Една от емблематичните инициативи на Столична библиотека – лятната кампания „Зелени библиотеки“ за насърчаване на четенето от ранна детска възраст, за общуване и привличане на нови читателски публики, се провежда за девети път в парковете на София. Една от най-старите културни институции на София – Столична библиотека, която тази година навършва 95 години от създаването си, днес има над 86 хил. читатели, от които само за първите 7 месеца на т.г 12 500 нови. Заетите книги за същия период са близо 400 хиляди, посещенията – 210 хил., а новопостъпилите книги са над 12 500.
За осем сезона кампанията „Зелени библиотеки“ е привлякла 60 хил. посетители, 7800 новозаписани читатели, а буккросингът „Вземи, прочети, върни“ събра за последните 4 години дарени от софиянци почти 4 хил. нови книги. Столична библиотека постоянно разширява картата на столичните локации на кампанията, тази година новата културна точка е парк „Овча купел“. В изданията на „Зелени библиотеки“ винаги участват известни български поети, популярни музиканти, певци и артисти, детски театрални, вокални и танцови състави.
Деветото издание на „Зелени библиотеки“ стартира на 5 август в Северен парк. Миналата година в парк „Гео Милев“ бяха поставени 2 къщички, от които всеки посетител може да вземе книга за четене и да остави своя. Това лято ще бъдат поставени 2 нови къщички за книги – в Северен парк и Западен парк. Така местата за споделяне на книги в парковете, които Столична библиотека зарежда редовно с интересни заглавия, ще са 11, като 7 къщички се намират на знакови места в природния парк Витоша и в Зоопарка.
Тазгодишната арт програма на „Зелени библиотеки 2023“ включва отново срещи с любими поети, интересни тематични изложби и музикални изпълнения на живо.
Децата и учениците могат да участват в креативни STEM игри, в забавно програмиране с популярните bee-bot и други ботове, да поиграят корейската национална игра Тухо и да направят „фолклорни кукли“ от традиционна корейска хартия. С нас ще бъде мобилният ни филиал – Библиобус, който разполага с 1500 тома класически заглавия и съвременни бестселъри и читателите на библиотеката ще могат да си изберат книги за дома.
И тази година Столична библиотека участва в международни дарителски кампании, дарявайки на наши сънародници, живеещи в чужбина, стотици нови книги, учебници и учебни помагала на български език – за Болградската библиотека (Украйна), за НПО Обединени българи в Косово и др. Продължава обичаната от софиянци инициатива „Споделени книги“ – „Вземи, прочети, върни“. Посетителите на „Зелени библиотеки“ могат да се включат в буккросинга, като дарят ново прочетено заглавие от личната си библиотека и вземат друга интереснaкнига. Известните издателства „Егмонт“, „Фют“, „Timеlines”, „Паритет“, „Плеяда“ традиционно се включват в кампанията, като даряват свои търсени популярни издания за посетителите на „Зелени библиотеки“. За децата сме приготвили подаръци – детски книжки и албуми за оцветяване. Всички желаещи ще могат да получат безплатна читателска карта.
Посетителите на кампанията в парковете ще могат да разгледат няколко документални тематични изложби. Експозицията „Голямата София“ проследява присъединяването през 1938 г. на близките до София села – Бояна, Княжево, Горна Баня, Надежда, Слатина, Драгалевци в Столична голяма община и превръщането им в модерни градски центрове. Изложбата „Зоопарк“ представя ценни издания от фонда на Столична библиотека на тема зоология – първия определител на птици в България (1909 г.), както и редки учебници по зоология на различни езици. Експозицията „Поздрав от София“ поставя фокус върху исторически места от града, представени чрез ранни илюстровани литографски картички на столицата от края на XIX в. Изложбите „Съзерцанието на Щастливеца“ представя цитати от Алековите творби и любопитни стари фотоси на Витоша от началото на XX век, а „Из парковете на София – минало и настояще“ – любопитни снимки и документи за историята, изграждането и обновяването на популярни столични паркове и градини.
И тази година в столичните паркове ще звучи вдъхновяваща поезия и музика. В „музикално поетичния десант“ ще участват поетите – Иван Ланджев, Калин Терзийски, Мирела Иванова, Силвия Чолева, Иван Христов, Кристин Димитрова, Георги Гаврилов, Виолета Кунева и др., носителката на наградата Букър – Анджела Родел (вокал), Иван Бороджиев (саксофон), Ели Раданова (вокал), Венци Дреников (клавишни), ексатласът Георги Арсов, Алек Кирев (вокал), Кирил Коев (китара) и др. За първи път в поетичните четения ще участват финалистите от Втория шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора 2023“ – отборите на ЧНГ „Ерих Кестнер“ и 91 НЕГ, както и индивидуалната победителкаСилвия Алексиева.
В детската арт програма са включени изпълнения на вокалната група „Палави ноти“, театралната работилница на Ирен Кривошиева и клуба по спортни танци „Дъга“ от школата за сценични изкуства „Essence“, Боби Мирчев и Мариана Добрева с любими детски песни и стихове.
Очакваме ви от 10:00 до 14:00 часа на:
5 август (събота)– Северен парк
6 август (неделя)– Парк „Заимов“
12 август (събота)– Парк „Гео Милев“
13 август (неделя)– Борисова градина
19 август (събота)– Южен парк
20 август (неделя)– Зоопарк
26 август (събота)– Парк „Света троица“
27 август (неделя)– Природен парк „Витоша“
2 септември (събота)– Западен парк
6 септември (неделя)– Парк „Овча купел“
Столична библиотека е отворена за нови покани за гостувания в парковете на районите на София.
Споделете със „Зелени библиотеки“ летните уикенди в софийските паркове – с книга в ръка, креативни занимания за децата, срещи с любими творци и освежаващ музикален релакс!
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..