И това лято станахме свидетели на явления, свързани с глобалното затопляне. Високите температури, пожарите, наводненията, които са характерни за пустините, завладяха и други райони на Земята.
Как да се живее при новите условия?
Специалистът по пустинно строителство и градоустройство в университета "Бен Гурион" в пустинята Негев професор и архитект Ицхак Меир.
"Както не всички пустини са пясъчни като Сахара, така и освен номади, там от древни времена, са живели и уседнали народи. Дългогодишният опит и мъдрост е създал правила за строителство на домове и обществени сгради, в които през зимата да е топло, а през лятото - студено. Преди да има климатик, са изградени нещо като комини, които улавят и усилват всеки порив на вятъра и той преминава - през лятото през студен слой, а през зимата - през затоплено пространство".
С неговите студенти решили да приложат това, което изучават на теория и откриват при теренни проучвания на изоставени градове сред пустинята. Възложено му било да проектира новия корпус на филиал на университета "Бер Шева" - в самото сърце на Негев, в знаменития кибуц Сде Бокер, който е близо до най-високата част на каменната пустия Мицпе Рамон.
Надморската височина е 500 метра и е далече от морето. Денонощно и годишно се отбелязват огромни температурни разлики, което не го прави привлекателно място за живеене, но съвсем наблизо са развалините на съществувалия през библейски времена и няколко века сред това град Авдат, който е бил на пътя на подправките от Саудитска Арабия към Ашдод и Газа. Според намерените археологически останки, там се е живяло добре и комфортно.
"Заданието ни бе да изградим кампуси на университет - учебни и административни сгради, детска градина, парници и лаборатории, но така, че да е нужно малко ток за охлаждане или затопляне. Направихме прозорците така, че да вкараме в сградите оскъдните лъчи на ниското зимно слънце и да запазим топлината за цяло денонощие. През лятото - чрез изкуствени сенници (които са в същото време и слънчеви батерии, произвеждат изцяло електричеството необходими за живеене, изследователска и учебна дейност) и да не се позволи прегряване на помещенията през деня. През нощта сме изчислили как сградите да се проветрят и студеният въздух (заради температурните разлики) и да ги охлади до такава степен, че през деня без климатик да е приятно. Върхът на уменията си проявихме при проектирането на жилищна сграда на преподавателите с 80 апартамента и общежитията за студенти".
Използват студения нощен вятър за охлаждане и в помещенията е винаги приятно. От министерството на строителството се заинтересували от технологията и ни възложили построяването на цял жилищен район в столицата на пустинята Негев - "Бер Шева". За целта направили симулация къде във всеки апартамент ще грее слънцето и в кои часове на денонощието, за да знаят как да разположат в нея прозорците и сенниците. На повечето архитекти е удобно да е еднакво разпределението на стаите в различните апартаменти на жилищния блок.
"Но не е едно и също дали живееш от южната, или от северната страна на сградата. Дали си в ниските етажи, или на върха на небостъргач. При нас всичко е съобразено с конкретните условия. Вече заселихме първите обитатели".
Повечето градове по света имат свой жилищен фонд - как ще го приспособите, за да могат да използват Вашите проучвания?
В центровете на старите градовете е винаги по-горещо и задушно, отколкото в предградията им. Все по-гъсто ги застрояват и с по-високи сгради, на по-голяма площ. Налага се ново преосмисляне на градоустройствените проекти, за да се предотврати прекомерното затопляне през лятото и заледяване през зимата, да се осигури канализация за валежите, които в последно време са по-кратки и интензивни, за да не се стигне до наводнения. Нашият поглед към тези градски центрове е комплексен - сгради, зелени площи, обществен и личен транспорт, подвижни съоръжения, които правят сянка през лятото и предпазват, когато вали, а през зимата, посредством система от огледала, да съберем слънчевите лъчи за отопление. Земята попива падналите валежи, но бетонирането и асфалтирането ѝ пречат. Предците са ни оставили прекрасни примери за системи от дренажи и подземни водохранилища, защото с климатичните промени водата става най-важния национален ресурс. Законодателството в Израел не позволява на частни лица да имат големи водохранилища. И жалко. Но кметствата търсят способи да оползотворят неколкократно дъждовната вода, преди тя да се влее в морето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев е провел двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на Обединеното кралство, информират от МВнР. Срещата се е състояла в контекста на активния политически диалог между двете държави, който се развива..
Днес правителството прие промени в Закона за въвеждане на еврото в България и те са публикувани в правно информационната система на Министерският съвет. Финансовият министър Теменужка Петкова трябва да ги представи пред Народното събрание. Преди седмица от кабинета анонсираха, че законът се ревизира, за да се внесе яснота за периода..
Паралелно с военните си действия в ивицата Газа Израел удари днес и хутите в Йемен. Израел Кац, министърът на отбраната на Израел обяви, че военновъздушните сили бомбардират пристанището Худейда. По думите му хутите ще ги сподели съдбата на Иран, който ги въоръжава и ще си платят "тежко" за това, че изстрелват ракети срещу Израел...
До 30 октомври се очаква да бъде удължен срокът, в който бележките от таксиметровите апарати трябва да съдържат цената в лева и в евро. Това ще стане с промени в Закона за въвеждане на еврото, които вече са внесени в Народното събрание. Според Министерството на транспорта те ще бъдат разгледани преди 8 август, когато изтича настоящият срок...
С полет от Истанбул днес следобед на Летище Васил Левски - София пристигнаха българските ученици, спечелили 3 сребърни и 3 бронзови медала на олимпиадата по математика в Австралия. Страната ни е на 23-то място сред всички 110 страни участници. Победител е Китай. Състезанието се проведе от 14 до 16 юли. България спечели 6 медала от..
От гражданското сдружение БОЕЦ внасят в антикорупционната комисия сигнал срещу общинския съветник от Кюстендил Георги Петров. От сдружението се събраха пред сградата на комисията, за да поискат оставката на нейния временно изпълняващ длъжността председател Антон Славчев. При опита да внесат сигнала за общинския съветник протестиращите се..
Германия се противопоставя на ответните мерки на ЕС срещу митата на Доналд Тръмп преди 1 август. Канцлерът Фридрих Мерц е на мнение, че преговорите трябва да продължат през следващите дни. Германският канцлер не смята, че евентуални ответни мерки на Европейския съюз срещу митата на Съединените щати са уместни на този етап за постигане на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..