В последното проучване на законодателството участва екип учени от различни страни в ЕС. Една от тях беше доц. Роберта Мария Карлини от Европейския университетски институт във Флоренция. Какво показа техния анализ?
“Мисля, че най-важното нещо е самият факт, че Европейският съюз поема инициативата и изготвя закон за медиите и медийната свобода, защото медийният плурализъм е в риск в Европа в момента. Рисковете са свързани с условията, при които работят журналистите, с влошаващите се икономически условия за медиите - например, когато една медия вече не е икономически стабилна тя става по-податлива на политически и търговски натиск, както и на вълната от дезинформация.”
Какво представлява с няколко думи Европейския закон за свобода на медиите, какво трябва да знаят за него потребителите на медийни услуги?
“В европейското заководателство правомощията върху медиите, медиините политики и плурализма са на национално ниво. Това е причината да нямаше общ европейски медиен закон преди Европейския законодателен акт за свободата на медиите. Това е крачка напред за хармонизиране на ситуацията. Имаме общ пазар, част от които са медиите, така че има законови основания Европейският съюз да се намеси, но не да замени националните правомощия, а да хармонизира националните правила и да определи общи стандарти. Това се опитва да направи Европейският законодателен акт за свободата на медиите.”
А с какво ще допринесе новият закон, когато влезе в сила, какво предвижда той?
“Минимални стандарти за защита на редакторската независимост на медиите, прозрачност за собствеността върху медиите и задължение за доставчиците на медиини услуги да оповестяват кой е собственикът им, за да се избегне конфликт на интереси. Има правила за ограничаване на влиянието на правителството върху медиите. Предвидена е и нова процедура, която да оценява пазарната концентрация, която може да бъде заплаха за медийния плурализъм. Новост в законодателството е включването на дгиталните играчи в медийната среда. Това е част от новото европейско законодателство, с което се прави опит да се регулира интернет, особено отношенията между медиите и дигиталните платформи. Регламентира се Европейски медиен борд на регулаторите, който ще трябва да надзирава работата на отделните регулатори в страните членки.”
Има и неодобрение към този законопроект в различни страни членки на Евросъюза - както от политици, така и от журналисти. Някои го определят дори като "Европейският Голям брат", съществува ли такава опасност?
“Не, смятам, че основната опасност е всъщност обратното - регулациите да не бъдат изцяло ефективни, защото това зависи основно от готовността на правителствата на страните членки да ги приложат. Но разбирам опасенията. Относно критиките към законопроекта от страна на политици - това е в известен смисъл очаквано и естествено, защото тези правомощия са дълбоко вкоренени в националните законодателства. Но все пак всяка една държава няма как да регулира индустрия, която вече се е превърнала в глобална, не просто европейска. Някои правителства се противопоставят, защото искат да оказват влияние на медиите, но има правила срещу това. Ако държавата отпуска средства за медиите това трябва да става по прозрачен начин. ”
Оправдан ли е например страхът от преследвания на журналисти, заради тяхното мнение?
“Не, не смятам, че е оправдан. От журналистическите асоциации са прави да са внимателни относно окончателния вид на регулацията конкретно заради правилата за шпиониране на журналисти - това не трябва да бъде разрешавано освен при заплаха за националната сигурност и отбрана и то със заповед от съдебен орган. Това не трябва да бъде оставяно на лична преценка или на изпълнителната власт.”
Европейското законодателство поставя ли разделителна линия между журналистическо мнение, коментар и анализ и пропагандата - къде е границата?
“Този законопроект не прави подобно разграничение, защото не въздейства върху медийното съдържание, което би било мого опасно. Пропагандата не може да се забрани. Но имаме член 16-и, който съдържа координационен механизъм, в което попада опасностите от разпространяването на външна пропаганда в европейските медии. Нов съвет ще координира мерките на националните регулатори, свързани с разпространението или достъпа до медийни услуги, идващи извън Евросъюза, които представляват риск за обществената сигурност. Важното нещо е, че ива правило, има процедура, но няма орган, който да казва “това е хубаво, това е лошо”. Механизмът не е такъв, но трябва да има гаранции срещу информационни кампании, които могат да представляват опасност за обществената сигурност. Това е изключително деликатен баланс, защото Европа е континентът на свободата на изразяване, така че трябва да се балансират защитата на свободата на изразяване и защитата от заплахи, които използват тази свобода, за да разпространяват фалшива информация, която представлява заплаха. Това, което искам да подчертая и е важно е, че защитните мерки са в ръцете на гражданите - правото да се знае откъде идва предоставената информация в това отношение също е много важно.”
Законопроектът трябва да получи одобрението и в Европарламента в началото на октомври, преди депутатите да започнат преговорите със Съвета по окончателния вид на закона.
Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година. Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..
Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..
Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс". Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..
Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..
ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..
Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..
С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..