Ювал Регев е собственик на иновативна фирма, а Боаз Канот е собственик на малка фабрика за центрофугиране и опаковане на мед в Израел. Двамата представят своята гледна точка към проблема в предаването "Хоризонт до обед".
Забелязва се рязък спад на броя на пчелите в цял свят. Дори при най-добрите пчелари се е случвало да открият,че един или няколко кошера са се изпразнили неочаквано, отбелязва Ювал Регев.
Предположението е, че пчелите измират заради пръскане на инсектициди в близост по пчелините, заболявания, липса на храна и вода, замърсяване на почвата.
"През 2017 година Итай, мой приятел от малко селище в Южен Израел, ме помоли да му помогна да разбере какво става в кошерите му и ако е възможно да бъде предупреждаван за всяко произшествие в рояка. Поставихме сензори във всички кошери. Достатъчен е един, който да показва състоянието на цялата колония. Освен температурата и влажността в затвореното пространство, те отчитат и други показатели, които е лесно да бъдат регистрирани. Направи ни впечатление различната честота на жужене на пчелите. Те сякаш споделяха помежду си ситуацията в кошера. Събрахме много данни за жуженето и съставихме някакъв възможен код за интерпретиране на информацията, предавана със звук. Нещо като възможен "език" на пчелите. Това е резултатът от нашите Big Data. Още преди да се е случило нещо лошо, този сензор улавя измененията на жуженето и ги предава на специален усилвател. Неговите показания могат да се видят по всяко време на екрана на мобилния телефон на пчеларя. Научавайки за"оплакванията", собственикът на пчелина обикновено спешно реагира, за да помогне на насекомите", разказва Регев.
"Вече 40 години съм пчелар. Не знам дали си давате сметка, че една лъжица мед е цялото количество, което една пчела събира през живота си. Тя живее около два месеца и през цялото време работи. Царицата майка непрекъснато снася яйца и подготвя новата смяна работнички. Намаляването на пчелите най-често е заради паразит, който, образно казано, тежи на врата им. Той е миниатюрен, но и пчелите не са големи. Можем да го сравним с 10-килограмово гюле, което човек да трябва да влачи навсякъде. Не всички издържат на това натоварване и много от пчелите загиват. Откакто имаме сензорите, ни се налага по-рядко да отваряме кошера, за да видим какво става там. Имаме информацията, но все още тя е само на мобилния ни телефон, а не е включена към изкуствен интелект. За всеки проблем трябва лично да вземаме решение, независимо по кое време на денонощието се случва. Но качеството на меда е по-добро. А, както знаете, медът е само една малка част от ползата, които пчелите допринасят. Всеки трети плод или зеленчук може да се развие, само ако пчелите го опрашат. Така че, на пчеларството не може да се гледа като на изолиран селскостопански отрасъл. Когато ме питат защо съществува обичай да се яде мед, ябълки и нарове за Нова година, отговарям, че това е селскостопански празник. Това е времето, когато събирам ябълките и наровете и подготвям кошерите за следващата година", изтъква Боаз Канот.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..