Иван Димов, както е светското име на свети Йоан Нови Търновски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново като чирак в работилница за керемиди. Преди 201 години е обесен в покрайнините на Търново, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си. Атонските монаси Никифор и Еротей стават свидетели на обесването и пишат житието на Иван Димов, който е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел, разказва Стоян Долапчиев, председател на инициативния комитет за честване на св. Йоан Търновски:
„Канонизацията е извършена в митрополитската църква „Св. св. Петър и Павел“ в квартал „Асенов“ на 16 юли 1823 година. Канонизацията е извършена от митрополит Иларион Критски и в присъствието на авторите на това житие Никифор и Еротей. Има и стихотворение. Това е един от редките случаи в историята на БПЦ – имаме пълен комплект от документи за неговата канонизация, имаме житие пространно, имаме служба, имаме стихотворение. Това стихотворение в негова чест се счита за едно от първите, написано на новобългарски книжовен език“.
Двамата атонски монаси са били таксидиоти в Търновско, когато стават свидетели на обесването и чудото с Иван Димов. Година след неговата канонизация те заминават за сръбския манастир в Сланцима, където пишат второ житие на св. Йоан Търновски, а Никифор става игумен на манастира, разказва Стоян Долапчиев.
„Двамата автори Никифор и Еротей сравняват подвига на св. Йоан Нови Търновски с подвига на св. Георги Нови Софийски, който е обесен по подобна причина през 1518 година в София“.
Преди 21 години великотърновският доктор по изкуствознание Пламен Събев прави първата икона на св. Йоан Търновски. Има четири стенописа на светеца в шуменска църква, в храма на търговищкото село Ловец, в село Шереметя и в църквата на руските гробища във Велико Търново. Д-р Събев една година рисува последната уникална икона на св. Йоан Нови Търновски, в която освен образа на великомъченика, за първи път са изобразени и 12 житейски сцени:
„Изработката на такава икона изисква изключително много внимание, време и подбор на качествени материали, така както се прави в унисон с традициите на иконописното изкуство. Иконата е с много внимателно подбран дървен панел, с 9 слоя грунд, специално листово злато от 22 карата и качествени бои, свързани с яйчена емулсия. Това е технологията, използвана от нашите предци, особено в Тревненската школа“.
Иконата е с размери 140 на 85 сантиметра. Ще бъде осветена тази неделя в катедралния храм във Велико Търново и ще остане там за поклонение на миряните.
Първата сцена на иконата на св. Йоан Нови Търновски е неговото рождение, следват житейските сцени, когато малкият сирак се заселва в Търново и работи като чирак при майстор на керемиди, и едва 18-годишен е принуден да смени вярата си. Следва катарзисът и младежът дръзва да се опълчи, за да остане верен на християнството, разказва д-р Пламен Събев:
„На практика св. Йоан Трапезунски (Търновски) не само страда жестоко, той е жестоко бит, жестоко обезобразен и накрая е публично обесен, заради това, че той е дръзнал да махне чалмата и да изповядва Светата Троица. Неговият голям подвиг се състои в това, че когато той е тръгвал към бесилото, пред всеки един от наблюдаващите граждани на Търновград се е спирал, покланял се е и е молил за прошка“.
Обесват го и през нощта се случва чудото:
„Огнен стълб покрива цялото бесило с тялото на мъченика. Това са го наблюдавали търновци и на практика, когато вече го погребват, се случват отново чудеса и знамения – бури и гръм, доста дни вали, при което тялото вече буквално е погълнато от водите на река Янтра. От там нататък нашият покровител, така да се каже духовно, продължава да присъства в Търновград, така както Света Петка и Свети Иван Рилски“.
Инициативният комитет, носещ името на свети Йоан Нови Търновски, настоява пред Великотърновската света митрополия, пред Епархийския съвет и пред Светия синод светецът да бъде признат за съпокровител на Велико Търново заедно със Света Петка и със свети Йоан Рилски, както и да бъде обявен за покровител на всички деца, загинали по българските земи по религиозни, политически и военни причини.
Още по темата в звуковия фаил.
.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..