Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Светослав Георгиев: Работим по над 10 европроекти, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията

Проф. д-р Светослав Георгиев
Снимка: Медицински университет - Варна

"При нас кандидатстват предимно от Великобритания, Германия, от Индия, като държавната поръчка е 200 души за медицина, а 20 души ще постъпят за специалността "Военен лекар", каза в "Закуска на тревата" новият ректор на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна проф. д-р Светослав Георгиев.

До момента проф. Георгиев заемаше длъжността заместник-ректор „Кариерно развитие“ във висшето училище. В него се обучават общо 6 234 студенти, от които 1881 чуждестранни от 50 държави.  

"Очакваме финансиране както от държавата, така и по 10-12 различни проекти с наши партньори от чужбина, като основни за нас са по Стратегическата изследователска програма на министерството, която е към изследователските университети. По такъв проект ще получим в рамките на три години 28 милиона лева. То е с европейско финансиране, но е насочен към теми, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията, храненето, каза още за БНР проф. Георгиев.

По думите му университетът е получил всичко, което е поискал от държавата. В момента с 200 лв. се увеличава годишната такса за обучението на първокурсниците, това няма да засегне другите студенти. Така годишната такса за първокурсниците става 1400 лв. каза още проф. Георгиев.


Ректорът на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна обясни относно легализирането на дипломите на студенти извън ЕС, че студентът трябва да преведе дипломата, да я легализира, да я достави в България в оригинал, тя трябва да бъде призната или приравнена с българските дипломи, което трябва да стане в местното регионално управление по образованието, от там трябва да бъде поданена към МОН.

"МОН трябва да издаде удостоверение за придобиване на виза за обечение тип Д. Ако е човек от Индия или Пакистан, спечелил място за обучение във Варна, това става трудно...Проблемът е в най-голямото забавяне - експертния реусрс в региноланите управления по образование. Там трябва да се насочат усилията да се увеличи състава, най-добре е документите да се подават онлайн, поясни още проф. Светослав Георгиев.


Проф. д-р Светослав Георгиев завършил медицина през 1986 г. в Медицински университет – Варна. Основните му интереси са свързани с неинвазивната и инвазивна диагностика и терапия на съдовите и клапни сърдечни заболявания. Основател и ръководител на първата клиника по инвазивна кардиология на територията на източна България през 2006г., понастоящем сектор по инвазивна кардиология към Втора клиника по кардиология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Проф. Георгиев е ръководител на специализанти и докторанти по кардиология, с публикувани повече от 100 статии в специализираната литература в страната и чужбина.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51