Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вендинг машини за лекарства в малките и отдалечени населени места?

| Интервю

Проект за продажба на лекарства с електронна рецепта от вендинг машина и онлайн консултация с магистър фармацевт бе публикуван и часове по-късно изтеглена от платформата за обществено обсъждане. От Министерството на здравеопазването отговориха на запитването на БНР по темата:

"Наредба номер 28 бе свалена временно от сайта във връзка с необходимостта от допълнително обсъждане и анализиране на нормативната уредба".

"Достъпът на гражданите както до медицинско обслужване, така и до лекарства става все по-затруднен през последните години, особено в малките, отдалечените населени места, в планинските райони, където живее предимно застаряващо население и където достъпът до здравни грижи се затруднява допълнително и от липсата на обществен транспорт". Това коментира пред БНР Силвия Георгиева от Националното сдружение на общините в Република България.

Тя посочи, че към края на 2022 г. 25 от общо 265 общини са без аптека. По думите й това са малки общини, разположени неравномерно на територията на страната. Най-много са те в северозападния район.

Кметовете на селата са много повече от кметове и хора с административни ангажименти, отбеляза Силвия Георгиева. Тя добави, че именно кметът често помага на хората със закупуването и доставката на необходимите им лекарства. Разчита се също на роднини и близки, които пътуват до места, където има аптека. 

Аптеките са търговски дружества и трудно може да бъдат задължени да отворят филиали на такива места, изказа мнение Георгиева. 

"Наредбата беше анонсирана и много бързо оттеглена. Не можахме да се запознаем в детайли с нея. В около 38 населени места има разположени общо 54 автомата за лекарства. Съгласно разпоредбите една вендинг машина може да бъде разположена само на територията на аптеки и дрогерии и в нея се продават само медикаменти без рецепта". 

Проблемът ескалира с годините, категоричен бе в предаването "Хоризонт до обед" Антон Вълев от Националната аптечна камара.

"В България нямаме единна цялостна държавна политика, която да казва какво ще прави с осигуряването на лекарства. Като резултат от липсата на адекватна политика, притиснахме аптеките, обезкървихме ги. Практически да се управлява аптека вече е икономически нерентабилно, поради което аптеките се изтеглиха от икономически неподходящите места - това са малките населени места. Ние отдавна казваме, че има сериозен проблем с достъпа на пациента до лекарствени грижи, до самите лекарства и до фармацевтична услуга. Фармацевтичната услуга се осъществява от фармацевта на място, който да види пациента с очите си и да го консултира".

Според него такива предложения не водят до подобряване на достъпа на пациента. Той подчерта, че в малките и отдалечени населени места хората са предимно възрастни и те няма да могат да си купят лекарства от вендинг машината. 

"България редовно някой я използва като опитно поле, за да се тества метода и след това да го продаде на големите пазари", смята Антон Вълев.

Държавата трябва да седне със съсловните организации и да реши въпроса, категоричен е той. Според него е крайно време България да отдели законодателството за лекарствата и законодателството за лекарствоснабдяването в два отделни закона. Аптеката трябва да бъде по принципа на нотариуса, смята той. По думите му обаче няма достатъчно управленски капацитет. 

Вълев изказа, че съществена роля могат да окажат общините, като даде за пример идея да се дават безплатно общински помещения за разкриване на аптеки. По малките населени места е пълно с празни сгради, посочи той. 

Дори да им предоставим общински помещения, нито един фармацевт няма интерес да отиде в отдалеченото място с труден достъп, където живеят 80 души, подчерта Силвия Георгиева. 

"Кметовете са тези, които са на терен при гражданите. По всякакъв начин съдействаме да се осигури достъп до здравни грижи, медицински услуги и лекарства. Многократно сме предлагали празни помещения, но в него трябва да дойде фармацевт. Общините предприемат действия съобразно своите възможности". 

Вълев отново покани Георгиева на разговори. Тя е убедена, че темата ще продължи със съвместни усилия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:42
Роберт Фицо

Очакват се подробности за покушението срещу Фицо. Без опасност за живота е

Словашката полиция днес ще съобщи подробности за покушението срещу премиера Роберт Фицо.  Той беше прострелян вчера в град Х а ндлова и опериран в болницата в Банска Бистрица. Вицепремиерът То маш Та раба съобщи, че операцията е минала добре и за момента няма опасност за живота му. Робърт Фицо е дошъл в съзнание след продължилата три..

публикувано на 16.05.24 в 07:23