Нели Сливарова, самоук любител-сладкар, спечели два медала – златен и бронзов, в две от състезателните категории. Тя се пребори в конкуренцията с 200 участници, повечето от които са утвърдени майстор-сладкари, като оценките са на международно жури.
Ако попитате наши сънародници в Никозия къде можете да поръчате вкусна и красива торта за рождения ден на детето или за семеен празник, със сигурност първият съвет ще е при Нели Сливарова.
Сътворените от нея сладки изкушения представляват цели картини, сцени и сюжети, изпълнени с фантазия и многобройни елементи, фигурки и украси, като всичко е ръчно направено.
На празници на българската общност в Кипър присъствието й веднага се познава по оригиналната торта.
"Казвам се Нели Сливарова и съм от едно малко родопско селце, близо до град Девин. От 13 години живея в Кипър. Дойдох на острова, майка ми беше тук, тя ме докара. Дойдох, майка ми се замина, останахме ние и семейството. От 13 години се занимавам с различни работи, като в България имам висше техническо образование, но тук не си намерих работа по професията и работя общо взето каквото има. С две малки деца съм, така че се съобразявам с тях. Работя в бинго-зала в момента, като цяло сладкарството ми е хоби, разказа в "Закуска на тревата" Нели Сливарова.
Хобито си и, както се оказва, голямата си страст към сладкарството Нели открива през най-неподходящия за подобно вдъхновение период в последните години на пандемията.
"Работя във къщи, вкъщи правя всичко. Все още нямам условия, за да се отворя мой сладкарски цех. И имам още доста да уча, за да стигна до там, разказа още Сливарова за БНР.И от хобито започват конкурсите. С първото си участие в националното състезание миналата година – по-малко от 3 години след като започва да прави торти, Нели печели първия си златен медал.
"Аз събрах куража и се записах за миналогодишното състезание за първи път за „Кейк Арт България“. С първия ми проект спечелих златен медал. Тогава бях на седмото небе, щастие голямо, защото аз съм просто едно обикновено момиче, което има много да учи, докато стане равна с тези, които са в състезанието. Там са хора, професионалисти, цял един живот се занимават с това. И някакси аз ги настигнах, без да знам как.Просто се получи магията. Защото майка ми е човек на изкуството, на мен ми е заложено да се занимавам, да творя. Може би заради това са получиха нещата толкова лесно при мен.
Второто й участие в тазгодишното издание на конкурса й носи два медала.
"Тръпката е невероятна да чуеш своето име след толкова добри шеф-сладкари. Просто не мога да го опиша как се чувствам, подскачах преди няколко дни вкъщи от радост, сподели българката.
В националното състезание Нели се предствя с два екопроекта от захар.
"Като цяло, мечтая. Вече дали ще се сбъдне тази една мечта, не знам. Първо трябва да отида да уча да взема диплома за сладкар. Защото има много неща, които трябва да науча, много неща, които не са ми ясни как се получават. След това мечтая за една малка сладкарничка. Тук в Кипър.
Искам да кажа на хората – повярвайте във възможностите си, повярвайте в себе си, бъдете себе си, вървете с гордо вдигната глава, никой не знае какво е заложено вътре в него. И някой ден ще открите случайно някой талант, за който не сте подозирали, каза още Сливарова в "Закуска на тревата".Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..