На конференцията на Военния комитет на НАТО в Осло началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов е поставил въпроса за необходимостта от създаване на координационен център на Алианса за Черно море и е потвърдил готовността на страната ни да бъде негов домакин.
"Темата за военноморския координационен елемент не е от скоро. Тя е още от 2016 година. Тогава, след среща на върха на НАТО във Варшава, бяха приети инициативите по засилено предно присъствие и по адаптирано предно присъствие, засилено в Полша и Балтийските държави, и адаптирано за Черноморския регион, България и Румъния. Тогава ние предложихме Варна да домакинства военноморския координационен елемент на НАТО, за да може ние, като страни членки на НАТО – България, Румъния и Турция, да координираме съвместните си усилия и да допринасяме за нуждите на Алианса. Ние работим България да има роля в тази дейност", обясни пред БНР адм. Ефтимов.
Шансовете ни това да се случи са добри, смята той.
"Ние инвестирахме и обучихме личния състав. Центърът действа в националното си качество. Предприехме действия да бъде припознат регионално, след което и на съюзно ниво. Работи се на военно и на политическо ниво тази цел да бъде изпълнена. Това допринася за ситуационната осведоменост и за координиране, ако се наложи, на усилията на съюзниците в Черно море".
Може в съвсем обозримо бъдеще Варна да стане координационен център на НАТО за Черно море, каза той в предаването "12+3".
Във вчерашните дискусии въобще не стоеше въпроса за разполагане на допълнителни сили на НАТО в района на Ямбол и Сливен, обясни още адмирал Ефтимов.
"За мен основната цел винаги е била развитието на способностите на българската армия. Казармени райони и полигони не са строени или усъвършенствани в последните 30 години. Иска ми се нашите военнослужещи да са в адекватни за 21 век условия.
Разглеждаме възможностите за инвестиции в инфраструктура за нуждите на българската армия. Когато говорим за разполагането на съюзници, това е в общия контекст на възпирането. То не е безвъзмездно. Нашите съюзници поемат своите разходи, когато са разположени на наша територия и ако предоставим инфраструктура, ние си изпълняваме задълженията като страна домакин. Това има и икономически ползи.
Има потенциал както в Ямбол, така и в Сливен. Самите райони имат демографски и икономически показатели, които да способстват развитието на инфраструктурата".
Инфраструктурните проекти са залегнали в инвестиционната план-програма на българската армия, обясни той.
"Тя ще се приеме от Министерски съвет, след което се надявам да бъде утвърдена от НС".
Стремял съм се винаги да поддържаме баланс и нищо, от това, което е предоставено за Украйна, да не засяга възможностите на нашите формирования, заяви още адмирал Емил Ефтимов.
"От тази война, която е близо до нашите граници, произтичат рискове и заплахи. Работим и гледаме винаги да поставяме фокуса върху развитието на нашите въоръжени сили. Надявам се проектите за модернизация да вървят и това да бъде най-резонният отговор на държавата".
Цялото интервю на Даниела Големинова с адм. Емил Ефтимов може да чуете в звуковия файл.
Кампанията за предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари беше изцяло по вкуса на Фридрих Мерц: разпад на тройната коалиция, която така и не заговори в един глас, икономиката в криза, обществото разделено, светът разклатен. Консерваторът Мерц изглеждаше като най-добрият възможен кандидат за канцлер. А неговите християндемократи..
"Искаме да направим Германия по-добра от това, което беше досега" - с тази заявка Фридрих Мерц обяви влизането в коалиция със социалдемократите. По-добра и на международната политическа сцена. Отсега е ясно, че Фридрих Мерц ще бъде "външнополитически" канцлер. Основните му съмишленици са външният министър Йохан Вадефул - първият от 60-те години..
Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша - Киър Стармър и Доналд Туск вече са в Киев, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Макрон, Стармър и Мерц пристигнаха с влак от Полша. Очаква се те да повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване..
Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията. Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..
Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата". За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти. Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?..
Европейският парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия в Брюксел ще отворят вратите си за граждани по повод Деня на Европа. Хората ще имат възможност да се запознаят с историята на Общността, нейните политики, да се срещнат и разговарят със свои представители.
Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака. По-рано Пакистан заяви, че е започнал военна операция в отговор на индийска ракетна атака срещу военновъздушни бази. Пакистанските военни заявиха, че офанзивата е насочена срещу всички авиобази, от които Индия е изстреляла своите ракети, както и срещу складове за..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..