И това лято станахме свидетели на явления, свързани с глобалното затопляне. Високите температури, пожарите, наводненията, които са характерни за пустините, завладяха и други райони на Земята.
Как да се живее при новите условия?
Специалистът по пустинно строителство и градоустройство в университета "Бен Гурион" в пустинята Негев професор и архитект Ицхак Меир.
"Както не всички пустини са пясъчни като Сахара, така и освен номади, там от древни времена, са живели и уседнали народи. Дългогодишният опит и мъдрост е създал правила за строителство на домове и обществени сгради, в които през зимата да е топло, а през лятото - студено. Преди да има климатик, са изградени нещо като комини, които улавят и усилват всеки порив на вятъра и той преминава - през лятото през студен слой, а през зимата - през затоплено пространство".
С неговите студенти решили да приложат това, което изучават на теория и откриват при теренни проучвания на изоставени градове сред пустинята. Възложено му било да проектира новия корпус на филиал на университета "Бер Шева" - в самото сърце на Негев, в знаменития кибуц Сде Бокер, който е близо до най-високата част на каменната пустия Мицпе Рамон.
Надморската височина е 500 метра и е далече от морето. Денонощно и годишно се отбелязват огромни температурни разлики, което не го прави привлекателно място за живеене, но съвсем наблизо са развалините на съществувалия през библейски времена и няколко века сред това град Авдат, който е бил на пътя на подправките от Саудитска Арабия към Ашдод и Газа. Според намерените археологически останки, там се е живяло добре и комфортно.
"Заданието ни бе да изградим кампуси на университет - учебни и административни сгради, детска градина, парници и лаборатории, но така, че да е нужно малко ток за охлаждане или затопляне. Направихме прозорците така, че да вкараме в сградите оскъдните лъчи на ниското зимно слънце и да запазим топлината за цяло денонощие. През лятото - чрез изкуствени сенници (които са в същото време и слънчеви батерии, произвеждат изцяло електричеството необходими за живеене, изследователска и учебна дейност) и да не се позволи прегряване на помещенията през деня. През нощта сме изчислили как сградите да се проветрят и студеният въздух (заради температурните разлики) и да ги охлади до такава степен, че през деня без климатик да е приятно. Върхът на уменията си проявихме при проектирането на жилищна сграда на преподавателите с 80 апартамента и общежитията за студенти".
Използват студения нощен вятър за охлаждане и в помещенията е винаги приятно. От министерството на строителството се заинтересували от технологията и ни възложили построяването на цял жилищен район в столицата на пустинята Негев - "Бер Шева". За целта направили симулация къде във всеки апартамент ще грее слънцето и в кои часове на денонощието, за да знаят как да разположат в нея прозорците и сенниците. На повечето архитекти е удобно да е еднакво разпределението на стаите в различните апартаменти на жилищния блок.
"Но не е едно и също дали живееш от южната, или от северната страна на сградата. Дали си в ниските етажи, или на върха на небостъргач. При нас всичко е съобразено с конкретните условия. Вече заселихме първите обитатели".
Повечето градове по света имат свой жилищен фонд - как ще го приспособите, за да могат да използват Вашите проучвания?
В центровете на старите градовете е винаги по-горещо и задушно, отколкото в предградията им. Все по-гъсто ги застрояват и с по-високи сгради, на по-голяма площ. Налага се ново преосмисляне на градоустройствените проекти, за да се предотврати прекомерното затопляне през лятото и заледяване през зимата, да се осигури канализация за валежите, които в последно време са по-кратки и интензивни, за да не се стигне до наводнения. Нашият поглед към тези градски центрове е комплексен - сгради, зелени площи, обществен и личен транспорт, подвижни съоръжения, които правят сянка през лятото и предпазват, когато вали, а през зимата, посредством система от огледала, да съберем слънчевите лъчи за отопление. Земята попива падналите валежи, но бетонирането и асфалтирането ѝ пречат. Предците са ни оставили прекрасни примери за системи от дренажи и подземни водохранилища, защото с климатичните промени водата става най-важния национален ресурс. Законодателството в Израел не позволява на частни лица да имат големи водохранилища. И жалко. Но кметствата търсят способи да оползотворят неколкократно дъждовната вода, преди тя да се влее в морето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му. Проблемът с компрометираната инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...
Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..
Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..
"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..
У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски". Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..
Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията. Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..