Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на Съветската армия трябва да е символ на счупване на черепа на германския нацизъм

Проф. Андрей Пантев: Идеята 3 март да не е национален празник е глупава

Днес ни разединява това, че вечно гледаме навън за подкрепа, смята историкът

Проф. Андрей Пантев
Снимка: БГНЕС

"Съединението на Княжество България с Източна Румелия е звездният час на България, когато преодоляхме тази пренебрежителна позиция на останалия свят, че нашата история поне в модерния свят се прави от другите, показахме храброст на бойното поле, мъдрост на дипломатическа маса и умереност, когото ставаше дума да бъдем част от Европа, без непременно да искаме контрибуции от победената Сърбия", каза пред "Нощен Хоризонт" проф. Андрей Пантев.

"Ние празнуваме една дързост, едно пренебрежение към европейските предписания да бъдем треторазредна държава и в това отношение можем да кажем, че това е българската идея да правим сами собствената си история, към която не бяха толкова съпричастни и останалите балански народи и държави, допълни още историкът.

По думите му днес ни обединява чувството за роден дом и спомени в родината, а ни разединява това, че вечно гледаме навън за подкрепа.

"Много по-добре е да носим сами срама, позора или славата, отколкото да го обясняваме с външна намеса, каза проф. Пантев.

Според проф. Пантев за идеята не 3 март, а 24 май да е национален празник заяви:

"24 май е космополитен празник, защото езикът, който тръгва от българските земи, стига до Тихия океан. Кирил и Методий не са българи - ние не можем да присвоим това велико културно-историческо книжовно начинание.

Но, че България даде на света една азбука, една литература, която после се връщаше, нерядко ще намерите манастир, в който да се не връщат книги от Украйна, от Русия и това е величието на това начинание.

Ние сме дали нещо на света, както казва поетът, но в същото време се изявили воля да приемем всякаква друга писменост, култура и самоличност.

Идеята трети март да не е национален празник е глупава. Всяка модерна държава в съвременния свят, особено в европейския празнува не античните си граници, герои и постижения, а празнува началото на своето съществуване като модерна държава.

Италия, Испания, във Франция има ден на Бастилията...

Ние трябва да признаем трети март като онзи взрив в балканската и дори европейската историческа вселена, на който се появи на-сетне мечтаната от книжовници, герои, четници, опълченци идея, че ще има държава България.

Може би не е тая, за която са мечтали, тази за които са загинали, но се появява изконната мечта - идеята за възкръсването на нашето Средновековно великолепие, изтъкна проф. Пантев.

По другата актуална тема за преместването на Паметника на Съветската армия, проф. Пантев заяви:

"Следа като има толкова причини за раздори този паметник, според мен, трябва да бъде символ на счупване на черепа на германския нацизъм.

Той не е победа на съветското влияние в България, Румъния, Унгария, Албания...Той е, както аз го разбирам, възвишава идеята за срутването на нацизма, посочи историкът.

"Много паметници, които почитат хората по света след тях настъпват мрачни времена...

Южноамериканският великан Симон Боливар казва: "Много тирани ще поникант от гроба ми, но че се създават независими държави - Мексико, Боливия, Перу, това е непоклатим факт. И това е индикацията за историческа значимост. Тогава, когато не можеш да промениш нещо, значи то има историческо значение, каза за "Нощен Хоризонт" проф. Андрей Пантев.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02