Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли потенциал за нов живот изоставените училищни сгради?

Обезлюдяването на България в огледалото на затворените и запустели училища

Архитектурен проект цели да събере в интерактивна карта цялата база данни за сградите

| Интервю

Обезлюдяването на България, отразяващо се в закрити и изоставени училища, е фокус на проекта "Образованието е придвижване от мрак към светлина". С него страната ни участва на 18-ото Архитектурно биенале във Венеция след 15-годишно отсъствие.

В  момента базата данни по проекта съдържа 1100-1200 училищни сгради, обясни пред БНР архитект Борис Тикварски - автор и ръководител на проекта. В екипа е и белгийският фотограф Александър Думарей, който е бил впечатлен именно от тази тема още при първото си идване у нас. 

"Нашият фокус беше върху една не толкова цветна тема – обезлюдяването на България. Сметнахме, че тази тема е интересна, защото в периода, в който България не се е явявала на биенале, е имало две преброявания на населението и популацията е намаляла с 10%, или около 800 000 души. Сметнахме, че работата на фотографа най-добре представя тази статистика", коментира арх. Тикварски в предаването "Преди всички".

Снимка: Радио Видин

От екипа решили да доразвият темата и след откриването на българския павилион на биеналето в края на май. Много е трудно да се стигне до точния брой на изоставените училища, посочи той.

"Не се интересуваме точно от общото число, колкото от това да допълним информацията отвъд бройката. Опитваме се да намерим ясни дати - кога е открито училището, когато е открито, в какво населено място е, какво население все още живее в тези населени места, какво е състоянието на инфраструктурата, която води до това училище, дали то е преобразувано в нещо различно."

Амбицията е да се изготви интерактивна карта, на която тази информация да присъства, за да стане ясно кои от сградите на училища имат потенциал за нов живот. Според арх. Тикварски тези обществени сгради са ресурс.

Проектът цели да покаже мащаба на проблема, уточни той.

"Би било интересно трансформирането на тези изходни данни в задания за проекти. За нас би бил много полезен погледът на бъдещи архитекти и студенти."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30