Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Най-вероятно Албания и Северна Македония ще бъдат разделени"

Любомир Кючуков: Направихме огромен подарък на македонизма

В последните 4 години нашата политика се оказа еднопосочна с тази на Скопие и работи в негова полза, смята бившият заместник-министър на външните работи

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

Ако е имало изненадани от случилото се с футболните ни запалянковци в Скопие, това означава, че са си затваряли очите за процесите в отношенията не просто между двете държави, но и между гражданите им. Реалният въпрос беше не дали, а кога нещо подобно ще се случи.

Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи.

Кючуков нарече това "пряк резултат от ескалиращите антибългарски настроения в РСМ". Според него вече се сблъскваме не с езика на омразата, "а със самата омраза".

България в момента се опитва да деескалира напрежението на държавно ниво, смята бившият заместник-министър на външните работи, който апелира "да се прекрати трансграничната политическа агресия".

"Аз се боя, че подменихме адресата. Нашата борба вече не е с македонизма, а с македонците. Македонизмът е държавна доктрина – ограничава,  противопоставя и издига бариери. Направихме огромен подарък на македонизма. Всяко напрежение, всеки провокиран инцидент работят в полза на македонизма. Ние охотно влязохме в този коловоз."

В последните 4 години нашата политика се оказа еднопосочна с тази на Скопие и работи в полза на Скопие, коментира Любомир Кючуков в предаването "Събота 150".

Най-вероятно Албания и Северна Македония ще бъдат разделени и Тирана ще започне преговори по отделните глави на присъединителния процес към ЕС, прогнозира той. По думите му може да се стигне до блокаж в преговорите на Скопие с Брюксел.

Относно обструкциите на опозиционната ДПМНЕ за вписването на българите в конституцията на РСМ Кючуков отбеляза, че това е "логиката на конфронтацията и на издигането на бариери между двете държави".

Вписването в Конституцията ще даде статут на българите на една от 12-е части от народи, които фигурират там, уточни дипломатът и допълни, че България няма допълнителни искания, както се твърди в Скопие.

Дълго време Западните Балкани бяха неглижиран район от ЕС и западните ни съюзници. За дълго време присъединяването им се превърна в инерционна величина. След началото на войната в Украйна интересът на ЕС и НАТО към Западните Балкани е основно през призмата на императивната консолидация, посочи в анализа си Любомир Кючуков.

"Не бих казал точно "буре с барут" – нещо, което може да взриви Европа. Европа вече е взривена от войната в Украйна, но перманентно напрежение в нашия регион безспорно е налице", изтъкна той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00