Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологичните гиганти изпускат контрола и не могат да предвидят всички последици

Футуролог: Метафората за черна кутия в ИИ е жива. Разработчици докладват за критични моменти

Политиците не са наясно с рисковете от ИИ, а технологичните гиганти се застраховат, като искат регулации, смята Мариана Тодорова

| Интервю
Мариана Тодорова
Снимка: Иван Русланов

Шансовете "Скайнет" – съзнателната компютърна мрежа от филма "Терминатор", която унищожава света с човешките оръжия, да се "събуди", са 50:50, смята футурологът Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН.

В интервю за БНР Тодорова коментира последните разговори в американския Конгрес с ръководителите на големите технологични компании за контрола върху изкуствения интелект, както и казуса с  намесата на Илон Мъск в някои от политическите дела около войната в Украйна.

"Не само Илон Мъск инициира среща в Конгреса и Сената. Сам Алтман, с популяризацията на ChatGPT и OpenAI инициира редица срещи с водещи политици имаше изслушване в Конгреса, което беше доста критично към него. След това започна нещо като политическо турне и се срещна с президенти и министър-председатели от различни страни по целия свят."

Самите технологични лидери осъзнаха, че политиците не разбират каква технология е изкуственият интелект, подчерта Тодорова. Тя споделя мнението, че политиците не са наясно с рисковете.

"Затова и Сам Алтман, и Илон Мъск, осъзнавайки, че самите те изпускат контрола и не биха могли да предвидят всички последици, защото самият изкуствен интелект, проявен в тези големи генеративни езикови модели, е като черна кутия. Иззеха това лидерство, започнаха да търсят мнението и на политици, и на неправителствения сектор и искат да предизвикат глобален дебат."

Досега собствениците на подобни компании винаги са се интересували от ефективността и печалбата, а сега те са тези, които искат регулации, отбеляза Мариана Тодорова. По думите ѝ това е така, защото самите те не знаят "как би възникнало следващото ниво на ИИ, който е конкурентен на нас, не могат да предвидят този процес".

"Следващият голям проблем е изравняването с човешките ценности. Човечеството не е намерило механизъм да изгради някаква глобална етика и да се разбира, затова и все още войните са ключово средство за решаване на конфликти."

Последните езикови модели са изградени от невронни мрежи, конструирани подобно на нашия мозък и съдържат стотици пластове, а самите разработчици докладват, че виждат какво се случва само в първите три пласта, изтъкна още Тодорова.

"Тоест, когато метафората за черна кутия в ИИ е наистина жива и обяснява картината, частично ние вече знаем, че не можем да упражняваме контрол, те разчитат само на това да има консенсус за регулации, така че при евентуален проблем да не носят само те вината. В случая те се застраховат и печалбата не е на първо място."

Разработчиците докладват за критични моменти, уточни Мариана Тодорова.

"Също така е правил опит ChatGPT4 да достигне до критична инфраструктура. Всяка връзка с физическия свят – ядрена централа или дрон, която не е под надзора на човека, е възможно потенциално голямо бедствие или планетарна катастрофа. Още догодина ChatGPT 4 и другите езикови модели ще заместят човешките тролове и ще бъдат произведени стотици хиляди фалшиви новини. Наскоро правих експеримент, питайки един от тези езикови модели за историята на София, и той изхалюцинира – каза, че София е столица от 9. век."  

Сред рисковете, които футурологът открои, са блокиране на градове, спиране на електричество и други подобни, които биха били равносилни на атентат.

ИИ ще бъде глобално явление и когато една страна има дадено достижение, другите ще трябва да я догонват, за да не губят геополитически и геостратегически предимства, коментира Мариана Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".

Технологичните гиганти ще имат все по-голямо влияние. Киберсигурността ще бъде по-важна от реалната сигурност, а войните ще бъдат все повече кибервойни, прогнозира тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30