На този ден се отдават почит и благодарност към пивоварите и другите техници, свързани с бирата, както и към сервитьорите. С настъпването на летните горещини, бирата става една от най-предпочитаните слабоалкохолни напитки.
Бирата е особено популярна в Белгия - страна, която се слави с отличното си производство на пиво и шоколад. През 2016-та белгийската бира беше включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Днес белгийците пият средно по 68 литра годишно от кехлибарената напитка. Изобилието на марки, което можете да срещнете във всеки не само специализиран магазин, но и супермаркет на кралството, всъщност отговаря на същото разнообразие на видове, което заслужава внимание - светъл ейл, фламандски червен ейл, силен ейл, стаут или тъмен малцов ейли ламбик.
Именно ламбик е характерното пиво, която няма да намерите на друго място - кисела бира, която се вари единствено в района на Брюксел чрез спонтанна ферментация с диви дрожди, които виреят само там. Едно от местата, на които тя се произвежда, е едва на 20 километра от столицата - малко и уютно местенце в градчето Ейзеринген на име "На сигурно място срещу голямата жажда".
Този пъб е обявен за най-добрия в света според класация на американския сайт Ratebeer през 2016-та година и до днес държи първенството. И макар там да се произвеждат едва 8 000 литра годишно, това не пречи мястото да бъде посещавано от туристи от цял свят - Бразилия, Съединените щати, Канада, понякога и от Австралия. Интересното е, че пъбът работи само в неделя и на църковни празници.
Не са за пренебрегване и трапистките бири. Такива са само 12 марки в целия свят, 5 от които се варят в Белгия - „Шиме“, „Орвал“, „Рошфор“, „Вестмале“ и „Вествлетерен“. За да бъде обявена една бира за трапистка - тя трябва да се вари в манастир, в процеса да участват монаси, а приходите да бъдат използвани само за поддръжка на манастира или за социални програми извън него. През 2021 година „Ахел“ загуби статута си на трапистка бира заради оттеглянето на последните обучени монаси от пивоварството.
18 белгийски бири се водят "манастирски". Такъв сертификат се дава единствено от Съюза на белгийските пивовари. Сред тях са добре познатите у нас „Лефе“, „Гримберген“, „Флореф“. Тепърва пробиват на пазара и т.нар. "бутикови бири" и предстои да се разрасне производството им. Сред тях е доста качествената „Супер 8“.
Местата в Брюксел, където можете да се насладите на прекрасна бира, са стотици. Съвсем естествено, най-голям е броят им около Гран Плас - централния площад на града. Там се намират знаменитите A La Mort Subite, Delirium Tremens, Moeder Lambic Fontainas, Monk Bar.
Същите бири обаче можете да намерите на чувствително по-ниски цени само на 3-4 спирки с автобуса - на площад „Люксембург“, разположен точно срещу Европейския парламент. Там се намират Beer Factory, Ginette Bar, London, Vester Bar. В тези заведения можете да срещнете български евродепутати, както и представители в Европарламента на всички страни-членки на ЕС. Няма нищо по-нормално от това да завършиш работния ден с някоя и друга халба.
Около Европейската комисия, на ротондата „Шуман“, пък има два ирландски пъба - Kitty O’Sheas и Old Hack. Не са за подценяване обаче и типичните белгийски бирарии от рода на Le Coin du Diable.
Не по-малко популярен в Белгия е шоколадът, с чието производство белгийците също се справят отлично. Две са характерните марки - "Годива" и "Нойхаус", за които обаче трябва да платите повечко.
За любителите на сладкото изкушение на тези марки обаче има и добра новина - фабриката на "Нойхаус", която се намира в предградието на Брюксел Влезенбег, осигурява възможност за безплатна дегустация на над 20 вида шоколадови бонбони.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че правителството на Израел ще продължи да следва поставените цели от кабинета по сигурността, включително освобождаването на заложниците в Газа и обезсилване на управленските и военните способности на ислямистката групировка "Хамас". Саар беше категоричен: "Няма да има бъдеще на мир, стабилност и..
Патриархът Даниил отслужи традиционната неделна литургия в храм "Света Троица" в град Божурище и освети статуя на свети Георги Победоносец. Главата на Българската православна църква призова миряните да не загърбват вярата си и да вземат пример от светиите, които ги закрилят. Статуята на свети Георги Победоносец е дело на скулптора Любомир Добрев, а..
Президентът на Италия Серджо Матарела, присъства на церемонията по откриването на 70-тата годишнина на университета „УниСаленто“ в град Лече – област Пулия, като изрази виждането си за Изкуствения интелект и правата на личността във връзка снего. Тържеството се проведе под лозунга "Университетът за страната, страната за университета"! В..
"Голямо хоро“ се изви за поредна година снощи в Брюксел. По традиция то се провежда всяка зима в белгийската столица и събира голяма част от българите там. Проявата се провежда за 35 път и отново напълни една от големите зали на община "Woluwe St. Pierre". За нея идват не само от Белгия, какъвто е случаят с Анна Зашева: "Ние идваме..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство с мандата на ГЕРБ. С колегите – БСП и ИТН, водещо беше, че се обединихме около отговорността, държавническото поведения и важните теми за обществото, и най-вече избягване на нови избори...
Условията за зимни спортове и туризъм в планините са добри, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст, предаде БТА. В планините времето е тихо и предимно слънчево. Съоръженията в курортите работят. Спасителите припомнят, че затоплянето на времето носи повишена опасност от лавини. Днес над по-голямата част..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..