.
"Моят стил го определям като импресионистичен, като едно художествено течение, от което започва модерното изкуство. Импресионизмът е едно своеобразно продължение на реализма, при което обаче в пълна степен се разчита на сетивното възприятие на действителността...
И в този смисъл аз не рисувам своя обект от гледна точка на това какво знам за него, а пресъздавам само това, което виждам в конкретния момент. И се опитвам да уловя в картините си кратък отрязък от текущия времеви поток, като се страя да намеря едно цялостно усещане за изобразяваните обекти в този момент.
Затова избирам обектите ми да бъдат от съвременната природа и да уловя чистата светлина, сянка и колорит.
Акцентът ми е върху това как е изобразено това мое индидивдиулно усещане и подход, като дори при един безсюжетен жанр като пейзажа, може да се улови много успешно светлината, като се пресъздадат моментните цветни рефлексии и отражения, които са сред основните теми в моите картини, поясни още за БНР доц. Марикина.
Пейзажната живопис може да бъде видяна в Арт плейс Интерпред в София до края на месец юли.
"Дигиталният пазар на изкуство е още непознат за България. Тези платформи са направени от инжинери. Този пазар е сравнително нов и възниква скоро, преди пет години може би. 2017 г. в САЩ е създадена една от най-големите компании, която се занимава с купуване и продаване на дигитално изкуство.
В този тип пазар днес се развиват огромни обороти. За една година една компания е спечелила 17 милиарда долара, което е доста голяма сума...
Водещата платформа за търговия в тази насока е са т.нар. незаменяемите токени, по-известни като NFT, най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност. NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата. (бел.ред.)
Всеки един художник може да направи NFT, тоест да си дигитализира своята кратина, или музикант, или собственик на звук, или игра, да се дигитализира във вид подходящ в тази платформа и да се опита да я продаде, поясни още доц. Марикина.
Още по темата в звуковия файл.
"Джейн Гудол беше и винаги ще си остане световна екологична икона" .Това каза пред БНР българката Жасмина Георговска от екипа на Джейн Гудол, британската природозащитничка и световноизвестен експерт по шимпанзетата, която почина на 91-годишна възраст. "Джейн е известна с това, че дори и на 91 години тя пътуваше 300 дни в годината по..
"Оркестър "Джуниър бенд“ е наследство от моя преподавател по кларнет Иван Иванов , който аз наследих в един по-скромен състав от няколко деца, които изпълняваха типичните за духовите оркестри маршове и училищни неща". Това заяви пред БНР Йордан Цветанов , диригент на "Джуниър бенд": "В началото мислех да го правя като симфоничен духов оркестър..
"През изминалата една година от кампанията "Бъди смел, бъди добър!" срещу насилието над и между деца можем да се похвалим с отлични резултати , защото благодарение на кампанията успяхме да привлечем голяма част от обществото ". Това подчерта пред БНР Теодора Иванова , председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД): "В тази..
" В днешно време всичко живо е свързано с интернет и това има добра и лоша страна ". Това сподели пред БНР младият художник Антон-Константин Анастасов : "Добрата страна е, че когато ние можем да контактуваме с много далечни хора чрез интернет, това ни позволява да направим връзка с хора, с които никога не бихме могли да се свържем. Можем да..
"Ние нямаме стратегия за Черно море" . Това обясни пред БНР Йордан Божилов , експерт по военна сигурност, бивш заместник-министър на отбраната и основател на Софийския форум за сигурност: " Имаме отделни елементи, но те като че ли не са свързани един с друг , както и не съответстват на новите реалности, включително и това какво става в Черно..
Дронове над Полша и Румъния , изтребители във въздуха и една все по-напрегната реалност по източния фланг на НАТО . Разследване сочи, че експлозия в Полша е причинена от руски дрон Полша е длъжна да сваля руски ракети, изстреляни срещу Украйна и застрашаващи територия на НАТО "Тъй като вече не съм официален представител на..
"Аз започнах да снимам на 13 и всъщност според мен фотографията , когато си тревожно дете и се бориш с всичко, което ти предоставя пубертетът, наистина много помага , защото ти се чувстваш във всяка една ситуация сякаш имаш един щит, имаш една функция във всяка зала, във всяка група хора и имаш също така нещо, върху което се концентрираш и всъщност..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..