Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Светослав Георгиев: Работим по над 10 европроекти, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията

Проф. д-р Светослав Георгиев
Снимка: Медицински университет - Варна

"При нас кандидатстват предимно от Великобритания, Германия, от Индия, като държавната поръчка е 200 души за медицина, а 20 души ще постъпят за специалността "Военен лекар", каза в "Закуска на тревата" новият ректор на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна проф. д-р Светослав Георгиев.

До момента проф. Георгиев заемаше длъжността заместник-ректор „Кариерно развитие“ във висшето училище. В него се обучават общо 6 234 студенти, от които 1881 чуждестранни от 50 държави.  

"Очакваме финансиране както от държавата, така и по 10-12 различни проекти с наши партньори от чужбина, като основни за нас са по Стратегическата изследователска програма на министерството, която е към изследователските университети. По такъв проект ще получим в рамките на три години 28 милиона лева. То е с европейско финансиране, но е насочен към теми, свързани с онкологията, невронауката, имлантологията, храненето, каза още за БНР проф. Георгиев.

По думите му университетът е получил всичко, което е поискал от държавата. В момента с 200 лв. се увеличава годишната такса за обучението на първокурсниците, това няма да засегне другите студенти. Така годишната такса за първокурсниците става 1400 лв. каза още проф. Георгиев.


Ректорът на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна обясни относно легализирането на дипломите на студенти извън ЕС, че студентът трябва да преведе дипломата, да я легализира, да я достави в България в оригинал, тя трябва да бъде призната или приравнена с българските дипломи, което трябва да стане в местното регионално управление по образованието, от там трябва да бъде поданена към МОН.

"МОН трябва да издаде удостоверение за придобиване на виза за обечение тип Д. Ако е човек от Индия или Пакистан, спечелил място за обучение във Варна, това става трудно...Проблемът е в най-голямото забавяне - експертния реусрс в региноланите управления по образование. Там трябва да се насочат усилията да се увеличи състава, най-добре е документите да се подават онлайн, поясни още проф. Светослав Георгиев.


Проф. д-р Светослав Георгиев завършил медицина през 1986 г. в Медицински университет – Варна. Основните му интереси са свързани с неинвазивната и инвазивна диагностика и терапия на съдовите и клапни сърдечни заболявания. Основател и ръководител на първата клиника по инвазивна кардиология на територията на източна България през 2006г., понастоящем сектор по инвазивна кардиология към Втора клиника по кардиология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Проф. Георгиев е ръководител на специализанти и докторанти по кардиология, с публикувани повече от 100 статии в специализираната литература в страната и чужбина.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48