Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Имат ли потенциал за нов живот изоставените училищни сгради?

Обезлюдяването на България в огледалото на затворените и запустели училища

Архитектурен проект цели да събере в интерактивна карта цялата база данни за сградите

| Интервю

Обезлюдяването на България, отразяващо се в закрити и изоставени училища, е фокус на проекта "Образованието е придвижване от мрак към светлина". С него страната ни участва на 18-ото Архитектурно биенале във Венеция след 15-годишно отсъствие.

В  момента базата данни по проекта съдържа 1100-1200 училищни сгради, обясни пред БНР архитект Борис Тикварски - автор и ръководител на проекта. В екипа е и белгийският фотограф Александър Думарей, който е бил впечатлен именно от тази тема още при първото си идване у нас. 

"Нашият фокус беше върху една не толкова цветна тема – обезлюдяването на България. Сметнахме, че тази тема е интересна, защото в периода, в който България не се е явявала на биенале, е имало две преброявания на населението и популацията е намаляла с 10%, или около 800 000 души. Сметнахме, че работата на фотографа най-добре представя тази статистика", коментира арх. Тикварски в предаването "Преди всички".

Снимка: Радио Видин

От екипа решили да доразвият темата и след откриването на българския павилион на биеналето в края на май. Много е трудно да се стигне до точния брой на изоставените училища, посочи той.

"Не се интересуваме точно от общото число, колкото от това да допълним информацията отвъд бройката. Опитваме се да намерим ясни дати - кога е открито училището, когато е открито, в какво населено място е, какво население все още живее в тези населени места, какво е състоянието на инфраструктурата, която води до това училище, дали то е преобразувано в нещо различно."

Амбицията е да се изготви интерактивна карта, на която тази информация да присъства, за да стане ясно кои от сградите на училища имат потенциал за нов живот. Според арх. Тикварски тези обществени сгради са ресурс.

Проектът цели да покаже мащаба на проблема, уточни той.

"Би било интересно трансформирането на тези изходни данни в задания за проекти. За нас би бил много полезен погледът на бъдещи архитекти и студенти."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смолянчанка бродира коледни картички повече от 25 години

За поредна година десетки картички за Коледа е избродирала Генка Плеснева от Смолян . Нейни извезани коледни пожелания се изпращат до различни точки в страната, както и в Германия, Нидерландия и Китай. Везаните поздравителни коледни картички изглеждат като мини гоблени с еленчета, играчки за елха, ботушчето на дядо Коледа, звезда, украсена..

публикувано на 08.12.23 в 17:26

Умами: за честта на туршията като "кулинарен кокаин"

Преди няколко години във Фейсбук беше много модерно да се пускат фалшиви събития от типа "Еминем в Летния театър на Стара Загора", "Хана Монтана в Монтана", "Дрейк и Галена на Кюстендилска пролет" и, разбира се, "Ед Шийрън на празника на туршията в Златарица" . Как без Ед, че нали неотдавна спука гьона на родния интернет с..

публикувано на 07.12.23 в 21:44

Изкуството на ракията: от яйцата с дъх на първак до 80-градусовата дезинфекция

Как миришат ракиените ароматизатори за шофьори и колко градуса е течността във фонтан с първак? На тези и други екзистенциални въпроси в студиото на "Изотопия" отговаряха Ивайло Жеглов и Илияна Дановска от Музея на ракията в София , малко преди тазгодишния Rakia and Spirits Fest Sofia . "Имаме табела, че д езин фек ти..

публикувано на 07.12.23 в 18:17

За да не подгизнат душите от сълзи: Ла Катрина или сюрреалистичната Смърт в Мексико

Къде хората се веселят, ядат и пият на корем в името на Смъртта? В Мексико, разбира се! Денят на мъртвите там има дълбоки корени в индианските времена и е може би единственият празник, запазен във възможно най-чистата си форма, казва художничката Ана Монтеро . В "Изотопия" тя сподели впечатленията си от..

публикувано на 07.12.23 в 15:44

На Никулден Съюзът на ловците и риболовците в България за любителския и спортен риболов

Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата . " Риболовът е вроден в хората още от самото създаване на човешкия род. Заедно с лова и събирателството, риболовът е бил сред основното препитание на хората преди..

публикувано на 06.12.23 в 10:54
Аспарух Лешников

Биография на Аспарух Лешников ще бори митовете за Рицаря на горното фа

Догодина предстои издаването на биографична книга за тенора Аспарух Лешников-Ари . Тя е дело на внучката на певеца Джесика Лешников, която е оперна певица, и на д-р Веселина Узунова от Историческия музей в Хасково. Идеята се ражда след като Джесика за първи път посещава Хасково миналата година, когато бяха отбелязани 125 години от рождението на..

публикувано на 01.12.23 в 13:40
Снимката е илюстративна

Живот на генератори - селата в Сухиндолско остават без ток

Частично бедствено положение заради неколкодневна липса на ток е обявено и в най-малката община на Велико Търново – Сухиндол. Кметските наместници купуват и носят вода и храна на хората по селата. На генератори е домът за болни с деменция в село Горско Косово . Не работят клетките на мобилните оператори и хората нямат връзка с близките..

публикувано на 29.11.23 в 11:06