Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триметров монумент в прослава на българските медици - лекари ще бъде поставен пред хирургическия корпус на УМБАЛ Бургас

Бургаската общественост набира средства за изграждане на паметник за българските медици

2
Триметров монумент в прослава на българските медици
Снимка: Никола Станчев

В знак на признателност към българските медици в град Бургас започва набирането на средства за изграждане на монумент.

"Монументът ще е жест не само към загиналите, но и към всички в бели престилки, които се борят с COVID-19

Триметров монумент в прослава на българските медици - лекари, сестри и санитари, които изнесоха тежката битка с коронавируса, а някои жертваха живота си, ще бъде поставен пред хирургическия корпус на УМБАЛ Бургас. Така градът, а и цялата страна, ще отдадат почит към онези, без които не можем, но които през последните години бяха хокани и обиждани незаслужено. След време край него млади медици ще се кълнат в Хипократовата клетва.
Никола Станчев                               Личен архив
Автор на идейния проект е известният бургаски скулптор Никола Станчев, който само преди броени дни получи награда от кмета Димитър Николов за приноса му в цялостното обогатяване на градския пейзаж на Бургас като творец, главен художник на Община Бургас и организатор на международния симпозиум по скулптура от камък на открито през 1976-1979 г.
Монументът в прослава на българските медици е замислен като съчетание от три фигури върху пресечена пирамида и плочи с надписи около нея. Фигурите от бронз ще са на лекарка, лекар и болен пациент, когото медиците придържат. И точно тук се прави асоциация с разпятието и свалянето на Христос от кръста, казва авторът на проекта Никола Станчев. Скулпторът умишлено е търсил подобна асоциация.

„Тук става дума за човешката съпричастност и жертвоготовност. Акцентът е върху женската фигура на лекарката, която е с по-силен инстинкт като всяка жена“, казва Никола Станчев.

На фасадата в ляво върху плоча от тъмен гранит е изписана Хипократовата клетва, а шрифтът наподобява надпис от 4 в. Пр.Хр., когато се счита, че е писана. В единия край плочата е счупена съзнателно, за да наподобява артефакт“, разкрива авторът. До плочата с клетва е поставена друга, на която е изписан първият куплет от стихотворението „Моята молитва“. Негов автор е бургаският лекар, поет и бивш заместник кмет по здравеопазване д-р Лорис Мануелян. Той създава и музика по стиховете, а песента се превръща в нещо като неформален химн на българските лекари.
Триметров монумент в прослава на българските медици
Близо година отнело изработването на проекта за паметник на българските медици, като през това време Никола Станчев направил два варианта. Идеята пък тръгнала от разговор с режисьора Михаил Венков, който по това време снимал филм за бургаския творец. Дори първоначалният замисъл бил паметникът да е в София.

„В един момент си казах защо в София , а не в Бургас. Стана така, че без да обявявам официално идеята, за проекта научи кметът Димитър Николов. Сам ме потърси и прояви завиден интерес“, разказва Никола Станчев.
"Паметникът е важен не само като пластичен артефакт, а като идея, послание, смисъл, не става дума за хрумване, а за да изпъкне хуманизма в творчеството на именият скулптор Никола Станчев. За да почетем тези войници на съдбата - каквито бяха лекарите по време на пандемията", каза в "Графити по въздуха" изкуствоведката Райна Дамяни.
Присърце каузата приема и д-р Лорис Мануелян, който преди да поеме общинското здравеопазване е завеждащ отделението по нефрология в УМБАЛ Бургас.

"Този паметник е важен за цяла България, защото освен паметника на загиналите във войните лекари в Докторската градина в столицата, мисля че няма много други паметници на медици. За Бургас това е важно, защото искаме да покажем, че сме съпричастни към подвига, който извършиха медиците по време на Covid -19, искаме да покажем, че сме съпричастни към трагедията на съсловието, към саможертавата, която направиха медиците по време на пандемията.

Това е знак да покажем, че знаем какво правят медиците непрестанно за обществото, поясни в "Графити по възудха" д-р Мануелян.

Дарителска сметка:

ОБЩИНА БУРГАС

IBAN: BG08SOMB91308424151744

БАНКА: ОБЩИНСКА БАНКА АД 

BIC: SОMBBGSF

Вид плащане: 447000

Основание за плащане : Дарение за паметника на медици


Още по темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18