По чешми обаче не им отстъпва и района на Сливен. От ниската част до върха на планината те са над 40, като голяма част от тях са правени преди повече от столетие, за някои се пеят песни, за други се вярва, че са самодивски сборища, а трети пък лековити.
Стефан Стефанов преди години се нае да изследва доколко е годна за пиене водата в тези чешми и организатор на планинския маратон „Хайдушки пътеки“.
Бялата чешма, Андреева чешма, Драгиева чешма и още много имена на чешми изброява в "Рано в неделя" Стефан Стефанов, с идеята да си спомним за най-известните.А най-известната е, разбира се, е Драгиева чешма….
Кой обаче ги е правил тези чешми, като оставим настрана хайдушките сборища, защото е ясно, че хайдутин чешма не гради.
"Навремето са ги правили овчарите, за да пият животните вода. А там наблизо са се правели и хайдушките сборища, като хайдутите са се възползвали от водата, но и от възможността за храна от мандрите, разказа още за "Хоризонт" Стефан Стефанов.
Има и лековити извори. На Карандила се намира известния „Кушбунар“ или преведено на български Орлов извор или Птичи извор. Известен още от времената на траките, там е ходил да се лекува и кримския хан Селим Герай, а района е бил любим за лов на султан Мохамед IV, пише сливенския краевед д-р Симеон Табаков в книгата си „Опит за история на град Сливен“.
"Кушбунар е много известно хайдушко сборище….Там е началото на Априлското възстание в Сливен. Водата е лековита, а турците са знаели за тази лековитост за очни болести..., допълни Стефанов.
Най-добрата вода за пиене пък извира от процепа на скалата известна като „Архангела“. За там Стефан има интересна теория:
"Имаме такива извори, в които водата е жива…Жива вода е с PH над 8, като водата при Архангела е от тракийско време и олицетворява майката Земя, каза още Стефанов.
Неминуемо засягаме темата за легендите и иманярските набези в района старите чешми.
"Като се отиде в планината, се явяват самодиви, които танцуват голо хоро, а мъжете отвличат най-красивите от тях. А иманаярските истории са свързани с това, че всяка чешма е нишан за заровено злато, допълни Стефан Стефанов.
И докато разказваме за чешмите построени от другите, лековити води и такива с идеални параметри за пиене, щяхме забравим, че и в момента в Балкана се гради нова чешма. Стефан е по следите на вода, която иска да хване, за да съгради и той нещо след себе си.
На Стефан Стефанов пожелаваме успех в съграждането на чешмата, която ще утолява жаждата на туристи и животни в района, който е избрал и нарочно не казвам къде е.
Делото му е благородно, дано не се намери чиновник да го спре. Защото точно поради чиновническо бездушие и безхаберие най-лековитият извор в района Сливенски минерални бани тече в река Тунджа и топли зимата рибите и жабите..
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..