Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законови промени на хоризонта относно медийната свобода в Европейския съюз

| Интервю
Снимка: Eric Nopanen/unsplash.com

Тази седмица комисията по култура и образование на Европейския парламент одобри с 24 гласа "за", 3 "против" и 4 "въздържали се" проекта на европейския закон за свобода на медиите. Негова цел е да осигури плурализъм на мненията и да защити медийната независимост от правителствени, политически, икономически и частни интереси, както и да подобри прозрачността в процеса на предостяване на медийните услуги. Заслужава ли европейския закон за свобода на медиите името си?

В последното проучване на законодателството участва екип учени от различни страни в ЕС. Една от тях беше  доц. Роберта Мария Карлини от Европейския университетски институт във Флоренция. Какво показа техния анализ? 

“Мисля, че най-важното нещо е самият факт, че Европейският съюз поема инициативата и изготвя закон за медиите и медийната свобода, защото медийният плурализъм е в риск в Европа в момента. Рисковете са свързани с условията, при които работят журналистите, с влошаващите се икономически условия за медиите - например, когато една медия вече не е икономически стабилна тя става по-податлива на политически и търговски натиск, както и на вълната от дезинформация.”
 
Какво представлява с няколко думи Европейския закон за свобода на медиите, какво трябва да знаят за него потребителите на медийни услуги?

“В европейското заководателство правомощията върху медиите, медиините политики и плурализма са на национално ниво. Това е причината да нямаше общ европейски медиен закон преди Европейския законодателен акт за свободата на медиите. Това е крачка напред за хармонизиране на ситуацията. Имаме общ пазар, част от които са медиите, така че има законови основания Европейският съюз да се намеси, но не да замени националните правомощия, а да хармонизира националните правила и да определи общи стандарти. Това се опитва да направи Европейският законодателен акт за свободата на медиите.”

Roman Kraft/unsplash.com

А с какво ще допринесе новият закон, когато влезе в сила, какво предвижда той?

Минимални стандарти за защита на редакторската независимост на медиите, прозрачност за собствеността върху медиите и задължение за доставчиците на медиини услуги да оповестяват кой е собственикът им, за да се избегне конфликт на интереси. Има правила за ограничаване на влиянието на правителството върху медиите. Предвидена е и нова процедура, която да оценява пазарната концентрация, която може да бъде заплаха за медийния плурализъм. Новост в законодателството е включването на дгиталните играчи в медийната среда. Това е част от новото европейско законодателство, с което се прави опит да се регулира интернет, особено отношенията между медиите и дигиталните платформи. Регламентира се Европейски медиен борд на регулаторите, който ще трябва да надзирава работата на отделните регулатори в страните членки.

Има и неодобрение към този законопроект в различни страни членки на Евросъюза - както от политици, така и от журналисти. Някои го определят дори като "Европейският Голям брат", съществува ли такава опасност?

“Не, смятам, че основната опасност е всъщност обратното - регулациите да не бъдат изцяло ефективни, защото това зависи основно от готовността на правителствата на страните членки да ги приложат. Но разбирам опасенията. Относно критиките към законопроекта от страна на политици - това е в известен смисъл очаквано и естествено, защото тези правомощия са дълбоко вкоренени в националните законодателства. Но все пак всяка една държава няма как да регулира индустрия, която вече се е превърнала в глобална, не просто европейска. Някои правителства се противопоставят, защото искат да оказват влияние на медиите, но има правила срещу това. Ако държавата отпуска средства за медиите това трябва да става по прозрачен начин. ”

Sam Mcghee/unsplash.com

Оправдан ли е например страхът от преследвания на журналисти, заради тяхното мнение? 

Не, не смятам, че е оправдан. От журналистическите асоциации са прави да са внимателни относно окончателния вид на регулацията конкретно заради правилата за шпиониране на журналисти - това не трябва да бъде разрешавано освен при заплаха за националната сигурност и отбрана и то със заповед от съдебен орган. Това не трябва да бъде оставяно на лична преценка или на изпълнителната власт.”

Европейското законодателство поставя ли разделителна линия между журналистическо мнение, коментар и анализ и пропагандата - къде е границата?

 “Този законопроект не прави подобно разграничение, защото не въздейства върху медийното съдържание, което би било мого опасно. Пропагандата не може да се забрани. Но имаме член 16-и, който съдържа координационен механизъм, в което попада опасностите от разпространяването на външна пропаганда в европейските медии. Нов съвет ще координира мерките на националните регулатори, свързани с разпространението или достъпа до медийни услуги, идващи извън Евросъюза, които представляват риск за обществената сигурност. Важното нещо е, че ива правило, има процедура, но няма орган, който да казва “това е хубаво, това е лошо”. Механизмът не е такъв, но трябва да има гаранции срещу информационни кампании, които могат да представляват опасност за обществената сигурност. Това е изключително деликатен баланс, защото Европа е континентът на свободата на изразяване, така че трябва да се балансират защитата на свободата на изразяване и защитата от заплахи, които използват тази свобода, за да разпространяват фалшива информация, която представлява заплаха. Това, което искам да подчертая и е важно е, че защитните мерки са в ръцете на гражданите - правото да се знае откъде идва предоставената информация в това отношение също е много важно.”

Законопроектът трябва да получи одобрението и в Европарламента в началото на октомври, преди депутатите да започнат преговорите със Съвета по окончателния вид на закона.

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български и испански военнослужещи показаха бойни способности на полигона "Црънча“

Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..

публикувано на 13.02.25 в 20:17
Председателят на групата на

Ощетява ли Столичната община договорът с превозвача за северните райони на София

Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София.  Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година:  "Поредна далавера  в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..

публикувано на 13.02.25 в 19:59
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 13 февруари 2025

Рюте и Хегсет са категорични, че американски войски няма да се оттеглят от Европа

Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..

публикувано на 13.02.25 в 19:42
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35