Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клети истории, които трудно ще намерите в учебниците

От луд късмет, през пълен абсурд, диви приключения и незавиден, тотално абсурден финал - събирачът на патила Валери Шварц гостува в "Изотопия"

| обновено на 03.09.23 в 16:38



Коя е югославската стюардеса, която разполага с индустриално количество късмет, защото оцелява при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина?

Кой е германският лекар, авантюрист и пътешественик, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, оплескал всичко и почти успял да докара САЩ и Русия до война?

Кой е островът, който изведнъж се появил в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави и няколко месеца по-късно взел, че изчезнал отново и всички замесени се чувствали доста неловко?

Отговорите на тези въпроси и целите истории можем да намерим в блога на Валери Шварц, който се е заел да събира подобни патила, изпълнени с поредица от сакатлъци. 

Истории, които няма в учебниците
"Всяка една от тези истории се е случила в някакъв момент. Хората, животните, островите и държавите, описани в тях, са абсолютно реални. Опитвам се, когато описвам някаква такава история, да се придържам максимално близо до известните факти, защото някои от тях не са абсолютно ясни. Това са истории, които изобилстват не в учебниците, а по-скоро в популярната култура."
Валери Шварц открива историите на клетниците докато се рови из разни любопитни факти.

Никой не се ражда клетник, той става такъв

Как се става клетник, отговаря Валери Шварц: "Дали по силата на обстоятелствата, дали заради собствената си глупост, дали заради някакво нелепо стечение на обстоятелства, независещи изобщо от него, се случват тези неща."

Клетото начало на разказването за разни клетници идва с историята на един "абсолютно кротък, мил човечец, с нищо забележителен и никому нищо лошо несторил през целия си живот."

"Един ден той отива на бейзболен мач и просто протяга ръката си, за да хване една отскочила топка. Това нещо освен че оплесква мача, на който присъства, освен че неговият любим отбор губи този мач, губи шанс за титла след 100-годишна пауза."

Името на този абсолютен антигерой е Стив Бартман. До ден днешен в Чикаго, където се случва това, никой не знае къде живее този човек - няма семейство, няма приятели, не излиза никъде. Ще минат десетилетия преди да получи някакво официално извинение, за това което му се е случило. Тогава всички фенове на отбора го мразят, получава смъртни заплахи и т.н., налага се да бъде скрит от полицията по програма за защита на свидетелите. Не може да се прибере вкъщи. Всичко може да прочетете тук.

Цялата човешка история гъмжи от подобни случаи. А тази нелепа бейзболна случка, съсипала живота на един човек и лишила "Чикаго Къбс" от титлата, дава началото за търсенето на подобни истории за нашия гост в Автономията. 

Защо Валери Шварц избягва да разказва клети истории от България, кои са основните му източници на информация, както и разказани трите истории, за които загатнахме в началото - югославската стюардеса, оцеляла при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина, германският лекар, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, и изникналият от нищото остров в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22