Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврейската Нова година - с ябълка, мед и нар

| Репортаж
Снимка: архив

На 15 септември ще започне 5784 година от сътворението на света. Еврейската Нова година по традиция се посреща с парче ябълка, потопена в мед, с пожелание да е сладка и щастлива годината от началото да края ѝ. Празникът обаче е и повод за размисъл защо пчелите в световен мащаб намаляват. 

Ювал Регев е собственик на иновативна фирма, а Боаз Канот е собственик на малка фабрика за центрофугиране и опаковане на мед в Израел. Двамата представят своята гледна точка към проблема в предаването "Хоризонт до обед". 

Забелязва се рязък спад на броя на пчелите в цял свят. Дори при най-добрите пчелари се е случвало да открият,че един или няколко кошера са се изпразнили неочаквано, отбелязва Ювал Регев.

Предположението е, че пчелите измират заради пръскане на инсектициди в близост по пчелините, заболявания, липса на храна и вода, замърсяване на почвата.

"През 2017 година Итай, мой приятел от малко селище в Южен Израел, ме помоли да му помогна да разбере какво става в кошерите му и ако е възможно да бъде предупреждаван за всяко произшествие в рояка. Поставихме сензори във всички кошери. Достатъчен е един, който да показва състоянието на цялата колония. Освен температурата и влажността в затвореното пространство, те отчитат и други показатели, които е лесно да бъдат регистрирани. Направи ни впечатление различната честота на жужене на пчелите. Те сякаш споделяха помежду си ситуацията в кошера. Събрахме много данни за жуженето и съставихме някакъв възможен код за интерпретиране на информацията, предавана със звук. Нещо като възможен "език" на пчелите. Това е резултатът от нашите Big Data. Още преди да се е случило нещо лошо, този сензор улавя измененията на жуженето и ги предава на специален усилвател. Неговите показания могат да се видят по всяко време на екрана на мобилния телефон на пчеларя. Научавайки за"оплакванията", собственикът на пчелина обикновено спешно реагира, за да помогне на насекомите", разказва Регев.

"Вече 40 години съм пчелар. Не знам дали си давате сметка, че една лъжица мед е цялото количество, което една пчела събира през живота си. Тя живее около два месеца и през цялото време работи. Царицата майка непрекъснато снася яйца и подготвя новата смяна работнички. Намаляването на пчелите най-често е заради паразит, който, образно казано, тежи на врата им. Той е миниатюрен, но и пчелите не са големи. Можем да го сравним с 10-килограмово гюле, което човек да трябва да влачи навсякъде. Не всички издържат на това натоварване и много от пчелите загиват. Откакто имаме сензорите, ни се налага по-рядко да отваряме кошера, за да видим какво става там. Имаме информацията, но все още тя е само на мобилния ни телефон, а не е включена към изкуствен интелект. За всеки проблем трябва лично да вземаме решение, независимо по кое време на денонощието се случва. Но качеството на меда е по-добро. А, както знаете, медът е само една малка част от ползата, които пчелите допринасят. Всеки трети плод или зеленчук може да се развие, само ако пчелите го опрашат. Така че, на пчеларството не може да се гледа като на изолиран селскостопански отрасъл. Когато ме питат защо съществува обичай да се яде мед, ябълки и нарове за Нова година, отговарям, че това е селскостопански празник. Това е времето, когато събирам ябълките и наровете и подготвям кошерите за следващата година", изтъква Боаз Канот.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27