Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Светослав Георгиев: Работим по над 10 европроекти, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията

Проф. д-р Светослав Георгиев
Снимка: Медицински университет - Варна

"При нас кандидатстват предимно от Великобритания, Германия, от Индия, като държавната поръчка е 200 души за медицина, а 20 души ще постъпят за специалността "Военен лекар", каза в "Закуска на тревата" новият ректор на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна проф. д-р Светослав Георгиев.

До момента проф. Георгиев заемаше длъжността заместник-ректор „Кариерно развитие“ във висшето училище. В него се обучават общо 6 234 студенти, от които 1881 чуждестранни от 50 държави.  

"Очакваме финансиране както от държавата, така и по 10-12 различни проекти с наши партньори от чужбина, като основни за нас са по Стратегическата изследователска програма на министерството, която е към изследователските университети. По такъв проект ще получим в рамките на три години 28 милиона лева. То е с европейско финансиране, но е насочен към теми, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията, храненето, каза още за БНР проф. Георгиев.

По думите му университетът е получил всичко, което е поискал от държавата. В момента с 200 лв. се увеличава годишната такса за обучението на първокурсниците, това няма да засегне другите студенти. Така годишната такса за първокурсниците става 1400 лв. каза още проф. Георгиев.


Ректорът на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна обясни относно легализирането на дипломите на студенти извън ЕС, че студентът трябва да преведе дипломата, да я легализира, да я достави в България в оригинал, тя трябва да бъде призната или приравнена с българските дипломи, което трябва да стане в местното регионално управление по образованието, от там трябва да бъде поданена към МОН.

"МОН трябва да издаде удостоверение за придобиване на виза за обечение тип Д. Ако е човек от Индия или Пакистан, спечелил място за обучение във Варна, това става трудно...Проблемът е в най-голямото забавяне - експертния реусрс в региноланите управления по образование. Там трябва да се насочат усилията да се увеличи състава, най-добре е документите да се подават онлайн, поясни още проф. Светослав Георгиев.


Проф. д-р Светослав Георгиев завършил медицина през 1986 г. в Медицински университет – Варна. Основните му интереси са свързани с неинвазивната и инвазивна диагностика и терапия на съдовите и клапни сърдечни заболявания. Основател и ръководител на първата клиника по инвазивна кардиология на територията на източна България през 2006г., понастоящем сектор по инвазивна кардиология към Втора клиника по кардиология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Проф. Георгиев е ръководител на специализанти и докторанти по кардиология, с публикувани повече от 100 статии в специализираната литература в страната и чужбина.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00