Това коментира пред БНР Явор Гечев, активист в защита на правата на животните, дългогодишен експерт на фондация "Четири лапи", участник в спасителни акции у нас и по света.
Гечев открои като слабо звено липсата на подготовка на всички участници в спасителните действия.
"Самият факт, че хората тръгват без план, по който да се действа и като че ли винаги са изненадани от това, което се случва, води до още по-трагични събития", отбеляза експертът.
Трябва да има план за действие при бедствия – да се направи оценка какви са най-вероятните бедствия, всеки един какви роли и отговорности има, както и да има кризисна комисия, която да оценява ситуацията в динамика, поясни Явор Гечев.
Гечев съветва всеки от нас да има готови документи, лекарства, собствен план за евакуация и обмислен безопасен маршрут за изнасяне, за да е готов да реагира в кризисна ситуация. Ако човек не може да евакуира домашния си любимец, нека поне да му остави шанс за живот, призова той и даде пример с вързаните домашни животни на двора.
"Просто не си гледайте животните на синджир."
Когато има котка или куче у дома, които не могат да бъдат евакуирани, трябва да се отворят прозорците и да им се остави най-вече вода, посочи още Явор Гечев.
"Ако има опасност сградата да се срути, това животно да може да избяга."
Навсякъде по света се разработват програми и планове за кризисни ситуации, които да включват и животните, изтъкна Явор Гечев в предаването "Хоризонт до обед".
За успешната евакуация на селскостопански животни участие трябва да имат органите на местната и на централната власт, но няма разработени такива планове, уточни той.
"Много често, когато се работи с животни, трябва да има съответна подготовка, защото може да стане още по-голяма беля. Кон или крава, които са в паника, могат да наранят човек. Трябва да има хора, подготвени да работят с животни, когато се организира такава евакуация."
Следва да се инвестира в подобна подготовка на хората за евакуация и на животни, апелира той.
"Нашето общество е състрадателно и оказва помощ не само на хората, но и на животните", обобщи Гечев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..