Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клети истории, които трудно ще намерите в учебниците

От луд късмет, през пълен абсурд, диви приключения и незавиден, тотално абсурден финал - събирачът на патила Валери Шварц гостува в "Изотопия"

| обновено на 03.09.23 в 16:38



Коя е югославската стюардеса, която разполага с индустриално количество късмет, защото оцелява при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина?

Кой е германският лекар, авантюрист и пътешественик, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, оплескал всичко и почти успял да докара САЩ и Русия до война?

Кой е островът, който изведнъж се появил в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави и няколко месеца по-късно взел, че изчезнал отново и всички замесени се чувствали доста неловко?

Отговорите на тези въпроси и целите истории можем да намерим в блога на Валери Шварц, който се е заел да събира подобни патила, изпълнени с поредица от сакатлъци. 

Истории, които няма в учебниците
"Всяка една от тези истории се е случила в някакъв момент. Хората, животните, островите и държавите, описани в тях, са абсолютно реални. Опитвам се, когато описвам някаква такава история, да се придържам максимално близо до известните факти, защото някои от тях не са абсолютно ясни. Това са истории, които изобилстват не в учебниците, а по-скоро в популярната култура."
Валери Шварц открива историите на клетниците докато се рови из разни любопитни факти.

Никой не се ражда клетник, той става такъв

Как се става клетник, отговаря Валери Шварц: "Дали по силата на обстоятелствата, дали заради собствената си глупост, дали заради някакво нелепо стечение на обстоятелства, независещи изобщо от него, се случват тези неща."

Клетото начало на разказването за разни клетници идва с историята на един "абсолютно кротък, мил човечец, с нищо забележителен и никому нищо лошо несторил през целия си живот."

"Един ден той отива на бейзболен мач и просто протяга ръката си, за да хване една отскочила топка. Това нещо освен че оплесква мача, на който присъства, освен че неговият любим отбор губи този мач, губи шанс за титла след 100-годишна пауза."

Името на този абсолютен антигерой е Стив Бартман. До ден днешен в Чикаго, където се случва това, никой не знае къде живее този човек - няма семейство, няма приятели, не излиза никъде. Ще минат десетилетия преди да получи някакво официално извинение, за това което му се е случило. Тогава всички фенове на отбора го мразят, получава смъртни заплахи и т.н., налага се да бъде скрит от полицията по програма за защита на свидетелите. Не може да се прибере вкъщи. Всичко може да прочетете тук.

Цялата човешка история гъмжи от подобни случаи. А тази нелепа бейзболна случка, съсипала живота на един човек и лишила "Чикаго Къбс" от титлата, дава началото за търсенето на подобни истории за нашия гост в Автономията. 

Защо Валери Шварц избягва да разказва клети истории от България, кои са основните му източници на информация, както и разказани трите истории, за които загатнахме в началото - югославската стюардеса, оцеляла при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина, германският лекар, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, и изникналият от нищото остров в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00